15 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Wichura uderzy w Polskę w weekend. Powieje ponad 100 km/h na południu

Wichura w Polsce

Poniższy wpis na ten moment jest wyłącznie informacyjny. Modele numeryczne widzą w weekend nad Polską silny wiatr. Lokalnie siłą wiatru przekraczać może 100 km/h, więc warto zaznaczyć, że taki incydent wiatrowy jest możliwy w naszej części Europy. To jeszcze nie jest oficjalne potwierdzenie, że wichura nad Polską wystąpi w stu procentach. Na to przyjdzie czas jutro/pojutrze, gdy modele numeryczne ustabilizują się.

Grafika obrazuje rozkład pola ciśnienia i położenie poszczególnych ośrodków barycznych w nocy z piątku na sobotę.

Prognoza porywów wiatru na godziny poranne w niedzielę przez model GFS w Europie.

Wichura w Polsce

Pod koniec obecnego tygodnia dość głęboki niż przemieszczał się będzie w regionach Europy Zachodniej. Po jego wschodniej stronie powstanie dość duży gradient baryczny. W związku z tym w Polsce w sobotę i niedzielę wiał będzie mocny wiatr. Głównie z kierunku południowego i południowo-wschodniego.

Wichura w Polsce

Pierwszej strefy silnego wiatru spodziewamy się już w sobotę nad ranem. Strefa silnego wiatru wkroczy do Polski od zachodu i to właśnie na zachodzie wiatr wiał będzie najmocniej. Nad morzem niewykluczone są porywy wiatru przekraczające 80 km/h. W kolejnych godzinach strefa silnego wiatru obejmowała będzie regiony na wschód Polski. Bardzo silny wiatr w sobotę prognozowany jest na południu kraju. Możemy się domyślać, że w górach występował będzie wiatr halny. Porywy wiatru w sobotę przekroczą 80 km/h na nizinach, a miejscami 100-150 km/h w górach.

wichura nad Polską

Niedziela przyniesie silny wiatr na wschodzie Polski. Wichura dość szybko przemieszczała będzie się na wschód kraju, by już w niedzielę po południu ograniczyć się do krańców wschodnich Polski. Wiatr w niedzielę sięgać może 80 km/h.

Wiatr powyżej 100 km/h powieje zwłaszcza w Tatrach i Sudetach. Na Śnieżce porywy mogą osiągnąć 130 km/h/160 km/h. Podobnie również będzie na Kasprowym Wierchu. Wiatr halny podnosić ma temperaturę powietrza, miejscami na południu powstać mogą chmury Altocomulus Lenticularis, co jest częste przy południowym przepływie mas powietrza i występowaniu wiatru fenowego.

Zarówno sobota jak i niedziela zapowiadają się bardzo wietrzne w Polsce. Wiatr wiejący z siłą 80-100 km/h może powodować szkody w drzewostanie oraz naruszać słabsze konstrukcje budowlane. Szczególnie na obszarach podgórskich i górskich.

Szczególnie silnie powieje na południu oraz nad polskim morzem oraz miejscami na zachodzie.

Tak jak wspominałem na początku wpisu o możliwym silnym wietrze w weekend. Na ten moment piszemy jeszcze o dość dalekich prognozach. Prognozowane porywy wiatru mogą ulec zmianie. Jednak już dziś, w środę warto wiedzieć o silnym wietrze w weekend nad Polską. Warto uwzględnić to w planach na weekend.

Warto wspomnieć również o wysokich temperaturach, które wystąpią w sobotę i niedzielę. Miejscami będzie nawet 25-26 stopni, a odchylenie temperatury od normy sięgnie nawet 8-13 stopni od normy wieloletniej.

Prognoza anomalii temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli 1500 metrów i 2 m.n.p.g