Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koszmarne wichury na koniec roku. Wiatr ponad 130 km/h. Prognoza pogody dla Polski zaskakuje

Wichura na zachodzie będzie bardzo silna. Prognozy pogody dla Polski ulegną zmianom


We wpisie zajmiemy się silnym wiatrem jaki uderzy w Europę w najbliższym czasie. Jak się okazuje wichury na zachodzie będą jeszcze silniejsze niż prognozowały to ostatnie wyliczenia modeli. Jednocześnie przeanalizujemy prognozy pogody dla Polski, ponieważ te uległy dość znacznym zmianom na plus. Zapraszam do popołudniowego wpisu o pogodzie.

Wichury na zachodzie Europy. Czym będą spowodowane?

Europa wciąż znajduje się pod wpływem zachodniej cyrkulacji powietrza. Dlatego znad Atlantyku docierają do nas kolejne aktywne niże baryczne. Na południu kontynentu panują wyże przez co z każdym docierającym do Europy niżem znacznie wzrasta gradient ciśnienia.

Silne wichury na koniec roku. Sytuacja sssynoptyczna
Wichury na koniec roku w Europie. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na przedostatni dzień w roku. Widzimy tu doskonale sytuację, którą opisywałem powyżej. Na południu kontynentu królują wyże. Do północno zachodniej Europy docierają kolejne niże, by następnie kierować się na wschód w stronę Bałtyku. Pomiędzy niżami z zachodu, a wyżami z południa dochodzi do dużej różnicy ciśnienia. Tam gdzie znacznie zwiększony gradient baryczny, tam wichury. I tak właśnie będzie w najbliższym czasie.

Niż Bodo przynosi silne wichury na zachodzie Europy
Wichury na zachodzie Europy. Dziś szaleje niż Bodo

Podczas dzisiejszej doby bardzo silny wiatr szaleje w regionie Wysp Brytyjskich. Sytuacją pogodową steruje niż Bodo. Wysoki gradient ciśnienia doprowadza do wiatru wiejącego z prędkością nawet 130 km/h. Jednak to nie silniejsze wichury dopiero przed mieszkańcami Wysp.

Potężne wichury w Europie na koniec roku

Skoro wiemy, że w czwartek na zachodzie kontynentu szaleje niż Bodo, sprawdźmy z jakim wiatrem będą mieli do czynienia mieszkańcy opisywanego regionu do końca roku 2023 i na początku roku 2024.

Niszczące wichury uderzą w Europę

Prognozy nie są jeszcze stabilne co do przebiegu zjawisk pogodowych na przełomie roku. To znaczy pewnym jest, że w pasie od Wysp Brytyjskich po Skandynawię pojawią się silne wichury z wiatrem przekraczającym 130 km/h. Niektóre aktualizacje modeli mówią nawet o wietrze wiejącym z siłą ponad 145 km/h. Obie wartości to wiatr o niszczącej sile. Groźna pogoda pozostanie w Europie Zachodniej również w nowym roku. W nocy z 1 na 2 stycznia silna wichura przejdzie również nad północną Hiszpanią oraz częścią Francji. Przeczytaj również: Atak zimy w styczniu w Polsce? Co mówią prognozy

Zmiana prognoz pogody dla Polski na przełom roku

Jeszcze kilka aktualizacji prognoz temu wydawało się, że silne wichury dotrą również do Polski. Spowodowane było to prognozą, że niże atlantyckie wypełnią się bardziej na wschodzie, przez co nad Bałtyk miałyby dotrze z dużo niższym ciśnieniem barycznym. Jak niższe ciśnienie w niżu, to większy kontrast termiczny z wyżami z południa.

Wiatr na koniec roku w Polsce
Silny wiatr na koniec roku w Polsce

Szczęśliwie najnowsze prognozy pogody wskazują, że niże docierając nad Bałtyk nie będą już tak głębokie. W związku z tym wiatr na przełomie roku w Polsce pojawi się, jednak nie będzie tak silny jak w ostatnich prognozach. To bardzo pozytywne zaskoczenie, ponieważ chyba wszyscy zgodzimy się, że wichury i dynamiczna pogoda już zbyt długo dominują nasz region. Co prawda na początku stycznia widać dla Polski jeszcze wiatr powyżej 70-80 km/h (poniżej prognoza na 3 stycznia), jednak nie są to już porywy wiatru, które przekraczać mogą 90-100 km/h jak ostatnio.

Wichury nie wystąpią w najbliższym czasie w Polsce
Silny wiatr, ale już nie wichury na początku stycznia w Polsce

Dodatkowym zaskoczeniem (a może i nie) jest trend, że w okolicach końca pierwszej dekady stycznia zima zacznie wracać do Europy. Na chwilę obecną widać mróz w prognozach pogody zarówno dla Europy, jak i Polski. Jednak o tym w kolejnym wpisie. Teraz ważne, że wichury wycofały się z naszego regionu ograniczając się do Europy Zachodniej.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk