Załamanie pogody w czwartek. Burze z gradem i krupą. Wiatr w porywach do 70-80 km/h. Ulewy do 10 mm w Polsce

Załamanie pogody dziś nad Polską. Wystąpią burze z gradem i krupą. Przed nami dynamiczna doba w pogodzie. Szacuje się, że prędkość wiatru w burzach sięgnie 70-80 km/h. Dodatkowo możliwe są ulewy o możliwej akumulacji 5-10 mm.

Załamanie pogody w czwartek nad Polską. Będą burze z gradem i krupą

Dziś pogodę kształtuję pogodę ośrodki niżowe ulokowane w rejonie cieśnin duńskich oraz państw bałtyckich. Nad krajem pojawi się układ frontów atmosferycznych, który ulegać ma okluzji. W jego obrębie pojawią się warunki do wystąpienia burz z gradem, krupą i silnym wiatrem w porywach do 70-80 km/h. Załamanie pogody okaże się najsilniejsze na zachodzie, północnym zachodzie i północy Polski. Pierwsze komórki burzowe pojawią się już około południa, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 14 a 18 czasu lokalnego w Polsce. Będą to na ogół masowe i słabo zorganizowane komórki konwekcyjne. Nie można wykluczyć, że w godzinach popołudniowych utworzy się wielokomórkowy klaster burzowy w formie liniowej, który wędrować będzie zgodnie z przepływem w środkowej troposferze, a więc na północny wschód. Konwekcja zacznie zanikać wieczorem w naszej części Europy i burze powinny ustąpić.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB) dla Polski

załamanie pogody dziś w kraju
Załamanie pogody dziś nad Polską. Możliwe burze. Źródło: IMGW-PIB

W czwartek obszar naszego kraju znajdzie się w polu obniżonego ciśnienia atmosferycznego znad środkowych rejonów kontynentu europejskiego. Docierać będą chłodniejsze masy pochodzenia polarno-morskiego, które przyniosą zmienne, w tym umiarkowane oraz duże zachmurzenie z przelotnymi opadami mieszanymi i lokalnymi burzami, miejscami z gradem.

Szacuje się, że w burzach podstawowym zjawiskiem towarzyszącym okażą się porywy wiatru dochodzące do 70-80 km/h, nisko położona izoterma 0°C sprzyjać ma opadom gradu, krupy śnieżnej, natomiast wysokość opadów nie powinna przekroczyć 5-10 mm. Możliwa jest ograniczona widzialność pozioma do 100-300 m podczas najsilniejszych opadów pochodzenia konwekcyjnego w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych.

Załamanie pogody i burze w czwartek pojawią się nad Polską

Zobacz też: Mróz jeszcze wróci? Do -9 stopni w Polsce. Dramatyczne straty sadowników i rolników

Prognoza burzowa na okres od 25.04.2024, 06 UTC do 26.04.2024, 06 UTC według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

załamanie pogody w kraju
dynamiczna pogoda i załamanie w kraju

Silny wiatr, grad i krupa oraz wyładowania atmosferyczne

W czwartek prognozowana jest niżowa pogoda. Dlatego spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego i dużego. Gdzieniegdzie opady deszczu, miejscami możliwe także burze i opady krupy śnieżnej. Natomiast wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Natomiast na zachodzie suma opadów, szczególnie w czasie burz do około 15-20 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 6°C, 7°C miejscami na północy i w rejonach podgórskich do 12°C na południu. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami porywisty, przeważnie południowo-zachodni i zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 55 km/h, w Sudetach do 60 km/h, a w czasie burz do 75-80 km/h.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org