Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody zmierza do Polski. Mgły i silne opady coraz bliżej

Załamanie pogody zmierza do naszego kraju. Pojawią się ulewy i lokalne burze. Mgły i silne opady coraz bliżej naszej części Europy.

W czwartek nasza część Europy znalazła się w zasięgu płytkiej zatoki niskiego ciśnienia, za którą odpowiedzialny jest niż znad Wysp Brytyjskich ze strefą pofalowanego frontu chłodnego. We wschodniej połowie kraju napływało cieplejsze powietrze z południa. Jednak po zachodniej stronie frontu obserwowana była adwekcja chłodu, powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej. 

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Gwałtowne burze, wysokie temperatury i dynamiczna pogoda w Polsce. Możliwy pierwszy upał

Dziś głównie na zachodzie i północnym wschodzie kraju zachmurzenie duże. Natomiast w pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Natomiast na południowym wschodzie na ogół bez opadów. Zdarzyły się opady deszczu, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie opady o natężeniu umiarkowanym i tam mogła wystąpić miejscami akumulacja opadów od 10 mm do 15 mm. Jednak w Sudetach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w partiach szczytowych możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia notowano od 11°C na Dolnym Śląsku i Suwalszczyźnie do 18°C na południu, w dolinach sudeckich 8°C. Wiatr okazał się przeważnie słaby, zmienny, okresami na zachodzie kraju umiarkowany, zachodni. Aczkolwiek w Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h, mógł powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 13.04.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

załamanie pogody zmierza do naszego kraju. bardzo ciepło w Polsce
Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce

Załamanie pogody w nocy. Opady do 12 mm, w Sudetach śnieżyca i mróz

Noc z czwartku na piątek zapowiada się na południowym zachodzie i zachodzie z zachmurzeniem dużym. Występować mają opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Ponadto na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie suma opadów od 10 mm do 12 mm. Aczkolwiek w Sudetach opady mieszane i śniegu. Natomiast w szczytowych partiach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Jednak w pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami opady deszczu. Aczkolwiek lokalnie w warunkach niewielkiej różnicy ciśnienia, dużej wilgotności i słabego wiatru, na wschodzie gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 4°C na Podkarpaciu i w dolinach sudeckich do 8°C na północnym wschodzie. Jednak w rejonach podgórskich Karpat około 2°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków wschodnich i północnych. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 55 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura powietrza na 14 kwietnia 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

znaczne ochłodzenie w Polsce
Załamanie pogody w kraju, ale na ogół bez przymrozków na nizinach

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz