Załamanie pogody w kraju. Pogorszenie aury i zjawiska konwekcyjne zmierzają na wschód.
Już minionej nocy i dziś nad ranem występowały silne burze miejscami na zachodzie, które charakteryzowały się wysoką aktywnością elektryczną. Rozwój burz zachodził dziś zarówno na linii chłodnego frontu atmosferycznego oraz na przedfrontowej strefie zbieżności wiatru. Z biegiem godzin przesunęły się do centrum i południowej części Polski. W nocy burze możliwe będą na wschodzie.
W czwartek nie brakowało licznych burz nad Polską. Silne burze notowano także na północy kraju m.in w pasie od Sierpca aż woj. mazowieckie. Pas burz rozciągał się również przez Pomorze Środkowe, Wschodnie i Zachodnie. Niska prędkość przemieszczania opadów konwekcyjnych miejscami powodowały podtopienia przy dużej wodności atmosfery. Gdzieniegdzie na południu i południowym zachodzie zanotowano intensywne opady, które poczyniły zalania. Stacje IMGW-PIB zanotowały spore sumy opadowe m.in: W Unikowicach, w gminie Paczków, spadło 46,6 mm w ciągu godziny, natomiast w Mesznie, w gminie Otmuchów, zanotowano 43,6 mm. Dziś burzom towarzyszą również opady drobnego gradu, jak i też miejscami porywy wiatru do 60-75 km/h.
Załamanie pogody nad Polską i miejscami silne burze z ulewnymi opadami
Intensywne burze miejscami nad krajem. Załamanie pogody zmierza na wschód
Strefa opadów i burz przesuwa się na wschód, północny wschód z niewielką prędkością. Burze w Małopolsce okazują się gwałtowne z ulewnym deszczem do 20 mm/10 min, małym gradem i porywami do 65-70 km/h. Dodatkowo trakcie tych burz prognozowane są opady deszczu do 50 mm i porywy do 70 km/h oraz mały grad. Strefa tych burz przemieszcza się w kierunku wschodniej Małopolski, woj. świętokrzyskiego i dalej Podkarpacia.
Zasięg opadów i lokalnych burz na 21:05 czasu lokalnego, 8 sierpnia 2024 r. według radarów POLRAD
IMGW wskazuje, że w nocy z czwartku na piątek chłodny front atmosferyczny nasunie się nad wschodnią połowę naszego kraju. Na górnych poziomach zaznaczy się górna zatoka niżowa, wspomagając rozwój konwekcji. Dodatkowo w czasie burz podstawowym zagrożeniem okażą się intensywne opady deszczu. Miejscami może spaść do 35 mm deszczu, lokalnie na południowym wschodzie sumy skumulowanego opadu mogą być wyższe – do nawet 50 mm. Porywy wiatru będą początkowo osiągać do 70 km/h, lokalnie możliwy jest również niewielki grad. Co więcej, na krańcach wschodnich kraju burze występować będą całą noc.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, windy.com, blitzortung.org
(fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl, mapy: IMGW-PIB, blitzortung.org)