Mróz -60 stopni. Wyż z ciśnieniem 1060 hPa przyniesie koszmarne uderzenie chłodu

W Polsce wypatrujemy wiosny. Tymczasem na Świecie są miejsca, gdzie mróz nadal jest i będzie bardzo silny. W końcu mamy luty, zima na półkuli północnej w pełni. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, gdzie w najbliższym czasie będzie tak zimo oraz jakie temperatury pojawią się w Polsce do końca lutego. Zapraszam.

Potężny mróz na wschodzie

Szukając silnego mrozu, wzrok kierujemy na Azję. Dokładniej na tereny środkowej i wschodniej Rosji. W tych regionach już obecnie mróz jest bardzo silny. Poniżej 10 miejsc z najniższą temperaturą za ostatnią dobę.

Bardzo silny mróz w Rosji
Mróz w Rosji jest obecnie bardzo silny

Temperatury w kilku rosyjskich miasteczkach spadły poniżej -49 stopni Celsjusza. To jest już mróz bardzo silny. Dodatkowo w dwóch miejscowościach zanotowano temperaturę poniżej -50 stopni Celsjusza. Obecnie wyżowa, chłodna aura panuje w zdecydowanej większości regionów Rosji (prócz zachodniej, europejskiej części). Niskie temperatury (nawet do -30 stopni nocami) pojawiają się również w Mongolii, czy północny oraz centralnych Chinach. Jako ciekawostkę warto dodać, że w tym samym czasie, na południu Azji, choćby w Indiach, czy Bangladeszu, temperatury sięgają 40 stopni Celsjusza. Oznacza to różnicę temperatury na jednym kontynencie nawet na poziomie 90 stopni Celsjusza. To już blisko temperatury wrzenia wody 😉 To oczywiście z przymrużeniem oka, jednak pokazuje, jak niesamowita jest nasza planeta. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Aura będzie mocno zmienna

Mróz będzie jeszcze silniejszy. Czym będzie spowodowany?

Na zadane w tytule sekcji pytanie odpowiedziałem w zasadzie w tytule wpisu. Nad Rosją dojdzie do rozbudowy bardzo silnego układu wysokiego ciśnienia. Spójrzmy na mapę synoptyczną na przyszły weekend.

Silny mróz na wschodzie przez rozbudowę wyżu
Wyż przyniesie silny mróz na wschodzie

Widzimy, że w centralnej Rosji rozbuduje się potężny, jak na nasze warunki praktycznie niespotykany wyż. Ciśnienie w centrum wyżu wzrośnie do ponad 1060 hPa. Spowoduje to potężną radiację ciepła, a wskutek inwersji bardzo chłodne masy powietrza utrzymywane będą przy powierzchni ziemi. Do tego dochodzi silny spływ chłodu z dalekiej północy. Wszystko to przyniesie potężny mróz w opisywanym regionie na przełomie drugiej i trzeciej dekady lutego.

Silny mróz w Azji na koniec lutego
Potężny mróz na koniec lutego w azjatyckiej części Rosji

Widzimy, że mróz w regionie będzie bardzo silny. W skutek stacjonowania tu potężnego wyżu temperatury w regionie spadały będą nawet w okolice -60 stopni Celsjusza. Czy padną rekordy temperatury minimalnej? Raczej nie. Przypominamy, że w styczniu i lutym są miejsca w Rosji, w którym spadki temperatury sięgają nawet -72 stopni. Brrr, ciarki mnie przeszły.

Temperatury do końca lutego w Europie. Czy zima jeszcze pogrozi nam palcem?

Dobrze, wiemy już, że bardzo silny mróz panuje daleko na wschód od Polski. Jeśli kogoś nie bardzo to interesuje, to teraz jest część wpisu dotycząca temperatur bezpośrednio w naszym regionie. Niestety, wyliczenia modeli pogodowych na końcówkę lutego są bardzo niestabline.

Prognoza temperatury dla Europy. Czy mróz jeszcze wróci na kontynent?

Powyżej prognoza temperatury do końca lutego wg. najnowszych wyliczeń modeli pogodowych. Jeszcze kilka aktualizacji temu prognozy widziały dość silny mróz w europejskiej części Rosji. Bardzo niskie temperatury miały objąć również Republiki Bałtyckie, Białoruś, a nawet część Polski. Obecnie jednak model GFS widzi to nieco inaczej. Owszem, na granicy Rosji i Białorusi temperatury spadać mogą w trzeciej dekadzie lutego nawet w okolice -25 stopni Celsjusza. Jednak wiele wskazuje na to, że spływ bardzo silnego chłodu nie sięgnie naszego kraju w stopniu aż takim jak mówiły to prognozy jeszcze kilka dni temu. Oczywiście, nie oznacza to, że zima poddała się już całkowicie. Poniżej prognoza temperatury na 28 lutego.

Słaby mróz pojawić może się na koniec lutego w Polsce
Delikatny mróz na koniec lutego w kraju

Widzimy, że spadki temperatur w trzeciej dekadzie miesiąca w najnowszych prognozach nie są już tak silne, jak jeszcze kilka aktualizacji modeli temu. Przypomnijmy, wyliczenia GFS z weekendu mówiły nawet o temperaturach rzędu -14 stopni na północnym wschodzie Polski. Najnowsze wyliczenia modeli (mapka powyżej) mocno „zelżyły” spadki temperatury. Jednak jak widać, na bardziej wiążące prognozy musimy jeszcze poczekać, ponieważ modele pogodowe są jeszcze niestabilne.