Załamanie pogody w Europie. Gwałtowny niż przyniesie ulewy, burze, a nawet śnieg w części Europy. Nawet 190 litrów wody na m2

Jeszcze wczoraj w południowo wschodniej Polsce obserwowaliśmy załamanie pogody. Zatoka niżowa przyniosła ulewy i silne burze. Spadło dużo deszczu. W środę pogoda w Polsce uspokoi się. Jednak nie oznacza to, że wszędzie w Europie będzie spokojnie. W części kontynentu przetoczy się gwałtowne załamanie pogody, przynosząc ulewy, a lokalnie nawet śnieżyce. Sprawdźmy, gdzie pogoda zrobi się niebezpieczna.

Załamanie pogody w części Europy. Sytuacja synoptyczna

Niż Swantje przyniesie załamanie pogody w części Europy
Załamanie pogody w części Europy. Sytuacja synoptyczna

Podczas gdy w środę nad Polską rozwinie się płytki wyż Willi, na północy Europy nadal szalały będą niże. Jeden z nich przyniesie burze i intenywne opady na zachodzie Rosji, kolejny przesunie się w rejon Morza Północnego z godziny na godzinę psując pogodę w regionie Wysp Brytyjskich i Skandynawii.

Załamanie pogody przyniesie silne ochłodzenie w części kontynentu
Załamanie pogody. Spływ chłodu za niżem na północ kontynentu

Widzimy, jak za niżem z północy do części Europy spływać zacznie znacznie chłodniejsze powietrze. Podczas gdy na południu kontynentu panował będzie silny upał, temperatury w Skandynawii spadną nawet poniżej 10 stopni Celsjusza. Lokalnie spaść może śnieg, co w czerwcu wcale nie jest sprawą oczywistą nawet na północy kontynentu. Zobaczmy więc rozkład temperatury na najbliższe dni w regionie.

Ochłodzenie w części Europy

Zobaczmy teraz animację prognoz temperatury dla Europy na najbliższe dni. Na animacji doskonale widać będzie spływ chłodu z północnego zachodu nad kontynent.

Załamanie pogody przyniesie ochłodzenie w części Europy

Podczas gdy jeszcze w środę, w części Skandynawii będziemy mieli do czynienia z bardzo wysokimi (jak na region) temperaturami, tak od czwartku znacznie się tu ochłodzi. Temperatury spadną tutaj znacznie, dlatego na terenach wyżej położonych możemy mieć do czynienia nawet z opadami śniegu. Na zachodzie Norwegii temperatury nocami mogą być znów ujemne. Podobnie jak w Szkocji, gdzie lokalnie również niewykluczone są przymrozki. Niż, który przyniesie załamanie pogody na północnym zachodzie, w środku tygodnia nie będzie jeszcze wpływał na pogodę w Polsce. Dodatkowo między innymi za jego sprawą na południe Europy napływało będzie bardzo ciepłe, zasobne w wilgoć powietrze z kierunków południowych i południowo zachodnich.

Załamanie pogody w Europie. Niż przyniesie mnóstwo opadów

Poniżej prognoza opadów na dzisiejszy dzień, na godziny okołopołudniowe. Widać tu doskonale niż, który jest bohaterem dzisiejszego wpisu.

Załamanie pogody w części Europy. Aktywny niż atlantycki
Aktywny niż atlantycki przynosi załamanie pogody w części Europy

Widzimy, że niż przynosi w środę intensywne opady śniegu między innymi nad Islandią. Śnieg padał będzie w środę również na zachodzie Norwegii. Temperatury będą tu bliskie zera, jednak nadal będą dodatnie. W związku z tym raczej nie ma mowy o utrzymaniu się większej pokrywy śnieżnej. Na Wsypach Brytyjskich, we Francji, czy w krajach Beneluksu najbliższe doby przyniosą intensywne opady deszczu.

Duże sumy opadowe w Skandynawii  do weekendu
Mnóstwo opadów do weekendu choćby w Skandynawii

Widzimy, że do weekendu w części Skandynawii spadnie nawet 190 litrów wody na metr kwadratowy. To są bardzo duże ilości wody. Ponieważ jednak padać będzie przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych, powodzie błyskawiczne, czy podtopienia raczej nie będą tu zagrożeniem. Załamanie pogody dotrze do Polski bliżej weekendu. Nie będzie ono związane bezpośrednio z tym niżem, jednak sobota i niedziela przyniesie również sporo opadów w naszym kraju. O tym będzie jednak jeszcze czas napisać w prognozie pogody dedykowanej naszemu krajowi.