Wiosenne burze możliwe dziś nad Polską. Temperatura na profesjonalnych stacjach IMGW zbliży się do 20°C, możliwe opady gradu.
Wiosenne burze w ciepłej masie 10 marca 2023 r. nad Polską
Pogoda w Polsce kształtowana będzie przez głęboki układ niżowy o imieniu Diethelm I znad Niemiec. Z tym cyklonem związany jest układ frontów atmosferycznych, które dziś w ciągu dnia i w nocy przemieszczać mają się z zachodu na wschód kraju. Co więcej z południowego zachodu i południa napływać będzie ciepła, łagodna masa powietrza polarno-morskiego. Na północy utrzyma się chłodniejsze powietrze arktyczne, natomiast w południowej połowie kraju znacznie cieplejsze polarnomorskie. Wiosenne burze są dziś najbardziej prawdopodobne na chłodnym froncie atmosferycznym w drugiej części dnia i wieczorem.
Prognoza sytuacji barycznej na 10 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Energia dostępna drogą konwekcji będzie dziś niewielka i przeważnie nie przekroczy 50-200 J/kg. Aczkolwiek nie można wykluczyć, że w dzielnicach południowych sięgnie nawet 200-500 J/kg. Dlatego też niewykluczone są iście wiosenne burze. 1 marca 2023 rozpoczęła się nam meteorologiczna wiosna.
Wiosenne burze dziś. Prognozowana chwiejność termodynamiczna, 10 marca 2023, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

Burze możliwe popołudniu i wieczorem
Burze są dziś najbardziej prawdopodobne na obszarze woj. śląskiego, ale także Małopolski i Podkarpacia oraz częściowo Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyzny. Burz jednak nie można wykluczyć również w regionach położonych na północ od tych wymienionych województw. Prognozowane są umiarkowane uskoki wiatru, które w warstwie 0-6 km sięgną do 15-17 m/s, natomiast LLS 0-1 km/h do 10 m/s. Prawdopodobieństwo powstania w piątek burz nad południową Polską i częściowo centralną jest umiarkowane. Na trasie burz najbardziej prawdopodobne są ulewne opady deszczu, ale także opady drobnego gradu, jak i też krupy. Nasili się prędkość wiatru w związku z oddziaływaniem prądów zstępujących do 50-75 km/h. Konwekcja na obszarach górskich przyniesie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Zjawiska burzowe można śledzić online na radarach i detektorach.
Prognoza burzowa od ESSL na piątek i noc z piątku na sobotę dla Polski według ESSL

Przeważać mają rozproszone komórki burzowe, które miejscami połączą się w pasma konwekcyjne, a nawet niewielkie klastry wielokomórkowe. Nieco nasilony przepływ, zwiększone pionowe i kierunkowe uskoki wiatru dają pewne prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych mini-superkomórek burzowych. Chmury burzowe przemieszczać mają się przeważnie zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z południa, południowego zachodu na północny wschód.
Zobacz też: Śnieżyce nie odpuszczą. Atak zimy w Polsce. Spadnie 10-20 cm śniegu. Walka zimy z wiosną
Prognoza burzowa opracowana przez Szymona Walczakiewicza z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Największe ryzyko wiosennych burz będzie dziś w drugiej części dnia oraz pod wieczór. Mogą one utrzymać się jeszcze w pierwszej części nocy nad Polską na wyżej ukazanych lokalnie obszarach. W przypadku pojawienia się zjawisk konwekcyjnych nad Polską, opublikujemy kolejne informacje pogodowe. Śledźcie prognozy pogody na bieżąco.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC