Nie odpoczęliśmy długo od wysokich temperatur, bo już w nocy od południowego-zachodu zacznie docierać powietrze zwrotnikowe. W poniedziałek możliwe będą także burze, jednak szczególnie gwałtowne prognozowane są na wtorek.

Niedziela przyniosła dużą poprawę pogody w Polsce, to zasługa mobilnego i niewielkiego układu wysokiego ciśnienia o imieniu “KEVIN”, którego centrum przemieszcza się znad Dolnego Śląska w kierunku Ukrainy. Do kraju dociera dużo chłodniejsze i suchsze powietrze polarno-morskie z zachodu, w którym występuje wyraźna inwersja osiadania, skutecznie hamując rozwój chmur kłębiastych do poziomu wystąpienia opadów deszczu czy też burz. Dominowały chmury cumulus humilis, jak i też wysokie typu cirrus, sugerujące zbliżający się front ciepły.

Już w nocy sytuacja baryczna zacznie ulegać zmianie. Przeważający obszar naszego kraju będzie jeszcze pod wpływem wyżu. Jednak nad zachodnie dzielnice zacznie nasuwać się płytka zatoka niskiego ciśnienia związana z układem niskiego ciśnienia z okolic Wysp Brytyjskich.

Kompensacja pola ciśnienia, czyli niż nad zachodnią Europą oraz obszar wyżowy rozciągający się na południe, południowy-wschód od kraju spowoduje zmianę kierunku napływu mas powietrza.

Jutro od dzielnic południowych w kierunku północnym przemieszczać będzie się ciepły front atmosferyczny związany z niżem “PAMELA”, odsuwając chłodniejsze powietrze stopniowo znad naszej części Europy.

Proces napływu coraz cieplejszego powietrza z południa obrazują poniższe grafiki dla poziomu 850 hPa (1550 m n.p.g), następnie można dostrzec zamykanie ciepłego wycinka niżu przez front chłodny od zachodu.

Prognozowana temperatura powietrza na 2 m.n.p.g w poniedziałek, spodziewane wartości maksymalne przez model GFS

Sytuacja synoptyczna w dniu 13.08.2018 r. godzina 12 UTC

Krótki dominacja upalnego powietrza od zachodu wkroczy chłodny front

Powietrze zwrotnikowe, które zacznie napływać najbliższej nocy nie będzie długo zalegać nad Polską, ponieważ już późnym wieczorem w poniedziałek od zachodu wkroczy front chłodny, wypierający cieplejszą masę na wschód. Prognozowane są zjawiska burzowe zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, głównie na poprzedzającej go strefie zbieżności wiatru.

Spodziewany obszar występowania zjawisk burzowy w nocy z poniedziałku na wtorek według IMGW-PIB

We wtorek na zachodzie będzie już dużo chłodniej, ponownie zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie. We wschodniej, południkowej i centralnej części Polski zalegać ma jeszcze cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze zwrotnikowe. Tutaj przewiduje się rozwój burz na przedfrontowej zbieżności wiatru, lokalnie burze przyniosą silny wiatr, grad i ulewne opady deszczu.

Spodziewane wartości we wtorek temperatura 2 m n.p.g 

Spodziewany obszar burz we wtorek według IMGW-PIB

Wygląda na to, że cyrkulacja strefowa po długiej przerwie została odbudowana. Nad Skandynawią i zachodnią Rosją nie dominuje blokada wyżowa, tak jak w ostatnich miesiącach. Niże atlantyckie spokojnie przemieszczają się z zachodu na wschód kontynentu europejskiego a wraz z nimi fronty atmosferyczne. Wygląda na to, że pod koniec nadchodzącego tygodnia ponownie napłynie masa powietrza zwrotnikowego, ale o tym wkrótce.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.