Wiosenne burze dziś nad Polską. Blisko 20°C, możliwe opady gradu i mróz na północnym wschodzie

Wiosenne burze możliwe dziś nad Polską. Temperatura na profesjonalnych stacjach IMGW zbliży się do 20°C, możliwe opady gradu.

Wiosenne burze w ciepłej masie 10 marca 2023 r. nad Polską

Pogoda w Polsce kształtowana będzie przez głęboki układ niżowy o imieniu Diethelm I znad Niemiec. Z tym cyklonem związany jest układ frontów atmosferycznych, które dziś w ciągu dnia i w nocy przemieszczać mają się z zachodu na wschód kraju. Co więcej z południowego zachodu i południa napływać będzie ciepła, łagodna masa powietrza polarno-morskiego. Na północy utrzyma się chłodniejsze powietrze arktyczne, natomiast w południowej połowie kraju znacznie cieplejsze polarnomorskie. Wiosenne burze są dziś najbardziej prawdopodobne na chłodnym froncie atmosferycznym w drugiej części dnia i wieczorem.

Prognoza sytuacji barycznej na 10 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

wiosenne burze możliwe na chłodnym froncie dziś

Energia dostępna drogą konwekcji będzie dziś niewielka i przeważnie nie przekroczy 50-200 J/kg. Aczkolwiek nie można wykluczyć, że w dzielnicach południowych sięgnie nawet 200-500 J/kg. Dlatego też niewykluczone są iście wiosenne burze. 1 marca 2023 rozpoczęła się nam meteorologiczna wiosna.

Wiosenne burze dziś. Prognozowana chwiejność termodynamiczna, 10 marca 2023, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze nad Polską, marzec 2023
Wiosenne burze możliwe, 10 marca 2023

Burze możliwe popołudniu i wieczorem

Burze są dziś najbardziej prawdopodobne na obszarze woj. śląskiego, ale także Małopolski i Podkarpacia oraz częściowo Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyzny. Burz jednak nie można wykluczyć również w regionach położonych na północ od tych wymienionych województw. Prognozowane są umiarkowane uskoki wiatru, które w warstwie 0-6 km sięgną do 15-17 m/s, natomiast LLS 0-1 km/h do 10 m/s. Prawdopodobieństwo powstania w piątek burz nad południową Polską i częściowo centralną jest umiarkowane. Na trasie burz najbardziej prawdopodobne są ulewne opady deszczu, ale także opady drobnego gradu, jak i też krupy. Nasili się prędkość wiatru w związku z oddziaływaniem prądów zstępujących do 50-75 km/h. Konwekcja na obszarach górskich przyniesie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Zjawiska burzowe można śledzić online na radarach i detektorach.

Prognoza burzowa od ESSL na piątek i noc z piątku na sobotę dla Polski według ESSL

burze w kraju możliwe
Wiosenne burze w kraju prawdopodobne

Przeważać mają rozproszone komórki burzowe, które miejscami połączą się w pasma konwekcyjne, a nawet niewielkie klastry wielokomórkowe. Nieco nasilony przepływ, zwiększone pionowe i kierunkowe uskoki wiatru dają pewne prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych mini-superkomórek burzowych. Chmury burzowe przemieszczać mają się przeważnie zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z południa, południowego zachodu na północny wschód.

Wiosenne burze dziś możliwe na przedpolu chłodnego frontu oraz na chłodnym froncie

Zobacz też: Śnieżyce nie odpuszczą. Atak zimy w Polsce. Spadnie 10-20 cm śniegu. Walka zimy z wiosną

Prognoza burzowa opracowana przez Szymona Walczakiewicza z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

wiosenne burze w Polsce
Wiosenne burze prognozują również łowcy burz

Największe ryzyko wiosennych burz będzie dziś w drugiej części dnia oraz pod wieczór. Mogą one utrzymać się jeszcze w pierwszej części nocy nad Polską na wyżej ukazanych lokalnie obszarach. W przypadku pojawienia się zjawisk konwekcyjnych nad Polską, opublikujemy kolejne informacje pogodowe. Śledźcie prognozy pogody na bieżąco.

Fanipogody.pl