Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody pojawi się w Polsce. Ulewy, silny wiatr, burze oraz gwałtowna zmiana temperaturyZałamanie pogody nadejdzie do Polski. Ulewy, silny wiatr, burze oraz gwałtowna zmiana temperatury w naszej części Europy.

W poniedziałek Polska znajdzie się pod coraz większym oddziaływaniem rozbudowującej się zatoki niżowej znad zachodniej Europy. Wzdłuż jej czoła z południowych obszarów Europy szerokim strumieniem będzie postępować adwekcja mocniej rozgrzana masa powietrza, która w całym kraju spowoduje ciepły i gorący przebieg warunków pogodowych z licznymi rozpogodzeniami i przejaśnieniami do zachmurzenia umiarkowanego i małego. Jednak pod sam koniec dnia, a zwłaszcza nocą z poniedziałku na wtorek od zachodu do głębi Polski będzie przemieszczać się strefa frontowa poprzedzona linią zbieżności wiatru ze zwiększoną zawartością wilgoci z opadami i możliwymi lokalnymi burzami. Pogorszenie pogody zacznie postępować i jutro ochłodzi się na moment w całym kraju, lecz wysokie temperatury szybko powrócą. Aczkolwiek warunki pogodowe nie okażą się tak stabilne jak w ubiegłych tygodniach, gdyż główny wpływ na pogodę ma mieć cyrkulacja strefowa, a następnie przejściowo południkowa.

Sytuacja baryczna, 18 września 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Prognozowane jest w poniedziałek zachmurzenie małe lub umiarkowane, gdzieniegdzie na pograniczu wschodnim wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Jednak pod koniec dnia na krańcach zachodnich wzrost zachmurzenia do dużego, przejściowo całkowitego. Dziś w godzinach porannych lokalnie występowały mgły ograniczające widzialność do 500 m. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą maksymalnie od 25°C na wschodzie i lokalnie nad morzem do 30°C na zachodzie. Aczkolwiek w rejonach podgórskich około 24°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Tylko w rejonach podgórskich okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w górach porywy do 70 km/h.

Prognoza burzowa na noc 18/19 września 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

załamanie pogody w kraju
Prognoza burzowa na noc 18/19 września 2023 r. Wystąpi załamanie pogody

Załamanie pogody w kraju i chwilowe ochłodzenie

Podczas nadchodzącej nocy burze związane będą z przemieszczającym się od zachodu frontem atmosferycznym i linią zbieżności wiatru. Głównie w południowo zachodniej części kraju spodziewane są opady deszczu do 15-20 mm. Natomiast na Śląsku i Opolszczyźnie sumy opadów miejscami mogą osiągnąć około 30 mm. Gdzieniegdzie w zasięgu burz wiatr w porywach do 60 km/h. Natomiast na pozostałym obszarze możliwe są burze z opadami deszczu do 10-15 mm i porywami wiatru do 60 km/h.

Zobacz też: Prognoza pogody na 5 dni dla Polski

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie w zachodniej połowie kraju stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego. Postępujące z biegiem godzin od zachodu opady deszczu i lokalnie burze. Tylko we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Możliwa wysokość opadów w burzach 15 mm, lokalnie na południowym zachodzie do 20 mm. Na termometrach od 13°C do 18°C, w rejonach podgórskich Karpat od 10°C do 14°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, tylko na południu kraju okresami dość silny, głównie rejonach podgórskich Sudetów w porywach do 65 km/h, na Pogórzu Karpackim w porywach do 70 km/h. Tylko wysoko w górach do 90 km/h, z kierunków południowych, po północy na zachodzie kraju z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.

Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

załamanie pogody w nocy z 18/19 września 2023 r.
Załamanie pogody na obszarze Polski

Prognozowana temperatura maksymalna na okres od 18.09.2023 r. do 21.09.2023 r. według modelu ICON dla Polski

załamanie pogody w kraju
Załamanie pogody i krótki spadek temperatury. Wpływ cyrkulacji atlantyckiej na pogodę w kolejnych dniach. Wizualizacja: CMM IMGW

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz