Pogoda: Wir niżowy „kręci się” nad Polską i wypełnia. W jego obrębie tworzą się burze

Dzisiaj sytuacja pogodowa jest mniej dynamiczna niż we wtorek, gdy mieliśmy do czynienia z serią tornad i ulewnymi opadami deszczu, prowadzącymi do podtopień. Niż „AXEL” wypełnia się w rejonie Ziemi Świętokrzyskiej, natomiast w jego obrębie tworzą się chmury Cumulonimbus. Wczoraj był przyczyną groźnych burz z tornadami i ulewnymi opadami wielkoskalowymi i konwekcyjnymi na południu.

Zachmurzenie kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus tworzy się dziś na strefach konwergencji w polu wiatru, szczególnie na obrzeżu niżu, przesuwające się wzdłuż tych stref wirujących w jego orbicie, dlatego nad jednym obszarem potrafi przejść niejedna komórka opadowa lub burzowa.

W czwartek, kiedy to niż w polu ciśnienia zaniknie, w wyższych partiach w troposferze nadal utrzymywać się będzie słaby niż, dlatego zwłaszcza na wschodzie nie zabraknie opadów przelotnych i słabych burz.

Ulokowanie się niżu AXEL nad południowo wschodnią Polską oraz wyżu o imieniu „OPHELIA” nad Kanałem La Manche sprzyjać będzie napływowi coraz chłodniejszego powietrza znad północnego Atlantyku, w czasie, gdy wychodzić ma on nad Ukrainę, obejmować zacznie nas klin wyżu, dlatego dokona się istotna wymiana masy powietrza. Co spowoduje zanik opadów i burz w Polsce.

Widać go doskonale na zdjęciach satelitarnych, chmury obracają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara

Lokalnie z chmur Cumulonimbus występują wyładowania atmosferyczne

W jego obrębie tworzą się liczne chmury Cumulonimbus z przelotnymi opadami i punktowymi burzami, co doskonale widać na zobrazowaniach sieci POLRAD IMGW-PIB.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 22.05.2019 r. godzina 12 UTC dla Polski


POGLĄD NA NIŻ, KTÓRY WIRUJE NAD POLSKĄ PONIŻEJ.