Pogoda szykuje nam dużą niespodziankę w nowym tygodniu. Silne ocieplenie przesądzone w naszym regionie europejskim. Będą to najwyższe temperatury od początku roku.
Prognozowana wstępnie ekstremalna anomalia temperatury na 9 marca 2025 r., 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Silne ocieplenie w prognozach pogody
Wkroczyliśmy w trzeci miesiąc roku i zaczęła się wiosna meteorologiczna. Jednak na kalendarzową musimy jeszcze chwilę poczekać, aczkolwiek oznaki wiosny poczujemy z dużym prawdopodobieństwem w czasie nowego tygodnia. Modele pogodowe pokazują, że dla drugiej połowy przyszłego tygodnia i weekendu spodziewam się silnego ocieplenie związanego z adwekcją znacznie cieplejszego powietrza. Może to prowadzić do wzrostu temperatury do wysokich poziomów, sięgających miejscami nawet 18/20°C.
Prognozowany wstępnie trend maksymalnej temperatury powietrza na okres od 1.03.2025 r. do 10.03.2025 r. według modelu ECMWF-HRES 0.1 dla Polski

Pogoda mocno się zmieni w naszej części Europy
Okoliczności ulegną zmianie w pierwszej dekadzie marca. Już w nowym tygodniu napłynie fala bardzo ciepłego powietrza, a temperatury zdecydowanie wzrosną do wartości najwyższych od początku 2025 roku. Predykcje ECMWF wskazują, że osiągną nawet 20 st. C. Będzie to pierwsza w tym roku, tak wyraźna oznaka wiosny ze średnią dobową temperaturą powietrza charakterystyczną dla wiosny termicznej.
Prognozowana wstępnie średnia temperatura powietrza na okres od 1.03.2025 r. do 10.03.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Nieuniknione są zmiany w polu ciśnienia i geopotencjału, które spowodują, że w nowym tygodniu głównie do częściowo zachodniej, środkowej, wschodniej, południowej i północnej części kontynentu europejskiego dotrze znacznie cieplejsza masa powietrza, która wywoła pierwszą falę wiosennego ocieplenia, zwłaszcza w naszym regionie Europy. Będzie to możliwe dzięki specyficznemu ulokowaniu atlantyckich niżów, które w połączeniu z antycyklonem kontynentalnym będą sprowadzać ciepłe masy powietrza z południowego zachodu, południa na wschód i północny wschód.
Zobacz też: Lato w marcu? Temperatury wystrzelą o 25 stopni. Pogoda oszaleje
Prognozowana anomalia temperatury na 5 marca 2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy i obszarów przyległych

Pod koniec lutego odczuliśmy zapowiedź cieplejszego okresu synoptycznego, gdy temperatury miejscami osiągnęły 10-15 stopni Celsjusza. Najcieplej było na stacjach synoptycznych na zachodzie i południu Polski. Jednak przed nami jeszcze wyższe temperatury w czasie nowego tygodnia, gdy to wartości będą najwyższe od początku 2025 roku. Choć początek marca nie będzie nadzwyczaj ciepły, sytuacja ulegnie zmianie w trakcie pierwszej dekady miesiąca, szczególnie między 5-10 marca 2025, kiedy to nadejdzie główna fala wspomnianego ciepłego powietrza. Niewykluczone, że temperatura pierwszy raz w tym roku roku przekroczy 20℃. Szczególnie w zasięgu zjawisk fenowych. Korekcie może ulec jeszcze zakres temperatur maksymalnych.
Prognozowana anomalia temperatury na 6 marca 2025 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF HRES

Spora zmiana aury i najwyższe wartości od początku 2025 roku
Najnowsze prognozy wskazują, że średnia temperatura dobowa ma być charakterystyczna nie tylko dla przedwiośnia, jak i też miejscami będziemy mówić o prawdziwej termicznej wiośnie. Dlatego, że średnia dobowa temperatura osiągnie i przekroczy nawet 10 st. C. Dlatego w takiej sytuacji natura miejscami zacznie wychodzić z pozimowego letargu. Jednak początek wegetacji w tym sezonie może zostać znacznie odsunięty w czasie z powodu niskiej wilgotności gleby po suchej i bezśnieżnej zimy. Predykcje modeli europejskich pokazują nam, że bardzo ciepły okres synoptyczny powinien występować jeszcze przez co najmniej kilka dni. Okresy chłodniejsze w marcu również się zdarzą, ale nie będą długotrwałe. Już jutro opublikujemy najnowszą prognozę pogody na 16 dni dla Polski.
Wstępnie prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 7 marca 2025 r. według predykcji ECMWF dla Polski

Wstępnie prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 10 marca 2025 r. według modelu ECMWF dla Polski

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, meteologix.com, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC