Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wiosna w Polsce coraz bliżej. 17-20 stopni na termometrach. Wiemy kiedy silne ocieplenie

Kiedy wiosna w Polsce? Wiemy kiedy nadejdzie ocieplenie


Wpis tworzę tak trochę ku pokrzepieniu serc. Wiem, że dzisiejszego poranka w wielu miejscach kraju pojawiły się przymrozki. Niektórzy o poranku muszę jeszcze skrobać szyby swoich aut. Dlatego też sprawdzimy kiedy wiosna w Polsce pojawi się na dłużej. W prognozach widać silne ocieplenie w regionie. Zapraszam na pozytywny, ciepły wpis.

Zanim wiosna, to kilka nocy z przymrozkami

Ja tu dziś chce pisać o wiośnie i ociepleniu, jednak nie mogę udać, że nie dostrzegam tego co w pogodzie nad Polską czeka nas przez najbliższe 2-3 dni (a zwłaszcza noce). Wiosna musi chwilę zaczekać (w zasadzie to my poczekamy na nią), ponieważ na południe, południowy zachód od kraju, rozbudował się wyż.

Wiosna musi chwilę zaczekać. Sytuacja synoptyczna
Wiosna musi chwilę zaczekać. Sytuacja synoptyczna

Po północnej stronie wyżu, za frontem chłodnym w nasz region spływa chłodne powietrze z północy i północnego zachodu. W związku z tym na kilkadziesiąt godzin zrobiło się w kraju chłodniej. Co za tym idzie w środę i czwartek, temperatury w dzień nie będą przekraczały w kraju 6-8 stopni. Nocami, w wielu regionach panował będzie lekki mróz (w górach do -10). Dość chłodno będzie we wschodniej połowie kraju choćby w nocy z czwartku na piątek. Przeczytaj również: Silna wichura na Atlantyku. Czy ten silny wiatr dotrze do Polski?

Temperatury nocami pokazują, że to jeszcze nie wiosna
Temperatury nocami przypominają, że to jeszcze nie wiosna

Jednak nie chcę Was tutaj katować niskimi temperaturami i zimą. Obiecałem opisać wiosnę i ocieplenie, to poniżej spełniam obietnicę. W dalszej części tekstu będę już pisał wyłącznie o dodatnich temperaturach powietrza.

Wiosna nadejdzie do Polski w weekend

No to zdejmujemy zimowe kurtki, zakładamy okulary przeciwsłoneczne i przechodziły do prognoz temperatury na weekend i początku przyszłego tygodnia dla Polski. Najlepiej będzie jeśli pokażę to Wam pod postacią animacji.

Wiosna zbliża się do Polski

Na powyższej animacji doskonale widać, jak w środę chłodne powietrze całkowicie poza obszar Polski, na wschód, wypycha masy cieplejsze. To właśnie ta adwekcja chłodu przyniesie nam lekki mróz nocami i sprawi, że wiosna musi jeszcze chwilę poczekać. Jednak już w piątek do granic zachodnich docierać zaczną cieplejsze masy powietrza za zachodu i południowego zachodu. Napływ ciepła dokładnie widać na mapach temperatury dla wyższych partii troposfery. Podczas gdy na wschodzie zalegają jeszcze chłodne masy powietrza, na zachód dociera już powietrze ciepłe, przynosząc nam wyższe temperatury.

Wiosna przyniesie napływ ciepłych mas powietrza do Polski
Wiosna. Napływ ciepłych mas powietrza do Polski

Już w piątek na zachodzie kraju termometry wskażą nawet w okolicach 15-16 stopni Celsjusza. W sobotę ciepłe masy powietrza obejmą już także centrum kraju. Na zachodzie w okolicach 15 stopni, w centrum do 14. Podczas gdy w zachodniej połowie kraju królować zacznie wiosna (przynajmniej ta termiczna), tak na wschodzie jeszcze w okolicach 10 stopni powyżej zera. Jeszcze cieplej zrobi się w Polsce w niedzielę. Ostatniego dnia weekendu na zachodzie kraju termometry wskazywać mogą 17-19 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie, lokalnie ujrzymy na termometrach dwudziestki.

Czy zima odchodzi już na stałe?

Przede wszystkim, z zimą musimy sobie ustalić jedną rzecz. To już najwyższa pora Pani Zimo, by już Pani sobie od nas poszła. Za tydzień rozpoczynamy wiosna kalendarzowa, więc nie robi nam Pani żadnej łaski. Do zobaczenia za 8 miesięcy. Wiosna zagości się w regionie chyba już na stałe. No, prawie na stałe.

Słabe przymrozki pod koniec marca
Słabe przymrozki pod koniec marca

Pod koniec miesiąca w modelach pogodowych widać jest jeszcze lekkie przymrozki w niektórych regionach Polski. Jednak nie przejmowałbym się tym za bardzo. Po pierwsze to jeszcze odległy termin w prognozach. Po drugie, w prognozach pogody nie widać silnych spadków temperatury. Zima próbowała będzie się jeszcze odgryzać, jednak to wiosna coraz bardziej przechyla szalę tej batalii na swoją stronę. Nie wiem jak Wy, ale ja się z tego cieszę naprawdę bardzo. Słońca i ciepła. Tego mi potrzeba do pełni szczęścia. Miłego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk