Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody w Polsce. Śnieżyca, ulewy i silny wiatr. 10 stopni różnicy temperatury. Będzie jeszcze gorzej

Załamanie pogody w Polsce. Śnieżyca i ulewy. Silny wiatr


Do Polski dotarł aktywny niż z południa Europy wraz z systemem frontów atmosferycznych. Przynosi on załamanie pogody w Polsce. Przez wiele regionów przechodzi śnieżyca. W innym pada deszcz. Są też w Polsce miejsca, gdzie występują opady marznące. Zobaczmy szczegóły/

Aktywny niż z południa. Załamanie pogody w kraju

Rzut oka na mapę synoptyczną i od razu widzimy co jest przyczyną załamania pogody nad Polską.

Załamanie pogody. Centrum niżu nad Polską
Załamanie pogody nad Polską. Centrum niżu

W nocy z wtorku na środę do kraju wkroczył niż z południa Europy. Jak to często z niżami z południa bywa jest on bardzo zasobny w wilgoć, dlatego też przynosi intensywne opady deszczu oraz śniegu. Niżowi towarzyszy układ frontów atmosferycznych, które to fronty pogłębiają jeszcze załamanie pogody jakie obserwujemy nad krajem od kilku godzin. Niż z południa nazwany został HARTO i prócz opadów niesie również bardzo silny wiatr. O tym, że załamanie pogody i silne śnieżyce dotrą do Polski informowaliśmy już w dniu wczorajszym.

Załamanie pogody. Mnóstwo opadów nad Polską

Od godzin nocnych nad krajem wędruje strefa intensywnych opadów. Na wschodzie kraju pada deszcz, lokalnie intensywnie. Wieczór i pierwsza część nocy na wschodzie upłynęła pod znakiem oblodzenia. Temperatury w skutek rozpogodzeń spadły w okolice zera. Chodniki i drogi zrobiły się bardzo śliskie. W nocy jednak na wschód dotarło cieplejsze powietrze z południa i trudne warunki na drogach i chodnikach ustąpiły.

Załamanie pogody. Mnóstwo opadów w Polsce
Załamanie pogody. Mnóstwo opadów w Polsce

W Lublinie, podczas spaceru z psem przed godziną 6 rano przywitała mnie prawdziwa ulewa. Deszcz padał bardzo intensywnie przy temperaturze 2 stopni na plusie. Intensywne opady deszczu notowane są obecnie w północnej części Lubelszczyzny i na Podlasiu. Jednak w tym drugim województwie lokalnie padać może też gęsty, mokry śnieg. Deszcz pada również na Mazowszu, choć na zachodzie i północy regionu deszcz przechodził będzie w intensywne opady śniegu. Bardzo złe warunki panują obecnie na Dolnym Śląsku. W skutek temperatur w okolicach zera w regionie występują zarówno opady śniegu, jak i marznącego deszczu. Śnieg w najbliższych godzinach padał będzie w pasie od Wielkopolski, przez Kujawy, po Warmię i Mazury. Załamanie pogody przynosi więc i będzie przynosić mnóstwo opadów o różnym charakterze nad całym obszarem kraju.

Duży kontrast termiczny. Silniejszy wiatr

Aktywny niż z południa to nie tylko załamanie pogody w postaci intensywnych opadów w Polsce. Aktywny niż przynosi również dość silny wiatr. Jednak za nim o tym, to spójrzmy na aktualne temperatury w Polsce.

Aktualne temperatury w Polsce. Duży kontrast termiczny
Aktualne temperatury w Polsce. Duży kontrast termiczny

Wspominałem w porannej prognozie pogody dla Polski, że po wschodniej stronie niżu napływa ciepłe powietrze z południa. Po północnej stronie niż „zaciąga” chłodniejsze masy powietrza ze wschodu. Dlatego też dziś nad Polską występuje tak duża różnica temperatury. Podczas gdy na północnym zachodzie mamy mróz w okolicach -3 stopni, w Bieszczadach słupki rtęci pokazują nawet 8 stopni na plusie. To w ramach ciekawostki pogodowe, ale wróćmy do groźniejszych zjawisk. Załamanie pogody niesie silny wiatr we wschodniej połowie kraju.

Załamanie pogody. Silny wiatr w Polsce
Załamanie pogody. Silny wiatr w Polsce

Powyżej prognoza prędkości wiatru na dzisiejsze popołudnie. Widać, że na południowym wschodzie wiatr wiać może z duża siłą. Porywy wiatru na nizinach przekraczać mogą 80 km/h. W Bieszczadach z pewnością wiało będzie jeszcze mocniej.

To nie ostatnie załamanie pogody w tym tygodniu

Niestety pogoda w kolejnych dniach również będzie bardzo dynamiczna. Dzisiejsze załamanie pogody nie jest ostatnim w tym tygodniu. Najlepiej zobrazuje to prognoza opadów na najbliższe dni.

To nie ostatnie załamanie pogody w tym tygodniu

Po południu nad południowy wschód nadciągnie kolejny, płytki niż z południa. Przyniesie on kolejne ulewy w regionie. Możliwe są nawet pojedyncze wyładowania atmosferyczne. W czwartek, wraz z kolejnym niżem na południowy wschód dotrze strefa intensywnych opadów. Śnieżyca lokalnie może być silna. Kolejny, bardzo aktywny niż dotrze do nas pod koniec tygodnia. W nocy z piątku na sobotę ze wschodu do Polski dotrze śnieżyca. W sobotę zimowe załamanie pogody w wielu regionach może być naprawdę silne. Będziemy o tym jeszcze informować w kolejnych dniach. Dziś życzę Wam udanego dnia, pomimo, że pogoda w wielu regionach nie sprzyja.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk