Dzisiaj warunki panujące w troposferze sprzyjały rozwojowi trąb powietrznych i lejów kondensacyjnych. Napływa do nas bardzo wilgotne powietrze polarno-morskie z południa i południowego-wschodu, które jest nie tylko nieco cieplejsze, ale także niestabilne. Na skutek wspomagania w obrębie niżu rozwinęła się konwekcja z burzami.
Istotne zaburzenia pola wiatru w obrębie niżu, wzmożone środowisko kinematyczne i podwyższona niestabilność powietrza, dodatkowo niski poziom kondensacji. To wszystko sprzyjało pojawianiu się licznych trąb powietrznych w Polsce. Głównie były one związane z mezocyklonami superkomórek burzowych.
Proces powstawania takiego tornada pod chmurą stropową możecie obejrzeć poniżej, gdy taka struktura mocno rotuje może być oznaką możliwego zejścia tornada.
Informacje o chmurze stropowej ze słownika Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Chmura stropowa (ang. wall cloud) – lokalna, trwała, często raptownie obniżająca się podstawa superkomórki burzowej wolna od opadów. Chmury stropowe mają zazwyczaj średnicę do ok. 3-10 km i zwykle zlokalizowane są na południu i południowym zachodzie superkomórki burzowej, w miejscu napływu chwiejnego powietrza do wnętrza burzy. Większość chmur stropowych przejawia wyraźne cechy rotacji, ale nie wszystkie chmury stropowe rotują. Mocno rotująca chmura stropowa może być zapowiedzią bardzo silnej trąby powietrznej, która może utworzyć się w ciągu kilku minut, czasami nawet w ciągu godziny. Chmury stropowe należy obserwować szczególnie uważnie, gdyż często są objawem istnienia silnego lub bardzo silnego mezocyklonu, który prowadzi do powstania bardzo groźnych zjawisk burzowych. Obserwacja chmury stropowej może dostarczyć informacji o sile prądu wstępującego.
Chociaż obracające się chmury stropowe są źródłem najsilniejszych tornad, to nie wszystkie z nich produkują tornada. Zazwyczaj niezbędny do powstania tornada jest prąd zstępujący suchego powietrza w tylnej części superkomórki (zwany RFD). Widoczny jest on jako jaśniejsza strefa (szczelina) w pobliżu chmury stropowej.
Trąba powietrzna z rejonu Radomia
Zalążek trąby powietrznej nad Kielcami
Trąba powietrzna związana z mezocyklonem burzy superkomórkowej w okolicach Lublina
Tornado mezocykloniczne wystąpiło też w okolicach Grodziska Mazowieckiego, widoczny był wyraźnie obniżony wall cloud i lej. Dzisiaj takich zjawisk mogło być więcej, wiele z nich na pewno nie zostało utrwalonych.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC