22 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Załamanie pogody. Alex przyniesie huraganowy wiatr, burze i ulewy

pogoda w nocy

Wczoraj wieczorem pisaliśmy o silnym wietrze jaki wystąpi w Polsce w najbliższy weekend. Wichura w Polsce będzie następstwem zdarzeń pogodowych jakie w piątek wydarzą się w Europie Zachodniej. Przez Hiszpanię i Francję przetoczy się silne załamanie pogody niosąc burze, huraganowy wiatr i ulewy.

Burza Alex

Już w piątkowe popołudnie nad Zatoką Biskajską widać głęboki niż. Po jego zachodniej i południowej stronie obserwować będzie można duży gradient baryczny. Duże różnice ciśnienia na niewielkiej powierzchni doprowadzą do występowania silnych, lokalnie huraganowych porywów wiatru. Wiatr zbliżając się do Francji i północnej Hiszpanii przekraczał będzie 100 km/h.

Silny wiatr

Uderzenia wichur w ląd spodziewamy się w piątkowy wieczór i pierwszą część nocy. Prócz huraganowego wiatru na zachodzie Francji oraz północy Hiszpanii spodziewamy się nawalnych opadów deszczu. Ulewy trwać mogą od piątkowego popołudnia do soboty rano. Przez ten okres w wielu miejscach omawianego regiony spadnie nawet 50 mm deszczu.

Ulewy w Europie

Oczywiście silnemu załamaniu pogody w piątek w Europie Zachodniej towarzyszyć będą burze. Lokalnie zjawiska burzowe mogą przybierać groźny charakter. Największym zagrożeniem podczas burz będzie silny wiatr. Podczas przechodzenia burzy siła wiatru przekraczać może znacznie 100 km/h. Sytuacja pogodowa we Francji i Hiszpanii zacznie uspokajać się w sobotę wieczorem. Wtedy to skutki Alex’a odczuwać zaczniemy w Polsce, gdzie z każdą godziną nasilał się będzie wiatr. W sobotę i w niedzielę na południu kraju siła wiatru przekroczyć może 90 km/h.