Podmuch wiosny zmierza do naszego kraju. Początek drugiej dekady lutego 2024 r. przynosi dużą dodatnią anomalię temperatury w Polsce. Ubiegłej doby na południu, południowym wschodzie i wschodzie temperatura okazała się wyższa o nawet 9-12°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. W rozpoczynającym się tygodniu znów poczujemy wiosenne wartości, ze szczególnym naciskiem na drugą część tygodnia, gdy to temperatura może przekroczyć 15°C. Do początku trzeciej dekady lutego nie musimy spodziewać się nawrotu zimowych warunków pogodowych.
Wilgotny i bardzo ciepły luty. Przed nami kolejne silne ocieplenie w drugiej połowie miesiąca
Pierwsza dekada lutego 2024 r. zapisała się jako wilgotna i bardzo ciepła. Już na większości stacji synoptycznych w Polsce przekroczoną mamy miesięczną normę opadową dla lutego. Największa anomalia opadów do 11 lutego 2024 r. występuje na stacji IMGW w Chojnicach, natomiast najmniejsza w Zakopanem i Płocku.
Anomalia opadów do 11 lutego 2024 r. na obszarze Polski według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB
Suma opadu na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce do 11 lutego 2024 r.
Średnia temperatura powietrza do 11 lutego 2024 r. na przeważającym obszarze Polski jest charakterystyczna dla przedwiośnia, ale na południu, miejscami na zachodzie typowa dla wczesnej wiosny termicznej.
Odnotowana średnia temperatura powietrza do 11 lutego 2024 r. na obszarze Polski
Z uwagi na zaleganie przeważnie ciepłych mas powietrza mamy bardzo ciepłe pierwsze tygodnie lutego. Średnia obszarowa anomalia temperatury wynosi około 5.6°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Na południu kraju są to wartości wyższe o blisko 7°C od normy klimatycznej. Najchłodniej jest na północy i północnym wschodzie.
Zimy termicznej nie widać w perspektywie 10 dni na obszarze Polski. Kolejny podmuch wiosny w prognozach
Druga dekada lutego 2024 r. przyniesie dalszą dominację przewagę ciepłych mas powietrza. Warunki charakterystyczne będą dla przedwiośnia i wczesnej wiosny termicznej w wielu regionach. Prognozowane są okresami opady deszczu, które obejmą wiele regionów. Zdarzą się też okresy z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami oraz stabilną pogodą. Tylko w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń okresami pojawi się słaby mróz nocami.
Prognoza temperatury powietrza na 2 m 16 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Zapowiadaliśmy, że na przełomie 1 i 2 dekady lutego doświadczymy najwyższych temperatur od początku roku. W miniony weekend najcieplejszą stacją synoptyczną okazała się Jelenia Góra, gdzie w zasięgu rozpogodzeń, adwekcji bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu i występowania efektu fenowego odnotowano 15.4°C w klatce meteorologicznej.
Temperatura maksymalna do 11 lutego 2024 r. w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB
Bardzo wysokie temperatury jak na luty przed nami. Poczujemy kolejny podmuch wiosny
W rozpoczynającym się tygodniu znów doświadczymy wysokich temperatur, które będą związane z napływem bardzo ciepłego powietrza. Najcieplejszymi regionami okażą się dzielnice zachodnie i południowe. Modele prognozują odchylenie temperatury sięgające nawet 9-13°C od normy z lat 1991-2020 r.
Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na wysokości 2 m w Europie i obszarów przyległych
Najcieplejszy okres w pogodzie powinien przypaść w okolicach 15-17 lutego 2024 r. Bardzo ciepło będzie m.in w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, w woj. dolnośląskim oraz małopolskim, gdzie to odnotujemy nawet 10-15°C na standardowej wysokości pomiarowej. Będzie to kolejny podmuch wiosny w trakcie mijającego miesiąca. Na coraz większym obszarze Polski wysokie temperatury zaznaczać będą się zwłaszcza w okolicach piątku/soboty. Wiele wskazuje, że najcieplejszym dniem okaże się piątek, 16 lutego 2024 r. Wówczas termometry w pasie dzielnic zachodnich i południowych pokażą nawet 9-16°C. Niewykluczone, że będą to najwyższe temperatury od początku roku. Najwyższych wartości na termometrach spodziewamy się w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz występowania wiatru fenowego na południu i południowym zachodzie.
Zobacz też: Mróz -60 stopni. Wyż z ciśnieniem 1060 hPa przyniesie koszmarne uderzenie chłodu na Dalekim Wschodzie
Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza w okresie od 12.02.2024 r. do 21.02.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Duża zmiana w pogodzie i wiosenne temperatury w prognozach
Adwekcji bardzo ciepłego powietrza polarnomorskiego ciepła z południa i południowego zachodu, sprzyjać ma ulokowanie głębokiego niżu barycznego w rejonie Wysp Brytyjskich. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej na wysokości 850 hPa (1500 m n.p.g) przekroczy 8-13°C. Mroźne masy powietrza z dużymi spadkami temperatury w tym czasie utrzymają się głównie na północy i wschodzie Starego Kontynentu. Natomiast do środkowej części Starego Kontynentu będzie „pompowane” bardzo ciepłe powietrze z kierunków południowych.
Prognoza sytuacji barycznej na 16 lutego 2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych
Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej – 16 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych
Druga dekada lutego okaże się bardzo ciepła. Nieco chłodniejsza okaże się ostatnia
Wygląda na to, że w drugiej dekadzie lutego najwyższe temperatury zostaną zmierzone w pasie dzielnic zachodnich i południowych, nieco chłodniej, ale w dalszym ciągu bardzo ciepło jak na luty będzie na północy i północnym wschodzie. Nieliczne noce w drugiej dekadzie miesiąca przyniosą słaby mróz, który utrzymywać może się początkowo po wschodzie słońca. Za dnia temperatury na nizinach i wyżynach okażą się dodatnie. Noc 12/13 lutego 2024 r. oraz z 13/14 lutego 2024 r. przynieść może spadki temperatury poniżej zera w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnej temperatury będzie na południu i wschodzie oraz centrum. Do końca mijającego dekady średnia dobowa temperatura powietrza okaże się wyższa od normy wieloletniej.
Prognozowana orientacyjnie temperatura minimalna na 2 m w okresie od 12.02.2024 r. do 21.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza w okresie od 12.02.2024 r. do 21.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Potencjalne okresy z napływem chłodnych mas powietrza zdarzą się szczególnie w trzeciej dekadzie lutego, ale przybierze to formę epizodów. Niewykluczone, że będą występować też opady śniegu i lokalne burze śnieżne w nieco chłodniejszych mas powietrza. Duży dynamizm w pogodzie może panować na przełomie zimy i wiosny. Rekomendujemy uważne śledzenie prognoz numerycznych w kolejnych dniach i tygodniach. Najnowsze predykcje zakładają ekstremalną anomalię temperatury do 20 lutego, która wyniesie około 5.5°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Finalnie ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zapisze się jako bardzo ciepły i wilgotny. Z najnowszych prognoz numerycznych wynika, że nie wystąpi taka cyrkulacja, dzięki której należałoby się spodziewać znacznych spadków temperatury.
Źródło: Fanipogody.pl