Załamanie pogody nadchodzi z zachodu. Superkomórki i burze wielokomórkowe. IMGW planuje wydać alerty dla Polski

Załamanie pogody nadchodzi do Polski z zachodu. Superkomórki i burze wielokomórkowe rozwiną się nad Polską.

Duża dynamika w pogodzie utrzymuje się pod koniec czerwca w naszej części Europy, dlatego też na dłuższy okres ze stabilnymi warunkami pogodowymi nie zapowiada się na ten moment. Obserwujemy przewagę rozległego pola niżowego i przechodzących w jego obrębie płytkich niżów z układami frontalnymi. Sezon burzowy zaczął nam się rozkręcać po długim marazmie w drugiej połowie czerwca, gdy to pojawiło się więcej napływów wilgotnych, chwiejnych i ciepłych mas powietrza. Dodatkowo występują duże wahania temperatury i dni pogodne przeplatają się z deszczowymi i burzowymi.

Prognoza burzowa wstępna na 30 czerwca 2023 r. wydana przez IMGW-PIB

Dziś we wschodniej połowie kraju obserwowane są burze, które jednak nie są szczególnie intensywne. Miejscami wysokość opadów w burzach sięgać może 5-15 mm, lokalnie pada grad do 1-2 cm. Wiatr do 60-70 km/h w burzach. Na pozostałym obszarze przeważnie nie obserwuje się opadów i lokalnych burz.

Prognoza wstępna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 29.06.2023 r. do 8.07.2023 r.

upały widać w prognozach numerycznych
Załamanie pogody będzie krótkotrwałe, upały powrócą dopiero w lipcu

Już jutro zacznie zmieniać się sytuacja synoptyczna w naszej części Europy, co pozwoli na rozwój silnych burz, które lokalnie poczynić mogą szkody. Nad dzielnice zachodnie, północno zachodnie i północne nasunie się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która poprzedzona ma być linią zbieżności wiatru dolnego. Od naszych zachodnich sąsiadów wkroczy chłodny front, jaki zacznie wypierać ciepłą, wilgotną i chwiejną masę powietrza. Szacuje się, że wielkość gradzin sięgnie jutro średnicy do 1-2,5 cm. Natomiast opady deszczu do 10-35 mm w krótkim czasie, co może doprowadzić do podtopień.

Zobacz też: Koszmarna fala upałów. Lipiec przyniesie koszmarny upał na Bliskim Wschodzie

Załamanie pogody i burze w Polsce

Gwałtowne burze jutro i w nocy nad Polską. Załamanie pogody sunąć ma na wschód

Niewykluczone, że na strefie zbieżności wiatru uformuje się mezoskalowy układ konwekcyjny w formie liniowej, dodatkowo prawdopodobne są superkomórki burzowe. Prędkość wiatru w porywach sięgać może do 60-85 km/h, miejscami skutkując szkodami. Strefa burz i opadów przesuwać ma się z zachodu na wschód naszego kraju.

Prognoza burzowa na noc z 30 czerwca/ 1 lipca 2023 r. dla Polski

załamanie pogody i burze w polsce
Załamanie pogody i burze w Polsce, 30/1 lipca 2023 r.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego planują wydać ostrzeżenia meteorologicznego pierwszego stopnia przed burzami. Strefa frontowa jutro przesuwać ma się na wschód, południowy wschód, docierając nad dzielnice wschodnie w sobotę, przynosząc ochłodzenie, opady i burze. W kolejnych dniach pozostaniemy w zasięgu aktywnej cyrkulacji strefowej o różnych składowych.

Prognoza burzowa na 1 lipca 2023 r. według IMGW-PIB dla Polski

załamanie pogody we wschodniej połowie kraju
Załamanie pogody w sobotę na wschodzie według IMGW

Fanipogody.pl

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC