24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Załamanie pogody. Nadchodzą kolejne śnieżyce i ulewy. Powódź jest pewna

Śnieżyce i ulewy

Niestety, nie widać końca bardzo złej pogody na południu kontynentu. Od wielu dni północne Włochy nawiedzają śnieżyce, a na nizinach ulewne deszcze i burze. Podobnie zła sytuacja pogodowa występuje na zachodzie Słowenii.

Potężne opady śniegu doprowadziły do zasypania wielu miejscowości w Alpach włoskich i austriackich. W tym miejscu pokazywaliśmy zdjęcia i filmy obrazujące wielometrowe zaspy śnieżne w regionie. Niestety po pierwszej potężnej dawce śniegu i deszczu nad region nadciąga kolejne załamanie pogody.

Po takich opadach powodzie są nieuniknione

Prognozuje się, że podczas najbliższej doby w regionie spadnie nawet 160 mm deszczu. Część z opadów będzie pochodziła z konwekcji, gdyż w regionie wciąż przechodzą burze.

Opady deszszu i ulewy

Niestety, sytuacja w regionie robi się dramatyczna. Przesiąknięta do granic ziemia, nie jest już w stanie przyjmować kolejnych litrów wody. W wielu miejscach już teraz dochodzi do silnym podtopień, a po kolejnych ulewnych opadach bardzo prawdopodobna jest powódź na wielką skalę. Obszary objęte największym ryzykiem powodzi to regiony podgórskie na północy Włoch, a także całe wybrzeże Słowenii i Chorwacji. Deszcz mocno padał będzie również w Czarnogórze i Albanii.

Śnieżyce w Alpach przyniosą kolejny metr śniegu

Bardzo obfite opady śniegu wciąż występują w Alpach. Zarówno w regionie włoskim, jak i austriackim śnieg pada prawe nieprzerwanie od weekendu. Prognozy widzą kolejne opady śniegu, z przerwami trwające do nadchodzącego weekendu. Opady śniegu w skutek orografii terenu najbardziej intensywne będą na wysokościach ponad 1000 metrów nad poziomem gruntu. Prognozuje się, że do końca obecnego tygodnia w Alpach przybędzie kolejny metr śniegu. W górach będą miejsca, gdzie pokrywa śnieżna wyniesie dużo ponad 3 metry. W zaspach oczywiście wysokość pokrywy śnieżnej będzie jeszcze większa.

Opady sniegu