Silne załamanie pogody na zachodzie. 150-200 mm deszczu. Do tego burze i wichura z wiatrem do 100 km/h. Sprawdź, kiedy aktywny niż dotrze do Polski

W naszym kraju i najbliższym regionie panuje spokojna, wyżowa pogoda. Tymczasem na zachodzie Europy szaleje aktywny niż atlantycki przynosząc całkiem silne załamanie pogody. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się zjawiskom pogodowym na zachodzie, ale sprawdzimy również, kiedy większa dynamika pojawi się w pogodzie w naszym regionie. Zapraszam do wpisu.

Załamanie pogody na zachodzie. Czym jest spowodowane?

Na początek wpisu sprawdźmy, czym jest spowodowane silne załamanie pogody na zachodzie. Rzut oka na mapę obrazującą sytuację baryczną.

Załamanie pogody na zachodzie Europy. Sytuacja synoptyczna
Załamanie pogody na zachodzie Europy. Sytuacja synoptyczna

W pierwszej kolejności na powyższej mapie w oczy rzuca się głęboki, aktywny niż atlantycki, którego centrum znajdzie się dziś w rejonie Wysp Brytyjskich. Ciśnienie w centrum niżu spadło poniżej 990 hPa. Niż z każdej strony otaczają dość silne wyże, dlatego w zachodniej Europie panuje duży gradient baryczny. W związku z tym już od poniedziałku w rejonie panuje silna wichura. Pisałem o tym w ubiegłym tygodniu. Siła wiatru w rejonie Wysp Brytyjskich, czy północy Francji przekraczać może 100 km/h również w dniu dzisiejszym.

Załamanie pogody w części Europy. Jakie groźne zjawiska niesie niż ?

Skoro poprzedni akapit skończyłem tematem wiatru, to od wichury właśnie zacznijmy. Otóż załamanie pogody związane z niżem, w ostatnich godzinach przynosiło i nadal przynosi bardzo silny wiatr w opisywanym rejonie.

Załamanie pogody. Silna wichura w części Europy
Załamanie pogody w regionie. Silna wichura na zachodzie

Zgodnie z tym, co napisałem powyżej, prognozy pogody na wtorek nadal widzą uderzenia wiatru na poziomie 100 km/h w strefach nadbrzeżnych Wysp i północnej Francji. W obrębie oddziaływania niżu przechodziły będą burze. W burzach wiatr może być jeszcze silniejszy. Lokalnie porywy wiatru związane z konwekcją mogą mieć niszczącą siłę. Załamanie pogody to przede wszystkim jednak silne i bardzo silne opady deszczu. Szczególnie wydajne opadowo ulewy prognozowane są we Francji. W połączeniu z konwekcją sumy opadowe do końca bieżącego tygodnia będą w regionie naprawdę wysokie.

Załamanie pogody na zachodzie. Silne ulewy we Francji

Widzimy, że lokalnie, na południu Francji i w Alpach do końca tygodnia spadnie nawet 200 mm wody na metr kwadratowy. To dużo. Tym bardziej że większość tych wartości pochodziła będzie z opadów z najbliższych 20-30 godzin. Poniżej prognoza opadów dla Europy na dzisiejsze popołudnie. Widać, że omawianym regionie padać będzie szczególnie mocno.

Załamanie pogody. Ulewy na zachodzie i południu
Załamanie pogody przyniesie dziś mnóstwo opadów w Europie Zachodniej i na południu

Powyżej widzimy, że dziś tych opadów będzie w Europie naprawdę sporo. Niż do piątku przemieści się w rejon Niemiec i zacznie wpływać na pogodę w Polsce. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Aura zacznie się zmieniać

Kiedy pogoda w Polsce zacznie się zmieniać ?

Na pytanie zadane w tytule tej części prognozy odpowiedziałem niejako w ostatnich zdaniach poprzedniej części wpisu. Niż z każdym dniem zbliżał będzie się w nasz region. Jednak do połowy tygodnia kompletnie nie będzie miał wpływu na pogodę bezpośrednio w Polsce.

Niż blisko Polski w końcówce tygodnia
Niż blisko Polski już pod koniec tygodnia

Warto zaznaczyć, że modele wciąż mają nieco rozbieżne wyliczenia jeśli chodzi o drugą połowę tygodnia i pogodę. Wedle ECMWF dynamiczna pogoda w piątek i weekend ograniczy się wyłącznie do południowych krańców kraju. Amerykański model GFS widzi wtargnięcie frontu atmosferycznego bardziej w głąb kraju. Burze i silniejszy deszcz pojawić miałyby się w sobote, a zwłaszcza w niedzielę równiez w centrum i na północy Polski. Modele są za to zgodne w temacie temperatur powietrza. Od połowy tygodnia w Polsce zacznie robić się naprawdę ciepło. Na zachodzie i w centrum kraju mówili będziemy wręcz o dniach gorących. To skutek omawianego niżu, który na zachodzie Europy przyniesie załamanie pogody, a w nasz region zaciągnie z południa znacznie cieplejsze masy powietrza.

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie