Wir niżowy przyniesie załamanie pogody w Polsce. Spodziewane wichury z wiatrem ponad 100 km/h, burze i wiatrołomy. Będą przerwy w dostawach prądu

Wir niżowy sprawcą załamanie pogody w kolejnych kilkunastu godzinach. Spodziewane groźne wichury z wiatrem ponad 100 kmh, możliwe burze i wiatrołomy. Możliwe przerwy w dostawach prądu w Polsce.

Groźna pogoda w kolejnych godzinach. Nurkujący wir niżowy przyniesie silny wiatr i opady

Zgodnie z naszymi prognozami początek lutego przynosi zmienne warunki pogodowe, co jest spowodowane wysoka aktywnością cyrkulacji strefowej. Pojawiły się liczne i aktywne elektryczne burze, miejscami wiatr osiąga prędkość wiatru. Do Polski zbliża się kolejny niż z rodowodem atlantyckim. Wir niżowy zacznie wpływać na pogodę już w nocy i będzie jutro „nurkował” z północnego zachodu na południowy wschód i zacznie wypełniać się nad chłodniejszym lądem. Zanim tak się stanie, to przyniesie groźny wiatr i liczne opady, a nawet punktowe burze.

Zobacz też: Śnieżyce, następnie tęgi mróz w Polsce. Zima wraca z impetem. Zawieje śnieżne, burze i temperatury do -20 stopni

Ośrodek niżowy o nazwie Oleg I przyniesie opady śnieg, deszczu ze śniegiem i deszczu. Z uwagi na narastający poziomy gradient ciśnienia, wzrastać będzie prędkość wiatru, osiągając miejscami na nizinach oraz w górach skale wichury. Najsilniej powieje początkowo na zachodzie i północy naszego kraju. Z prognoz wynika, że poza górami porywy sięgną nawet 60-90 km/h, powodując lokalne szkody. Wystąpią wiatrołomy i przerwy w dostawach energii elektrycznej. Jest mniejsze prawdopodobieństwo względem ubiegłej nocy do rozwoju aktywniejszych burz, ale nie da się ich całkowicie wykluczyć.

Wichura w Polsce, spowodowana przechodzeniem wypełniającego się cyklonu. Prognozowane porywy wiatru na okres od 1.02.2023, 12Z do 2.02.2023, 15 UTC według modelu GFS

groźna pogoda w kraju
Silny wiatr o skali wichury

Załamanie pogody spowodowane przechodzeniem wypełniającego się niżu

Nad Polską zaznaczy się w kolejnych godzinach wypełniający wir niżowy. Cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych przemieszczać ma się z północy na południe i południowy wschód, przynosząc opady atmosferyczne w wielu regionach i silny wiatr. Będzie miał decydujący na przebieg warunków pogodowych również w czwartek, 2 lutego 2023 r. wypełniają się nad chłodniejszym lądem i kierując się na Lubelszczyznę i Podkarpacie.

Niż wkroczy nocą nad Polskę. Prognoza ciśnienia, położenia niżu i opadów na 2 lutego 2023, 03 UTC według modelu ECMWF

nurkujący niż nad polską
Niż nurkujący w drugiej części nocy nad Polską

Jutro w pierwszej części dnia dynamiczny ośrodek niżowy przesunie się znad północnej Polski nad Mazowsze, potem skieruje się nad Lubelszczyznę i Podkarpacie. W jego obrębie spodziewane są opady deszczu, mieszane i śniegu. Niewykluczone, że utworzą się kolejne w tym roku burze śnieżne. Opady w obrębie niżu będą powszechne i nad jednym obszarem przejdzie nawet kilka struktur konwekcyjnych, przynosząc również silne podmuchy wiatru i pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Wypełniający się niż nad Polską. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 2 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF

wir niżowy i jego wpływ na pogodę na poczatku lutego 2023 r.
Groźna pogoda w kraju

Duży gradient baryczny i obecność prądu strumieniowego nasili przepływ

Najsilniejszy wiatr prognozują modele po zachodniej i północno zachodniej stronie wiru niżowego, który będzie wypełniał się nad lądem. Silne podmuchy wiatru będą związane nie tylko ze sporym gradientem barycznym, ale także z powodu obecności prądu strumieniowego. Groźna wichura pojawi się najbliższej nocy na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Sięgnie również woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego oraz częściowo Kujaw.

Przeczytaj też: Mróz w lutym w Polsce będzie tęgi i siarczysty? -25 stopni w regionie. Antycyklon przyniesie bombę chłodu

Nurkujący cyklon atlantycki wpłynie na pogodę. Porywy wiatru na 2 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda
Wichura na zachodzie, północnym zachodzie

W Karpatach i Sudetach, a zwłaszcza na Śnieżce wiatr może przekroczyć 40 m/s

W tych regionach porywy wiatru sięgną 60-90 km/h, kwalifikując się miejscami na 1 stopień zagrożenia przed silnym wiatrem. Najgroźniejsza wichura wystąpi wzdłuż gmin nadmorskich na obszarze woj. zachodniopomorskiego, gdzie prędkość wiatru przekroczy 80 km/h. Silnie powieje ponownie w Sudetach, gdzie porywy mogą przekraczać na Śnieżce 140-160 km/h. W Karpatach natomiast do około 100-130 km/h.

Wir niżowy jutro. Porywy wiatru na 2 lutego 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda w kraju
Silny wiatr w Polsce

2 lutego 2023 r. pogoda będzie dynamiczna z powodu dalszej obecności wypełniającego się wiru niżowego z opadami głównie o charakterze konwekcyjnym i rozproszonymi lokalnymi burzami. Silniejsze porywy wiatru są prognozowane także w centralnej i południowej części Polski. Wysoko w górach w Karpatach i Sudetach porywy wiatru mają przekraczać 100-140 km/h w dalszym ciągu.

Porywy wiatru prognozowane, 2 lutego 2023, 13 UTC w zasięgu szybko wypełniającego się płytkiego niżu barycznego

groźny wiatr w Polsce
Silny wiatr, nawet powyżej 100 km/h w górach

Wypełniający się niż z opadami nad Polską w czwartek, 2 lutego 2023 r.

Stopniowo ośrodek niżowy zacznie wypełniać się nad chłodniejszym lądem, docierając nad Lubelszczyznę i Podkarpacie. Na nizinach nie będzie warunków do utrzymania się dłużej pokrywy śnieżnej, gdyż temperatura będzie dodatnia przy ziemi. Inaczej sytuacja wyglądać ma w górach spaść może nawet 10-30 cm białego puchu.

Wypełniający się wir niżowy i liczne opady konwekcyjne, 2 lutego 2023, 12 UTC według modelu ECMWF

wir niżowy i burze śnieżne
Groźna pogoda, 2 lutego 2023 r. liczne śnieżyce, a nawet rozproszone burze śnieżne

W drugiej części dnia prognozowany jest spadek prędkości wiatru, dlatego że zmniejszy się różnica ciśnienia. Będzie mieć to związek z wypełnieniem się wiru niżowego z rodowodem atlantyckim nad chłodniejszym lądem o dużej szorstkości. Przerwa od wpływu cyrkulacji strefowej o różnych składowych nie będzie długotrwała, bo już w piątek przez nasz kraj przejdzie następna aktywna strefa frontowa wraz z ośrodkiem niżowym. Pojawią się umiarkowane, miejscami intensywne opady deszczu, a w chłodniejszym sektorze powietrza również mieszane i mokrego śniegu. Warunki na drogach znów będą trudne. W silnych opadach konwekcyjnych widzialność może być ograniczona do 100-400 metrów.

Wir niżowy wypełni się jutro w drugiej części dnia. Porywy wiatru, 2 lutego 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wir niżowy i jego wpływ na pogodę
Wir niżowy zaniknie w drugiej części dnia

Fanipogody.pl