Dzisiaj sytuacja pogodowa jest mniej dynamiczna niż we wtorek, gdy mieliśmy do czynienia z serią tornad i ulewnymi opadami deszczu, prowadzącymi do podtopień. Niż „AXEL” wypełnia się w rejonie Ziemi Świętokrzyskiej, natomiast w jego obrębie tworzą się chmury Cumulonimbus. Wczoraj był przyczyną groźnych burz z tornadami i ulewnymi opadami wielkoskalowymi i konwekcyjnymi na południu.
Zachmurzenie kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus tworzy się dziś na strefach konwergencji w polu wiatru, szczególnie na obrzeżu niżu, przesuwające się wzdłuż tych stref wirujących w jego orbicie, dlatego nad jednym obszarem potrafi przejść niejedna komórka opadowa lub burzowa.
W czwartek, kiedy to niż w polu ciśnienia zaniknie, w wyższych partiach w troposferze nadal utrzymywać się będzie słaby niż, dlatego zwłaszcza na wschodzie nie zabraknie opadów przelotnych i słabych burz.
Ulokowanie się niżu AXEL nad południowo wschodnią Polską oraz wyżu o imieniu „OPHELIA” nad Kanałem La Manche sprzyjać będzie napływowi coraz chłodniejszego powietrza znad północnego Atlantyku, w czasie, gdy wychodzić ma on nad Ukrainę, obejmować zacznie nas klin wyżu, dlatego dokona się istotna wymiana masy powietrza. Co spowoduje zanik opadów i burz w Polsce.
Widać go doskonale na zdjęciach satelitarnych, chmury obracają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara
Lokalnie z chmur Cumulonimbus występują wyładowania atmosferyczne
W jego obrębie tworzą się liczne chmury Cumulonimbus z przelotnymi opadami i punktowymi burzami, co doskonale widać na zobrazowaniach sieci POLRAD IMGW-PIB.
SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 22.05.2019 r. godzina 12 UTC dla Polski
POGLĄD NA NIŻ, KTÓRY WIRUJE NAD POLSKĄ PONIŻEJ.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC