ZAŁAMANIE POGODY na koniec września 2021 w Europie. Śnieżyce, wichury do 150 km/h i ulewy do 300 mm na metr

Za nami okres wspaniałej, wyżowej i ciepłej pogody w wielu miejscach Europy. Niestety przed mieszkańcami Europy załamanie pogody. Wraz z niżami atlantyckimi nadciągają śnieżyce, wichury i ulewy. We wpisie sprawdzimy, które regiony kontynentu są najbardziej narażone na złe warunki pogodowe. Sprawdzimy też, jak głębokie niże z Atlantyku wpłyną na pogodę w Polsce.

Brak upałów w Europie, bieżąca pogoda na kontynencie

Za nami okres z gorącą, lokalnie upalną pogodą w Europie. Jeszcze kilka dni temu mówić mogliśmy o upałach na południu kontynentu. Gorąco zrobiło się w Europie Centralnej, w tym w Polsce. Więcej na temat dokładnych pomiarów temperatury na kontynencie pisałem w tym wpisie. Zobaczmy sytuację bieżącą dla kontynentu.

Załamanie pogody na zachód od Europy

Widać tutaj, że ciepło zostało wypchnięte na południe i południowy zachód Europy. Na zdecydowanym obszarze zrobiło się chłodniej, a temperatury nie przekraczają 20 stopni Celsjusza. Najbliższe dni nie przyniosą większych zmian, przynajmniej w naszym regionie (na południu upał dość szybko powróci). O załamaniu pogody na zachodzie napiszę w kolejnych akapicie. Warto również zaznaczyć, że coraz chłodniej robi się na wschodzie kontynentu. Tylko czekać, jak za zachodnimi granicami Polski znów pojawią się przymrozki, a nawet słaby mróz. Skoro mowa o mrozie i chłodzie, to ten już występuje między innymi w Alpach, czy w Skandynawii. Na pozostałym obszarze kontynentu obserwujemy dodatnie temperatury przez całą dobę, choć noce na przykład w Polsce są znów całkiem chłodne, co sprawdzać możecie na bieżąco w naszej zakładce z aktualna temperaturą dla Polski.

Silne niże atlantyckie przyniosą załamanie pogody

Głęboki niż, który w dniu wczorajszym przynosił silne śnieżyce na Islandii i południu Grenlandii dziś wypełnia się. Jednak to nie on będzie przyczyną załamania pogody jak dociera na zachód Europy.

Powyżej mapa siły wiatr u dla Europy wraz z naniesionymi ośrodkami barycznymi (wxcharts.com). Widać tutaj pierwszy z niżów wtórnych, który bardzo szybko powstał na południe od Islandii. Z każdą godziną strefa depresji zbliżała będzie się do Europy Zachodniej przynosząc nasilający się wiatr oraz coraz więcej opadów. Bardzo głęboki niż wtórny otworzy się w weekend na wysokości Irlandii i z impetem uderzy w Wyspy Brytyjskie. Prognozowany jest bardzo silny wiatr. Na zachodzie Wysp Brytyjskich, między innymi właśnie w Irlandii prognozuje się porywy wiatru sięgające 170 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą niesie ze sobą niszczącą siłę.

Załamanie pogody to nie tylko potężna wichura na zachodzie kontynentu. Niże przyniosą również bardzo intensywne opady. W przeważającej większości obszarów padał będzie deszcz. Lokalnie wystąpią bardzo silne ulewy do kilkudziesięciu mm wody na metr kwadratowy w dobę. W Skandynawii mocno sypnie śniegiem. W połączeniu z silnym wiatrem załamanie pogody przyniesie śnieżyce i zawieje śnieżne.

O intensywności opadów na zachodzie Europy niech świadczą sumy opadowe za najbliższe dni. Powyższa animacja wykazuje, że przez najbliższe dni w Europie będą regiony gdzie spadnie ponad 300 mm opadu !! To potężne sumy opadowe nawet jak na początek jesieni. Mam nadzieję, że takie ilości deszczu nie przyczynią się do powstania groźnych powodzi na naszym kontynencie. Na powyższej animacji warto zwrócić również uwagę na Bałkany. Tam również załamanie pogody, które przyniesie bardzo dużo opadów w najbliższych dniach. Podczas gdy, na zachodzie będą to opady wielkoskalowe związane z frontem, tak na Bałkanach sumy opadowe będą zwiększane przez burze, które lokalnie mogą być silne.

Czy załamanie pogody dotrze również do Polski?

Wiemy już, że silne załamanie pogody dotrze na zachód Europy. Jednak nie zawsze strefowa cyrkulacja powietrza na zachodzie kontynentu oznacza pogorszenie aury również w naszym kraju. Sprawdźmy więc, czy głębokie niże, które zbliżają się do kontynentu wpłyną na pogodę również w naszym kraju. Zawsze męczę Was mapkami prognozy temperatury. Dla odmiany spójrzmy na prognozę wiatru dla Polski w najbliższych dniach.

Co rzuca się w oczy na powyższej animacji wiatru? Przede wszystkim bardzo dynamiczna pogoda w weekend. Bardzo mocno wiało będzie zwłaszcza na wschodzie kraju. W regionie porywy wiatru osiągną nawet 70 km/h. To już jest wiatr silny. Silny wiatr nie będzie oznaczał jednak załamania pogody w Polsce. Weekend minie nam raczej pod znakiem dobrej aury. Dopiero noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie front atmosferyczny i opady w kraju. Ogólnie jednak przeglądając mapy pogodowe na dalsze dni października nie widać w pogodzie w Polsce silnego załamania aury. Oczywiście do kraju docierały będą fronty atmosferyczne z zachodu. Na ten moment nie widać jednak, by przynosiły tak gwałtowne zjawiska pogodowe jak nadchodzące załamanie pogody na zachodzie kraju. Rzućmy jeszcze okien na temperatury powietrza w Polsce.

Załamanie pogody nie dotrze do Polski

Powyżej wybrałem mapę z prognozą temperatury na 13 października. Wybrałem ją dlatego, że to pierwszy skan mapy w najbliższych dniach na którym widać większe spadki temperatury. Nocami lokalnie nie wykluczałbym przymrozków. Jednak to jeszcze daleki termin w pogodzie. Najbliższe dni przyniosą nam temperatury w przedziale 10-15 stopni Celsjusza. Nocami temperatura spadać będzie poniżej 10 stopni, ale przymrozki raczej nam nie grożą. Mrozu szukaliśmy dla Was w prognozie pogody na zimę, bardzo rozległym wpisie, który przygotowaliśmy dla Was wczoraj. Zachęcam do zapoznania się z tą publikacją.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie

1 komentarz do “ZAŁAMANIE POGODY na koniec września 2021 w Europie. Śnieżyce, wichury do 150 km/h i ulewy do 300 mm na metr”

Możliwość komentowania została wyłączona.