Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wiosna uderzy pełną siłą. Silne ocieplenie. Czy padnie 20 stopni w Polsce?

Wiosna zawita do Polski. Silne ocieplenie. Czy to konie zimy w regionie?


Mam dla Was świetne wieści pogodowe. W tym tygodniu do Polski zawita wiosna. Sprawdzimy gdzie i kiedy zrobi się bardzo ciepło. Przeanalizujemy również, czy wiosna przyjdzie do nas już na stałe, czy jednak prognozy pogody widzą jeszcze powrót mrozu i śniegu w nasz region.

Wiosna w regionie. Czym spowodowane będzie silne ocieplenie?

Zacznijmy od tego, czym spowodowane będzie ocieplenie i to, że wiosna ponownie po weekendzie przypomni o sobie w naszym regionie.

Wiosna przypomni o sobie w regionie. Sytuacja synoptyczna w Europie
Wiosna w regionie. Sytuacja synoptyczna

Do Europy Środkowej z zachodu jeden za drugim docierają niże atlantyckie. Co więcej, na południu Europy rozbudowały się wyże. Taka sytuacja synoptyczna powoduje, że w nasz region napływać zacznie jeszcze cieplejsze powietrze z południowego zachodu Europy. Doskonale widać to na mapach z prognozą temperatury powietrza w wyższych partiach troposfery. Spójrzmy na mapę na czwartek 15 lutego.

Napływ ciepłych mas powietrza. Wiosna zapanuje w regionie
Wiosna w regionie. Napływ bardzo ciepłych mas powietrza

Widzimy, że bardzo ciepłe, zwrotnikowe masy powietrza dotrą w drugiej połowie tygodnia między innymi nad Półwysep Iberyjski. Dokładnie te same masy powietrza, oczywiście już nieco wychłodzone docierać zaczną również w nasz region. Stąd przed nami okres, w którym wiosna ponownie w lutym da o sobie znać.

Gdzie i kiedy zrobi się najcieplej?

Wiemy już, dlaczego wiosna mrugnie do nas okiem w najbliższych dniach. Teraz sprawdźmy więc kiedy i w jakich regionach temperatury powędrują najwyżej. Poniżej animacja prognoz temperatury dla naszego regionu.

Wiosna zapuka do Polski w tym tygodniu

Ciężko mi się pisze te prognozy, ponieważ modele pogodowe w ostatnich dniach są wyjątkowo niestabilne. Jeszcze w poniedziałek w południe, modele pogodowe widziały wartości temperatury na poziomie nawet 17-18 stopni Celsjusza. Przy takich wartościach temperatury całkiem realne było założenie, że w tym tygodniu na termometrach w Polsce ujrzymy 20 stopni Celsjusza. Obecne (poniedziałek, późny wieczór) wyliczenia modeli nieco zelżyły napływ ciepłych mas powietrza w nasz region. Nie oznacza to jednak, że wiosna nie będzie dawała o sobie znać. Na termometrach w kraju od środy do piątku obserwowali będziemy temperatury powietrza powyżej 15 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Dramatycznie silny mróz daleko na wschodzie. Nawet -60 stopni w lutym

Czy wiosna nadejdzie już na stałe?

To pytanie zadajemy sobie wszyscy. Czy wiosna nadejdzie już na stałe? I nie przejmuję się obelgami, że jestem nienormalny, ponieważ tęsknie już za ciepłem i słońcem. Tęsknie, jak 99% ludzi 😉 To nie jest jednoznaczne z tym, że w lutym powinno być chłodno i śnieżnie, bo jest zima. Powinno być, ale tęsknimy już w większości za słońcem i ciepłem.

Prognoza temperatury dla Polski. Ciepło również w kolejnych dniach
Wysokie temperatury w kolejnych dniach w Polsce

Według najnowszych wyliczeń modeli pogodowych, wysokie, dodatnie temperatury zostaną z nami jeszcze przez wiele dni. Prognozy pogody z okolic weekendu widziały jeszcze powrót silnych mrozów w nasz region w końcówce miesiące. Obecne wyliczenia modeli również widzą ujemne temperatury w kraju. Poniżej prognoza temperatury na 27 lutego.

Prognoza temperatury 27 lutego dla Polski
Prognoza temperatury 27 lutego 2024

Widzimy, że słaby mróz może wrócić do nas nocami na sam koniec miesiąca. Jednak w żaden sposób nie będą to spadki temperatury, które pokażą nam, że zima może pokazać nam jeszcze pazur. Na tę chwilę wygląda, że szala pogodowa przechyla się w regionie na rzecz wiosny. Jednak z osądami poczekajmy, w naszym klimacie śnieg bez problemu sypać może również w marcu. Baa, chodziłem do liceum, gdy 8 kwietnia nad wschód kraju dotarła śnieżyca. Opady śniegu były tak intensywne, że ugrzęźliśmy w szkole do późnych godzin nocnych. Nie działały telefony komórkowe (to były czasy w okolicach Nokii 3310). Na ulicach panował całkowity paraliż. Kilka (naście) lat później, na koniec marca zima sparaliżowała Poniedziałek Wielkanocny w końcówce marca. Widać więc, że wiosennych szampanów jeszcze nie odpalajmy. Cieszmy się jednak ciepłym okresem w pogodzie, jaki przed nami.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk