Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wyż w regionie, ale nie wszędzie będzie słonecznie. Prognoza pogody na czwartek 4 maja 2023

Prognoza pogody na czwartek 4 maja 2023


We wtorek nad Polską przewędrował front atmosferyczny przynosząc burze i ochłodzenie. Środa była dość chłodnym dniem w większości regionów Polski. Prognoza pogody na czwartek jest nieco bardziej optymistyczna. W skutek silnego nasłonecznienia temperatury powietrza wzrosną, a opady możliwe będą już tylko lokalnie. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody.

Prognoza pogody na czwartek. Wyż w regionie
Prognoza pogody na czwartek. Sytuacja synoptyczna

Polska dostała się pod wpływ wyżu

Powyżej znajduje się mapa baryczna Europy. Widać tu klin wyżowy, który rozciąga się od Skandynawii po Węgry i Rumunię. W tym obszarze podwyższonego ciśnienia znajdzie się dziś również nasz kraj. Skutkowało będzie to rozpogodzeniami. W wielu regionach Polski dziś spodziewamy się błękitnego nieba. Niż wpływa na pogodę w rejonie Morza Czarnego. Tam występują burze i intensywne opady deszczu. Dynamiczna pogoda panuje również na północy kontynentu, gdzie zima nie odpuszcza. Niż atlantycki zbliża się również do Wysp Brytyjskich, w najbliższych godzinach przynosząc tam wzrost siły wiatru i lokalnie intensywne opady deszczu. To jednak w żaden sposób nie wpłynie na pogodę w kraju. Spójrzmy jeszcze na powyższą mapę baryczną. Widać na niej, że południowo wschodniej krańce Polski będą znajdowały się jeszcze pod wpływem frontu atmosferycznego.

Prognoza pogody na czwartek. Dużo rozpogodzeń
Prognoza pogody na czwartek. Dużo słońca nad Polską

Widać to doskonale w prognozach zachmurzenia i opadów dla Polski. Model ECMWF widzi opady za południowo wschodnią granicą kraju. Nie oznacza to jednak, że zwłaszcza przed południem chmury i zanikające opady deszczu mogą pojawiać się jeszcze na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze Polski prognoza pogody na czwartek nie przewiduje opadów. Czeka nas dużo słonecznego nieba. Pozytywnie wpłynie to na wzrost temperatury w Polsce. Przeczytaj również: Niszczący cyklon uderzy w połowie maja. Silny wiatr i katastrofalne ulewy

Prognoza pogody na czwartek. Wyższe temperatury w Polsce

Powyżej opisywałem dlaczego w kraju w czwartek czeka nas przewaga słońca i bezchmurnego nieba. Ponieważ słońce będzie mocno operować nad krajem od godzin porannych, będzie miało to realny wpływ na temperaturę w kraju. Podczas gdy środa przynosiła nam temperatury na poziomie 11-13 stopni, dziś na przeważającym obszarze Polski będzie już znacznie cieplej. Na skutek nagrzewania przez słońce dolnych partii troposfery termometry w kraju pokażą dziś lokalnie nawet 15-16 stopni Celsjusza.

Prognoza temperatury na czwartek 4 maja dla Polski
Prognoza temperatury na czwartek dla Polski

Prognoza pogody na czwartek przynosi wyższe temperatury w południowej połowie kraju. Stanie się to ponieważ, prócz silnego nasłonecznienia, nad regiony południowo zachodnie napływają do nas cieplejsze masy powietrza. Na północy i północnym wschodzie wciąż zalegają nieco chłodniejsze masy powietrza, które spłynęły do Polski za frontem atmosferycznym. Będzie to miało dziś realne przełożenie na wartości temperatury. Podczas gdy na południowym zachodzie termometry pokażą nawet 17 stopni Celsjusza, na północy kraju będzie to nadal zaledwie około 11-12 stopni. W okolicach 14 wskażą termometry na wschodzie kraju. Nie jest to niestety początek dłuższego ocieplenia. Piątek i weekend przyniosą ochłodzenia, a nawet nocne przymrozki na północnym wschodzie. Wróćmy do czasu teraźniejszego, bo w końcu to prognoza pogody na czwartek, a nie na weekend. Dziś w kraju będzie bezwietrznie. To również pozytywnie wpłynie na nasze odczuwanie temperatur powietrza. Pozytywnie nastroi nas również wartość ciśnienia atmosferycznego. Barometry w czwartek wskazywały będą ponad 1025 hPa. Zatem, dobrego, udanego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk