Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichury w połowie maja? Wiatr >100 km/h na zachodzie. Groźniejsza pogoda również w Polsce

Wichury w maju dotrą w nasz region

W Europie obserwujemy obecnie dość stabilny okres w pogodzie. Aktywne, dynamiczne niże przechodzą przez krańce północne kontynentu. Wichury i silniejsze załamania pogody pojawiają się w północnych regionach Skandynawii. Nad pozostałymi obszarami kontynentu obecnie przeważają wyże, z małymi wyłomami w postaci odciętych niżów z południa kontynentu. Z takim niżem mieliśmy do czynienia w południowej i wschodniej Polsce w ubiegły czwartek i piątek. Ogólnie jednak pogoda jest raczej stabilna. Na horyzoncie widać jednak wzrost dynamiki. Wygląda na to, że aktywne niże atlantyckie nurkować będą głębiej, w regiony bliższe Polsce. Co to przyniesie w pogodzie i na kiedy są takie prognozy? Sprawdźmy.

Niże i wichury na zachód od Europy

Obecnie, w najbliższych dniach, aktywne niże i wichury nie będą nam zagrażały. Obecnie głębokie niże „szaleją” na wodach Atlantyku na zachód od Europy. W strefach znacznie zwiększonego gradientu barycznego występują wichury niosące wiatr przekraczający siłę 100 km/h.

Aktywne niże przynoszą wichury na zachód od Europy

Nie są to może wichury tak spektakularne jak jesienią, zimą, czy wczesną wiosną. Jednak dynamika w pogodzie na zachód od Europy jest obecnie dużo większa niż w naszym regionie. Niże docierają również na północ kontynentu przynosząc tam dynamiczną pogodę z mnóstwem opadów i silniejszym wiatrem. My na obszarze Europy Centralnej, długimi okresami znajdujemy się w strefie pogody wyżowej, z dość spokojną aurą. Tylko czasem docierają do nas niże z południa lub fronty atmosferyczne związane z niżami z północy. Przynosi to zwiększoną dynamikę w pogodzie na dobę lub dwie (jak ostatnio). Nie są to jednak żadne silne wichury, czy załamania pogody z niszczącymi burzami.

Większe zmiany w pogodzie w połowie maja?

Sytuacja ta może zmieniać się pod koniec pierwszej połowy maja. Wtedy to modele numeryczne widzą wzrost dynamiki w pogodzie również w naszym regionie. Nie będą to nadal wichury bardzo groźne czy niszczące (jakie obserwowaliśmy choćby w okresie zimowym). Tak mocno pogoda się nie zmieni. Widać jednak, że dynamiki będzie więcej. Wzrośnie liczba dni z silniejszym wiatrem. Niże baryczne wędrowały będą bliżej naszego regionu. Pojawi się więcej burz i opadów. Zobaczmy animację prognoz wiatru dla Europy na najbliższy okres.

Na animacji widać doskonale co będzie działo się w pogodzie w regionie w najbliższym czasie. Pierwsze dni nadchodzącego tygodnia to wyż w naszym regionie. Jednak już od wtorku 10 maja widać pierwsze zmiany w polu barycznym nad Europą. Niże atlantyckie, a wraz z nimi silniejsze wichury zaczną wdzierać się bardziej w głąb Europy Środkowej. Okresy gorszej pogody nie będą dotyczyły już wyłącznie krańców północnych kontynentu. W okolicach czwartku-piątku 12-13 maja widać jak zatoka niżowa sięga również Niemiec i Polski przynosząc fronty atmosferyczne i gorszą pogodę w regionie.

Zobacz również: Upał wdziera się do Europy. Gorąco zrobi się również w Polsce

Czy grożą nam wichury w połowie maja?

Sprawdźmy więc, czy w prognozach widać groźniejsze załamanie pogody, czy wichury już dokładnie nad samą Polską. Faktem jest to co opisywałem powyżej. Pogoda zmieni się i wyże przestaną dominować w regionie. Wzrośnie gradient baryczny, a co za tym idzie w pogodzie pojawi się większa dynamika.

Silniejszy wiatr w połowie maja w Polsce. Pojawią się wichury?

Powyżej prognoza wiatru na środę 11 maja (źródło). Widać, że lokalnie wiać może naprawdę mocno jak na ostatni okres w pogodzie. Na wschodzie kraju strefa wiatru nieść może porywy do 80 km/h. Nie są to nadal niszczące wichury, jednak wiatr wiejący w okolicach 70-80 to już z pewnością pogoda dynamiczna. Wzrost dynamiki zbiegnie się również z napływem do kraju gorących, zwrotnikowych mas powietrza. Oznaczać to będzie, że przebieg zjawisk pogodowych w drugiej części tygodnia może mieć dość groźny przebieg. Przez kraj przejść mogą burze, które lokalnie mogą mieć bardzo dużą intensywność. Na ten moment za wcześnie pisać o szczegółach. Jednak miejmy wiedzę, że niedługo pogoda zacznie się zmieniać na gorsze. Niże atlantyckie w końcu dotrą w nasz region przynosząc dynamikę i pogorszenie aury.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz