Wysokie temperatury uderzą nagle. Blisko 20°C w Polsce. Poczujemy wiosnę. Będą burze i opady

Wysokie temperatury pojawią się nagle. Spodziewane blisko 20°C w Polsce. Poczujemy kolejne powiewy wiosny. Będą lokalne burze i opady jeszcze w marcu.

Wysokie temperatury w Polsce

Ciepłe powietrze w najbliższych dniach z południowego zachodu napływać będzie do Polski, lecz nie będzie to u nas trwała wiosna, bo zdarzą się chłodniejszy okresy w pogodzie. Dni gorących ani tym bardzie upalnych nie będzie w marcu. Jednak wysokie temperatury i tak odczujemy. Druga połowa marca zapowiada się z wyższymi wartościami na termometrach w naszym kraju. Częściej temperatura będzie charakterystyczna dla przełomu termicznego przedwiośnia i wiosny termicznej.

Epizody wiosennej aury będą przeplatać się z zimowymi w mijającym tygodniu. Zdarzą się jeszcze nocne i poranne przymrozki w kraju. Nie tylko w górach, ale także na nizinach i wyżynach. Nie przewiduje się, aby wystąpiły silne ataki zimy.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 13 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

Ciepło w Polsce

Nawet 14 stopni w poniedziałek

Poniedziałek przyniesie w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu. Jednak północnym wschodzie początkowo śniegu i deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w deszcz, przejściowo również marznący, powodujący gołoledź. Dziś w najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od około 5°C na północnym wschodzie, około 10°C w centrum, do 14°C lokalnie na południu. Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem i w obszarach podgórskich okresami dość silny, w całym kraju w porywach do około 60 km/h, nad morzem do 65 km/h, w obszarach podgórskich Sudetów do 70 km/h, w obszarach podgórskich Karpat do 85 km/h, południowy i południowo-zachodni. Tylko w szczytowych partiach Karpat porywy wiatru do 100 km/h oraz Sudetach do 130 km/h.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Uderzenie wiosny w Polsce. Czy zima podda się bez walki? Nie do końca

We wtorek aż 17 stopni na południu, w kolejnych dniach nieco się ochłodzi

Wtorek zapowiada się zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. W pierwszej części dnia gdzieniegdzie również z rozpogodzeniami. Prognozowane w wielu regionach przelotne opady deszczu. Nie prognozuje się opadów miejscami na wschodzie. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 9°C lokalnie nad morzem, około 12°C w centrum, do 17°C miejscami na południu. Z uwagi na duży gradient baryczny wiatr okaże się umiarkowany, okresami dość silny, w obszarach podgórskich Karpat okresami silny, od 40 km/h do 55 km/h, na krańcach zachodnich i nad morzem pod wieczór w porywach do około 70 km/h, południowy i południowo-zachodni. W obszarach podgórskich Sudetów porywy wiatru do 70 km/h. Nołudniu Górnego Śląska do 80 km/h, w obszarach podgórskich Tatr i Bieszczad początkowo do 90 km/h, na szczytach Sudetów i Bieszczad do 120 km/h.

Wysokie temperatury w kraju

Wyliczana temperatura powietrza na 14 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Wysokie temperatury uderzą nagle. Blisko 20°C w Polsce. Poczujemy wiosnę. Będą burze i opady
Nawet 17 stopni na południu

Z prognoz numerycznych wynika, że w kolejnych dniach i tygodniach pogoda będzie przypominać coraz częściej wiosnę. Zdarzą się okresy z silniejszym wiatrem co będzie wynikać z bliskości ośrodków niżowych z rodowodem atlantyckim, które przejdą blisko Polski. Dynamika w pogodzie będzie duża za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej, co będzie charakterystyczne dla przejściowej pory roku.

Mróz zdarzy się na nizinach i wyżynach jedynie nocami i o poranku. Po wschodzie słońca temperatura szybko rosnąć ma do wartości dodatnich. Najwyższe temperatury są prognozowane w południowej i zachodniej części kraju, ale okresami obejmą cały nasz kraj. W tym tygodnie nie powinniśmy doświadczyć jeszcze 20°C. Niewykluczone, że stanie się to dopiero w trzeciej dekadzie marca. W najbliższych dniach i tygodniach niewykluczone są również lokalne burze w Polsce. Jednak o możliwości ich rozwoju oraz natężeniu będziemy informować w kolejnych wpisach.

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl