Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczycielskie załamanie pogody uderzy w Polskę. Burze i nawałnice niosą wiatr 200 km/h, zerwane dachy i gradobicia

Pogoda stanie się niszcząca. Burze, nawałnice i gradobica

Fala upałów trwa w Europie i w Polsce od wielu dni. Od wczoraj w części kontynentu trwa proces wypychania gorących, zwrotnikowych mas na wschód i zastępowania go chłodniejszym powietrzem morskim. Niestety, jak to przy tak wysokich temperaturach bywa, proces ten przebiega bardzo dynamicznie. W wielu krajach załamanie pogody ma niszczycielski charakter. Bardzo groźna pogoda od dzisiejszej doby występować będzie również w Polsce.

Spis treści:

Załamanie pogody o potężnej sile w Europie

Zanim jednak dotrzemy do pogody w naszym kraju, spójrzmy jaki przebieg miało załamanie pogody w innych regionach Europy. Estofex wydał na dzień wczorajszy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia w regionie północnych Włoch. Poniżej mapa ostrzeżeń na wczorajszy dzień.

Silne załamanie pogody w Europie. Ostrzeżenia wydane przez ESTOFEX
Załamanie pogody miało niszczący przebieg choćby we Włoszech

Zgodnie z prognozami nie obyło się bez zniszczeń. Wczorajsze załamanie pogody na północy Włoch przyniosło bardzo silne, niszczące wręcz burze. Internet obiegły filmy potężnych gradobić między innymi z Levante, Piombino, czy Wenecji. Przez północne Włochy przetoczyły się liczne superkomórki burzowe. Z czasem połączyły się one w większy układ burzowy i w postaci MCS układ ten przemieszczał się na północ kontynentu, między innymi ku Polsce. Wczoraj te burze do Polski nie doszły, jednak załamanie pogody odczujemy na zachodzie Polski już dziś, o czym w dalszej części tekstu. Poniżej film z wczorajszych gradobić we Włoszech.

Załamanie pogody we Włoszech. Silne gradobicia

Co ciekawe, silny MCS trwał przez godziny nocne i obecnie, już w fazie rozkładu znajduje się nad terytorium Austrii, zbliżając się do Czech. Rozwój nowych, licznych komórek burzowych obserwujemy o godzinie 7 rano na północy Włoch. Niestety dzisiaj załamanie pogody w regionie może być równie silne jak w dniu wczorajszym. W związku z zafalowaniem na froncie pogoda dziś w Europie będzie niebezpieczna w pasie od Włoch po zachód Polski. Przeczytaj również: Kulminacja upałów w Polsce

Załamanie pogody 19.08 burze od rana w Europie
Burze rozwijają się od rana w Europie

Nawałnice przyniosły wiatr ponad 200 km/h

Podczas gdy niszczące burze dopiero zaczynały rozwijać się na północy Włoch, niszczący układ MCS wędrował o poranku przez Morze Śródziemne. Rozciągająca się na kilkaset kilometrów linia szkwału uderzyła z niszczącą siłą w Korsykę. Załamanie pogody miało bardzo dynamiczny przebieg. Niszczący poryw wiatru w miejscowości Ile Rousse na północy Korsyki wynosił ponad 200 km/h. Poniżej pomiary z oficjalnych stacji pogodowych na wyspie. Podczas gdy o 6 rano wiatr był bardzo lekki, tak widać, że nawałnica trwała nad wyspą od 7 do 8 rano, ponieważ już o 9 wiatr znów uspokoił się.

Pogoda jest niszcząca. Wichura ponad 200 km/h towarzyszyła burz na Korsyce
Niszcząca pogoda w Europie. Wiatr ponad 200 km/h podczas nawałnicy na Korsyce

Wiatr wiejący z siłą 200 km/h niszczy wszystko co spotka na swej drodze. Dlatego obrazki z wyspy są dramatyczne. Potężna burza zrywała dachy, towarzyszył jej nawalny deszcz i grad średnicy ponad 5 cm. Pokazuje to, że front burzowy, który daje się we znaki w Europie ma niszczącą siłę. Aby zobrazować jak długotrwała była ta niszcząca burza nagrałem animację jej trwania na podstawie danych z detekcji wyładowań Blitzortung. Spójrzcie sami. Ponieważ burza ta wędrowała już z okolic Majorki, a końcówka animacji to wyładowania już w Austrii, to MCS przewędrował w okolicach 1200 kilometrów zachowując swój niszczący charakter. Warto dodać, że bilans wczorajszych nawałnic to na tą chwilę 13 ofiar śmiertelnych. Obecnie, tak jak pisałem, burze te osłabły, by nabrać mocy w godzinach popołudniowych między innymi nad Polską.

Załamanie pogody. Silny MCS nad Europą

Niszczące załamanie pogody dotrze do Polski

Z przebiegu dnia wczorajszego wiemy, że burze, które występują na przedfrontowej zbieżności wiatru mają niszczącą moc. Podczas, gdy jeszcze wczoraj burze szalały głównie na południu i zachodzie kontynentu, dziś zbieżność znajdzie się na zachodzie naszego kraju. W związku z tym czekają nas burze, które lokalnie mogą być groźne. Od rana grzmi na Pomorzu Zachodnim, jednak to nie te burze będą dziś groźne. Naprawdę groźnie zrobi się w kraju w godzinach popołudniowych i wieczornych. Poniżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez synoptyków IMGW na piątek 19 sierpnia.

Groźne burze od dziś w kraju
Załamanie pogody dziś w Polsce. Burze na zachodzie kraju

Burze mogą być dziś lokalnie bardzo groźne niosąc wiatr o sile ponad 100 km/h i opady dużego gradu. Pierwsze burze powinny pojawić się na południowym zachodzie kraju w godzinach popołudniowych. Wyładowania nad Polską trwały będą również w nocy z piątku na sobotę, kiedy to załamanie pogody powoli przesuwało będzie się do centrum Polski. Z najnowszych wyliczeń modeli numerycznych wynika, że front atmosferyczny zafaluje nad Polską. Dlatego groźna, burzowa aura trwać będzie w Polsce również w sobotę i niedzielę. O tym jednak w kolejnych wpisach, po kolejnych aktualizacjach modeli. Na ten moment jednak mając wiedzę jaki przebieg burze miały w dniu wczorajszym w Europie, musimy nastawić się na bardzo niebezpieczną pogodę w piątek po południu, wieczorem i w nocy z piątku na sobotę.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk