Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koszmarnie silne orkany w prognozach. Wichury z wiatrem 150-160 km/h będą uderzały z zachodu w listopadzie. Czy widać zimę w Polsce?

Kolejne wichury uderzą z zachodu. Niże niosą załamanie pogody


Jesień 2023 obfituje w silne wichury. Wszystko przez niże, które raz po raz, niczym nie powstrzymywane docierają na zachód Europy. Następnie ośrodki niżowe wędrują dalej na wschód i północy – wschód przynosząc dynamiczną aurę również w naszym regionie. We wpisie sprawdzimy, czy coś zmieni się w prognozach pogody na najbliższy czas. Zarówno dla Europy, jak i Polski.

Niszczące wichury. Jaka sytuacja synoptyczna na najbliższy czas?

Zacznijmy od przeglądu sytuacji synoptycznej jaka czeka nas w Europie w najbliższych dniach. Poniżej mapa synoptyczna na sobotę 4 listopada.

Wichury w Europie. Sytuacja synoptyczna na 4 listopada
Wichury w Europie. Sytuacja synoptyczna na 4 listopada

Widzimy, że na zachód Europy dotarł kolejny, bardzo głęboki niż. W pasie od Hiszpanii, przez Francję, Belgię po Wyspy Brytyjskie prognozowane są kolejne wichur z wiatrem przekraczającym nawet 130-140 km/h. Pogoda na będzie bardzo dynamiczna, a do silnego wiatru w omawianym regionie dołączą silne ulewy i burze. Jednak o tym za moment. Wróćmy do sytuacji synoptycznej na kolejne dni listopada. Poniżej sytuacja synoptyczna na poniedziałek 13 listopada 2023.

Niże nie odpuszczą. Kolejne wichury
Niże nie odpuszczą. Kolejne wichury związane ze strefową cyrkulacją powietrza

W drugiej dekadzie miesiąca nadal pozostaniemy pod wpływem strefowej cyrkulacji powietrza. Jednak sytuacja powoli zacznie się zmieniać. Na południowym zachodzie kontynentu rozbuduje się rozległy wyż. Spowoduje to, że niże atlantyckie wędrowały będą bardziej na północ, przez co najbardziej dynamiczna pogoda odsunie się również do linii Islandia, Wyspy Owcze, Szkocja, Skandynawia. Jednak pogoda na granicy wyżu i niżów również będzie niespokojna. Pierwsza połowa listopada przyniesie kolejne wichury choćby w Hiszpanii, Portugalii, czy Francji. Przeczytaj również: Silna śnieżyca w weekend. Spadnie 50-60 cm śniegu

Kolejne wichury w Europie. Gdzie wiatr wiał będzie najmocniej?

Bardzo silny orkan właśnie dziś uderza w rejon Wysp Brytyjskich i Francji. Związane są z nim silne wichury, a prędkość wiatru przekroczy na wodach Kanału La Manche, a także na zachodnim wybrzeżu Francji 130 km/h.

Silne wichury uderzą we Francję
Wichury uderzą we Francję

Bardzo silnych porywów wiatru spodziewamy się dziś również na północy Hiszpanii. Tutaj wichury mogą być lokalnie jeszcze silniejsze. Wszystko przez burze, które dziś dość licznie występować mogą na Półwyspie Iberyjskim. Lokalnie zjawiska burzowe mogą być bardzo silne, a wichury im towarzyszące nieść mogą wiatr przekraczający nawet prędkość 150 km/h. Tak jak wspomniałem, w kolejnych dniach, w regionie Iberii rozbudowywać zacznie się wyż. Spowoduje to spychanie niżów na trajektorie bardziej północne.

Kolejne wichury wędrowały będą północą kontynentu
Kolejne wichury będą wędrowały bardziej północą kontynentu

Kolejny niż zbliżał będzie się do Europy pod koniec pierwszej dekady listopada. Zgodnie z moimi słowami, przyjmie on jednak trajektorię bardziej północną. Najsilniejsze wichury (nawet ponad 150 km/h) prognozowane są w pasie od Islandii, przez Szkocję, Wyspy Owcze, po zachodnie wybrzeża Norwegii. W drugiej dekadzie miesiąca niże uspokoją się, jednak nie oznacza to, że pogoda w Europie uspokoi się.

Wichury nad Europą w pierwszej połowie listopada

Powyżej animacja prognoz wiatru dla Europy. To dobre podsumowanie tego co czeka nas na kontynencie w najbliższych kilkunastu dniach.

Pogoda w Polsce również będzie dynamiczna

Omówiliśmy dynamiczną pogodę w Europie na najbliższy czas. Teraz zobaczmy, co czeka nas w pogodzie w Polsce do połowy miesiąca. Wczoraj przez kraj przemieszczał się front atmosferyczny niosąc opady deszczu i silniejsze porywy wiatru. Nie odnotowaliśmy silniejszej wichury, a porywy wiatru w kraju wyglądało następująco.

Silny wiatr w piątek w Polsce
Silny wiatr wczoraj w Polsce

Widzimy, że na nizinach wiatr przekraczał 60-65 km/h. Najsilniejszy podmuch wiatru poza górami to 76 km/h w Mikołajkach. Weekend przyniesie nam uspokojenie w pogodzie, choć w niedzielę opady deszczu powrócą do kraju. Nie spodziewamy się jednak dynamicznych, groźnych zjawisk pogodowych. W nadchodzącym tygodniu pozostaniemy pod wpływem strefowej cyrkulacji powietrza, a pogodę w regionie kształtować będą kolejne niże z zachodu. Nie nawiedzą nas silne wichury, ale wiatr będzie nam towarzyszył. Podobnie z opadami, te będą występować w Polsce, jednak nie będą to silne ulewy.

Front atmosferyczny na koniec tygodnia
Front atmosferyczny na koniec przyszłego tygodnia

Pod koniec przyszłego tygodnia przez kraj przewędruje front chłodny. Przyniesie on strefę silniejszych opadów deszczu oraz ochłodzenie. To jednak jest jeszcze odległy termin. Przyjdzie czas o tym jeszcze napisać.

Podsumowując, do Europy docierają kolejne niże niosąc wichury, opady i ogólnie dynamiczną pogodę. Jednak w najbliższych dniach na południowym zachodzie kontynentu dojdzie do rozbudowy silnego wyżu, który nieco wypchnie niże bardziej na północ kontynentu. Wichury wciąż będą pojawiały się w Europie, jednak nie powinny być to zjawiska tak silne jak choćby huraganowy wiatr, który dotarł do Europy wraz z orkanem Ciaran. Zimy nie widać w pierwszej połowie listopada w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk