24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Załamanie pogody. Silne śnieżyce oraz burze w Święta

Śnieżyce i mróz

Bardzo dynamiczna pogoda panuje obecnie w USA. Nad wschodnie regiony dynamicznie spływa arktyczne powietrze. Przynosi to silne burze, które lokalnie są bardzo silne.

W momencie, gdy piszę ten wpis nad wschodnim wybrzeżem USA przechodzi liniowa formacja burzowa rozciągająca się od Florydy po Waszyngton.

Burza niesie silne porywy wiatru i mnóstwo wyładowań. Gdy formacja burzowa znajdowała się jeszcze nad lądem przynosiła bardzo groźne zjawiska burzowe, jak opady dużego gradu. W USA wydano również ostrzeżenia przed tornadem.

Nie tylko burze, ale i śnieżyce

Silne załamanie pogody na wschodnim wybrzeżu USA związane jest z dynamicznym spływem chłodu z północy na południe. Wędrówkę arktycznego powietrza widać doskonale na powyższej mapie rozkładu temperatury. Front burzowy opuścił już ląd, a za nim do wschodnich stanów Ameryki spłynęły chłodne masy powietrza. Przyniosło to bardzo duże opady śniegu. Śnieg na północnym wschodzie USA padał będzie przez cały weekend. Przyczyni się to do kolejnego przyrostu pokrywy śnieżnej w regionie. Przypomnijmy, że północno wschodnie stany USA całkiem niedawno zmagały się z silnymi śnieżycami. Pisaliśmy o tym tutaj.

Mróz w USA

Temperatura w Boże Narodzenie w regionie spadnie do nawet -5℉ (ponad -20 stopni Celsjusza). Najzimniej będzie w Pensylwanii, stanie Nowy Jork, czy Ohio. Choć na całym północno wschodnim wybrzeżu panował będzie mróz. Przypomnijmy, że zimowa aura zapanuje również w najbliższych godzinach w Polsce. Pierwsze opady śniegu możliwe są już w Boże Narodzenie. Jednak więcej śniegu i mróz przyjdzie do Polski w nocy z piątku na sobotę. Więcej piszemy o tym w tym miejscu.