Załamanie pogody wkroczy do kraju. Silne ulewa i przymrozki, lecz burze jeszcze nie wystąpią w Polsce

Załamanie pogody wystąpią w kraju. Silna ulewa nadejdzie od zachodu. Przymrozki możliwe głównie na północnym wschodzie. Burze możliwe są dopiero jutro na południu kraju, lecz będą słabe.

Nadchodzi do Polski zapowiadane załamanie pogody przez nas. Strefa frontowa przyniesie umiarkowane, a w wielu regionach intensywne opady deszczu. Spodziewana jest akumulacja opadów do 10-30 mm. Opady atmosferyczne związane z płytkim niżem i frontem atmosferycznym wkroczą w nocy z piątku na sobotę. Na północy kraju nie przewiduje się załamania pogody, co ma mieć związek z dominacją wyżu znad Bałtyku i klina wyżowego.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6 maja 2023, 03 UTC według modelu ECMWF

W piątek na przeważającym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego. Na ogół było bez opadów, przelotne opady mogły zdarzyć się we wschodniej części kraju. Temperatura maksymalna od 10°C na północy do 17°C w centrum i 21°C na Opolszczyźnie, nad morzem około 7°C/8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami nad morzem dość silny i silny, lokalnie bardzo silny, do 60 km/h, w porywach do 75 km/h, północno-wschodni i wschodni.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. Gwałtowne burze nie okażą się rzadkością, wystąpią również fale upałów

Temperatura maksymalna zanotowana na stacjach IMGW-PIB, 5 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego

duża zmiana pogody. Silne załamanie
Załamanie pogody nadchodzi do kraju. Dziś było bardzo ciepło w południowej połowie kraju

Załamanie pogody zaznaczać zacznie się w pasie dzielnic zachodnich już tej nocy. Jednak z biegiem godzin wędrować ma na wschód

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast z biegiem godzin na zachodzie kraju wzrastające do dużego, aż do wystąpienia opadów deszczu. Ponadto na Pomorzu Zachodnim opady okresami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 10 mm. Największe opady w drugiej części nocy. W najchłodniejszej części nocy na termometrach od -3°C na północnym wschodzie do 6°C w centrum kraju i 9°C na Dolnym Śląsku. Znacznie chłodniej na północnym wschodzie przygruntowe, gdzie wystąpią przygruntowe przymrozki do -6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem dość okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, wschodni i północno-wschodni.

Śledźcie na bieżąco nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl