Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Koszmarne załamanie pogody. Gołoledź na drogach. Lokalnie 5-10 cm śniegu. Możliwy paraliż komunikacyjny w Polsce. Alerty IMGW

Załamanie pogody w Polsce. Możliwa gołoledź. Śnieżyca i paraliż na drogach


Rozpoczęliśmy dobę z niebezpieczną pogodą w Polsce. W nasz region dotarł aktywny niż z północy Europy. Po nocnym mrozie do kraju dotarły opady zimowe. Możliwa jest silna gołoledź, a w części Polski również śnieżyca. Przyjrzyjmy się sytuacji oraz opiszmy, gdzie sytuacja pogodowa w Polsce będzie dziś niebezpieczna.

Gołoledź i załamanie pogody. Czym będą spowodowane?

Nad Europą obecnie do czynienia mamy z bardzo dużą różnicą ciśnienia atmosferycznego. Spójrzmy na aktualne mapy baryczne.

Załamanie pogody. Głęboki niż z północy
Załamanie pogody. Głęboki niż z północy

Widzimy tu dwa bardzo silne ośrodki baryczne w regionie Europy. Pierwszym jest wyż z zachodu kontynentu. Ciśnienie w jego centrum sięga 1040 hPa. W opozycji do tego wyżu widzimy niż, który w czwartek znajdzie się w regionie Bałtyku. To właśnie ten głęboki (ciśnienie w centrum to zaledwie 970 hPa) odpowiedzialny będzie za załamanie pogody, które przyniesie gołoledź, śnieżyce, a nawet burze w Polsce. W związku z bardzo dużym gradientem ciśnienia czeka nas silny wiatr.

Prognoza wiatru na czwartek. Załamanie pogody w regionie
Wichura nad Polską. Załamanie pogody związane z niżem

Jednak o tym, że dziś w Polsce czeka nas wichura pisałem wczoraj. W tym wpisie skupimy się na załamanie pogody, a tematem głównym będzie gołoledź, która lokalnie może być dziś silna.

Gołoledź w Polsce. Niebezpieczna wymiana mas powietrza

Poniżej przedstawiam animację przepływu mas powietrza nad Europą od środy do weekendu. Na animacji doskonale widać, dlaczego w wielu regionach Polski czeka nas dziś gołoledź, lokalnie bardzo silna.

Opady deszczu nad wychłodzonym gruntem. Załamanie pogody i gołoledź w kraju

Środa i noc z środy na czwartek były bardzo mroźne. Grunt mocno wychłodził się, ponieważ temperatury przy gruncie spadły w nocy poniżej -10 stopni Celsjusza. Jednak przed niżem podąża front ciepły, a za nim napływać dziś będzie nieco cieplejsze powietrze z zachodu. Dlatego też w pasie od Pomorza po Lubelszczyznę spodziewamy się dziś opadów marznących. Rozpoczęte w nocy załamanie pogody przyniesie w związku z tym silną gołoledź w wielu regionach Polski.

Gołoledź na wschodzie Polski może być silna
Śnieżyca i gołoledź na wschodzie Polski

Powyżej prognoza opadów na dzisiejsze przedpołudnie wg. modelu SWISS-HD. Widzimy, że na krańcach północno wschodnich padał będzie śnieg. W pasie centralnym po wschód kraju będą to prawdopodobnie opady marznące, które po południu przejdą w deszcz. Poniżej zrzut ekranu z radaru opadów na godzinę 5.30. Widzimy rozległą strefę opadów w północnej połowie kraju.

Gołoledź na północy. Rozległa strefa opadów
Rozległa strefa opadów o świcie. Gołoledź na północy kraju

Przeglądałem o świcie kamerki online z miast na północnym wschodzie Polski. Słabo wygląda sytuacja pogodowa choćby w Olsztynie. Ulice wyglądają na pokryte lodem. Strefa opadów zmierza na południowy wschód. Zachowajmy dziś szczególną ostrożność. Przyznać należy, że bardzo dobrze przy dzisiejszym incydencie pogodowym zareagowały odpowiednie służby Państwa.

Ostrzeżenia IMGW o złej pogodzie
Ostrzeżenia pogodowe IMGW

Powyżej mapa ostrzeżeń na dzisiejszą dobę wydana przez Instytyu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydane zostały alerty zarówno przed silny / bardzo silnym wiatrem, jak również przed opadami marznącymi. W dniu wczorajszym dostałem na telefon Alert RCB ostrzegający, że może wystąpić gołoledź. Brawo, dobra robota.

Kolejne dni przyniosą akcenty zimowe w Polsce

Wyżej pokazałem animację z przepływem mas powietrza nad Europą. Widać było, jak do naszego kraju napływa cieplejsza masa powietrza z zachodu. Jednak napływ ten trwał będzie zaledwie dobę. Od piątku wracamy do spływu arktycznych, chłodnych mas powietrza z północy kontynentu. Widać to dobrze na mapie mas powietrza na weekend dla naszego regionu.

Powrót zimy w weekend w regionie
Zima wróci do nas w weekend

Podczas gdy w czwartek temperatury powędrują na kilka godzin powyżej zera, od nocy z piątku na sobotę przez weekend czeka nas powrót mrozu. Gołoledź raczej nam już nie grozi. Nie oznacza to jednak, że warunki na drogach nie będą w weekend trudne. Zamiast opadów marznących nad Polską bardzo prawdopodobne są burze śnieżne. Poniżej prognoza opadów na sobotę 25 listopada.

Gołoledź dziś, w kolejnych dniach burze śnieżne
W czwartek gołoledź. W weekend burze śnieżne

Widzimy, że po bardzo groźnym na drogach Polski Wschodniej czwartku, gdzie ruch paraliżuje gołoledź, pogoda w weekend przyniesie kolejne utrudnienia w postacie silnych śnieżyc konwekcyjnych. O tym jednak przyjdzie jeszcze czas napisać. Tymczasem dziś uważajmy na drogach i chodnikach. Warunki pogodowe w Polsce będą dziś bardzo niesprzyjające.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk