Załamanie pogody w Polsce. Śnieżyca do 15 cm na południu i zanikające stopniowo burze

Załamanie pogody przechodzi z zachodu na wschód. Pojawiły się dziś gwałtowne burze. Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych zanotowały w poniedziałek przeszło 20000 wyładowań.

Załamanie pogody i liczne burze. Dotkliwe zmiany w Polsce

Dziś Polska była w zasięgu układu niżowego znad Skandynawii oraz wtórnego niżu z centrum nad naszym krajem, przynosząc pochmurną i deszczową aurę postępującą z zachodu na wschód. Przed frontem zalega cieplejsze powietrze polarnomorskie. Aczkolwiek od godzin wieczornym nastąpi zmiana cyrkulacji i zaczną spływać chłodne powietrze z północy o cechach arktycznych przejściowo. Okres od 25.04.2023 r. do 28.04.2023 r. przyniesie niskie temperatury w Polsce. Pojawiać mają się również nocne i poranne przymrozki.

Niżowa pogoda panowała dziś na przeważającym obszarze Polski. Zaobserwowano w poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Największa aktywność burzowa koncentrowała się w północnej części Polski. Słabe opady konwekcyjne i lokalne burze pojawiły się pod koniec dnia i w pierwszej części nocy na wschodzie. Ponadto w pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, gdzieniegdzie opady deszczu, lokalnie burze, które okazały się gwałtowne zwłaszcza w północnej części kraju. Jedynie w Tatrach opady deszczu ze śniegiem. W burzach wysokość opadów mogła sięgać do 15-20 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zmierzono od 14°C w rejonach podgórskich i na Dolnym Śląsku do 16°C. Natomiast w centrum kraju do 21°C/23°C na wschodzie, lokalnie nad morzem około 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. Jednak w czasie burz i w Tatrach wiatr w porywach do 60-65 km/h.

Załamanie pogody postępowało od zachodu, północnego zachodu. Temperatura maksymalna, 24.04.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

załamanie pogody postępujące w Polsce
Pogorszenie pogody w Polsce

Burze zanikają w nocy. Jednak front sunie na wschód

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie postępujące dalej załamanie pogody. Prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, zwłaszcza na wschodzie i  na krańcach zachodnich. Okresami opady deszczu, w górach opady śniegu. Wieczorem lokalnie zanikające stopniowo burze. Głównie na południowym wschodzie opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Możliwa wysokość opadów w czasie burz do 15 mm, natomiast południu w opadach ciągłych do 20 mm. Głównie Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 5°C na zachodzie do 11°C na wschodzie, w rejonach podgórskich około 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków południowych i zachodnich. Jednak w czasie burz porywy początkowo do 55 km/h, w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h.

Zobacz też: Upał 33-37 stopni na południu. Wiemy kiedy bardzo wysokie temperatury dotrą do Polski

Załamanie pogody w Polsce. Wyładowania atmosferyczne zanotowane, 24 kwietnia 2023 przez sieć detektorów wyładowań

silne załamanie pogody w Polsce
Załamanie pogody i liczne aktywne burze nad Polską

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl