Załamanie pogody już blisko Polski. Temperatury runą w dół. Przeżyjemy szok termiczny, pojawią się opady, burze i silny wiatr

Załamanie pogody już blisko naszego kraju. Temperatury spadną w dół. Przeżyjemy szok termiczny, pojawią się opady, burze i silny wiatr.

Załamanie pogody nadchodzi do kraju. Temperatury runą w dół

Wyjątkowo gorąca jest końcówka września 2023 r. Miesiąc ten zapisze się jako rekordowo ciepły, gdyż mamy przewagę napływu ciepłych mas powietrza i ilość opadów poniżej normy. Średnia obszarowa anomalia za pierwszy miesiąc kalendarzowej jesieni przekroczy 4°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Z informacji przekazanych przez IMGW wynika, że jest to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów meteorologicznych na terenie Polski, czyli od ponad 100 lat.

Dobiega jednak końca gorąca końcówka września. Ubiegłej doby dzień gorący utrzymywał się na większości stacji synoptycznych IMGW. Najcieplej było w Toruniu, gdzie termometr maksymalny umieszczony w klatce meteorologicznej, która standaryzuje pomiary meteorologiczne na wysokości 2 m nad poziomem gruntu i chroni czujniki przed czynnikami zniekształcającymi wiarygodność pomiaru, zmierzył 28.3°C, natomiast najchłodniej było na Helu, bo zaledwie 22.5°C.

Temperatura maksymalna, 28.09.2023 od 8:00 do 20:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

zmiana pogody nadejdzie do Polski
Załamanie pogody nadejdzie i wypchnie gorącą masę powietrza z południa i południowego – zachodu. Źródło obrazu: CMM IMGW

Średnia dobowa temperatura powietrza była charakterystyczna ponownie dla lata termicznego na przeważającym obszarze Polski. Jedynie w Zakopanem była ona typowa dla jesieni termicznej. Tak gorąca końcówka września, to zasługa napływu bardzo ciepłych mas powietrza do nas naszej części Europy z południa i południowego – zachodu. Sprzyja temu specyficzny rozkład pola ciśnienia, czyli ulokowanie niżów na zachód od Polski i słabnące wyżu znad Federacji Rosyjskiej. Jesteśmy w masie pochodzenia polarnomorskiego ciepłego.

Średnia dobowa temperatura powietrza, 28.09.2023 na obszarze Polski według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB

lato termiczne w kraju
zmiana pogody w PolsceŚrednia dobowa temperatura typowa dla lata termicznego, mimo że mamy początek jesieni kalendarzowej. Źródło: CMM IMGW

Front chłodny nad Polską

Już dziś do Polski zacznie wkraczać front chłodny, który przyniesie istotne pogorszenie pogody w kraju podczas ostatniego weekendu września. Przejście frontu objawi się wzrostem zachmurzenia, nasileniem prędkości wiatru oraz zmianą jego kierunku, dodatkowo spodziewane są opady atmosferyczne, a nawet pojedyncze burze. Najbardziej prawdopodobne są wyładowania atmosferyczne w sobotę. Tuż za frontem spłynie strumień znacznie chłodniejszej masy powietrza i temperatury runą gwałtownie w dół o około 10°C. Lato termiczne wycofa się na przełomie września i października i nadejdzie długo wyczekiwana przez wiele osób jesień termiczna.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 29 września 2023, 18 UTC dla Polski według modelu ECMWF

załamanie pogody w kraju
Załamanie pogody rozpocznie się już dziś

Piątek jest ostatnim dniem, kiedy to na przeważającym obszarze Polski są iście letnie warunki pogodowe. Niże we współpracy z wyżem ze wschodu, przynoszą jeszcze napływ bardzo ciepłych mas powietrza. Duże zmiany pogody będziemy obserwować już w piątek od zachodu, północnego – zachodu.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 29 września 2023, 15 UTC dla Polski

lato w kraju
Lato termiczne w Polsce pod koniec września 2023 r. Załamanie pogody na przełomie miesięcy

Front chłodny dziś w kraju i w nocy z 29/30 września 2023 r. Załamanie pogody obejmie cały kraj

Należy wspomnieć, że już w piątek na północy i północnym – zachodzie aura zacznie ulegać istotnemu pogorszeniu. Wkroczy zachmurzenie frontowe, nasili się prędkość wiatru oraz zmieni się jego kierunek. Dodatkowo prognozowane są opady atmosferyczne o natężeniu słabym i umiarkowanym. Z prognoz numerycznych wynika, że w nocy z piątku na sobotę front chłodny położony w zatoce niżowej będzie kontynuować wędrówkę w kierunku wschodniej, południowo – wschodniej części Polski. Szacuje się w czasie przechodzenie frontu powieje w porywach do 40-65 km/h, silniejszy wiatr możliwy jest głównie na wybrzeżu oraz na Morzu Bałtyckim.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 29 września 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

od dziś początek załamania pogody
Zmiana pogody w kraju. Będzie ochłodzenie w Polsce

Początek weekendu przyniesie załamanie pogody, które z biegiem godzin obejmować ma wschód, południowy – wschód. Aczkolwiek od dzielnic zachodnich postępować ma stopniowa poprawa pogody. Znajdzie się jednak pod koniec dnia cały nasz kraj w strumieniu znacznie chłodniejszej masy polarnomorskiej z północnego – zachodu. Najwyższe temperatury zostaną odnotowane początkowo na wschodzie, południowym – wschodzie, gdzie strefa frontu chłodnego dotrze najpóźniej.

Zobacz też: Nadciągają przymrozki, a nawet mróz. Nawet -7 stopni w Europie. Czeka nas poranne skrobanie szyb?

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 30 września 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

front chłodny w Polsce
Front chłodny zmieni pogodę

Silne, lecz krótkie pogorszenie aury

Znacznie chłodniej zrobi się na początku października, ale dalej wartości notowane mają być powyżej normy z lat 1991-2020 r. Dni gorące, które w tym roku utrzymują się nadzwyczaj długo, znajdziemy się w chłodniejszej masie polarnej, która napłynie po przejściu załamania pogody. Zamiast 24-29°C, zobaczymy zaledwie 15-20°C, więc w wielu regionach mieszkańcy przeżyją szok termiczny i aura ich uświadomi, że mamy początek kalendarzowej jesieni. Średnia dobowa temperatura spadnie w okolice wartości dobowych, które są charakterystyczne dla jesieni termicznej. Z prognoz nie wynika, aby październik był kolejnym miesiącem, gdy to aura nas negatywnie zaskoczy. Już w okolicach 2-3 października 2023 r. widać ponownie krótkotrwałą adwekcje bardzo ciepłej masy powietrza, która przyniesie dzień gorący z temperaturą powyżej 25°C.

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 29.09.2023 r. do 8.10.2023 r. według modelu GFS dla Polski

lato termiczne w kraju
Szybko chłód wycofa się z kraju. Załamanie pogody chwilowe. Źródło: CMM IMGW

Prognoza wstępna średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 29.09.2023 r. do 8.10.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

lato termiczne w kraju
Zmiana pogody w kraju i nadejście termicznej jesieni Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl