Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne załamanie pogody w środę. Wiatr ponad 100 km/h. Gołoledź przyniesie paraliż na drogach?

Załamanie pogody nad Polską. Silny wiatr, ulewy i śnieżyca


Bardzo źle zapowiada się pogoda w środę w Polsce. Przed nami silne załamanie pogody, którego przyczyną będzie wędrujący przez Polskę front atmosferyczny. We wpisie sprawdzimy, co przyniesie nam prognoza pogody. Zarówno na środę, jak i kolejne dni tygodnia.

Silne załamanie pogody w regionie. Czym będzie spowodowane?

Nasz region dostał się pod wpływ zachodniej cyrkulacji powietrza. W związku z tym znad Atlantyku docierają do nas kolejne niże baryczne. Pogodę w Polsce psują systemy frontów związane z niżami. Podobnie będzie i podczas środy 24 stycznia.

Załamanie pogody w Polsce. System frontów atmosferycznych
System frontów atmosferycznych przyniesie załamanie pogody w Polsce

Powyżej mapa baryczna na środę. Doskonale widać na niej niż, którego centrum znajdzie się w środę nad Bałtykiem. Nad krajem przemieszczały będą się fronty atmosferyczne związane z tym niżem. Jest to głęboki ośrodek baryczny. Ciśnienie w jego centrum spadnie nad Bałtykiem w okolice 980 hPa. W naszym regionie notujemy niże o niższym ciśnieniu, jednak obecnie nad Europą musimy zanotować coś jeszcze. Na południu królują silne wyże z ciśnieniem nawet w okolicach 1040 hPa. W tych warunkach nawet niż niosący spadek ciśnienia w okolice 980-990 hPa przyczynia się do powstania silnego gradientu ciśnienia.

Załamanie pogody przynosi silną wichurę w regionie
Załamanie pogody to także silny gradien ciśnienia. Wichura w regionie

I to właśnie silny wiatr będzie czynnikiem pogodowym, którym w prognozie pogody na kolejne dni zajmiemy się w pierwszej kolejności. Przeczytaj również: Silna śnieżyca możliwa nad Polską. Sprawdź gdzie możliwy jest atak zimy

Załamanie pogody przyniesie silną wichurę w regionie

O tym z jak silnym wiatrem mamy do czynienia podczas niżu, który w środę znajdzie się nad Bałtykiem, niech świadczą porywy wiatru odnotowanego na zachodzie Europy przez ostatnią dobę.

Odnotowane na zachodzie porywy wiatru niech świadczą o tym jak silne jest załamanie pogody
Silne załamanie pogody na zachodzie. Niszczący wiatr

Widzimy, że na Wyspach Brytyjskich wiatr wiał ponad 180 km/h. To bardzo silne załamanie pogody i w środę ten niż dotrze w nasz region. Oczywiście, wiatr w Polsce nie będzie aż tak silny, jednak spodziewamy się porywów wiatru w okolicach 100 km/h. To również jest wiatr, który może mieć niszczącą siłę. Spójrzmy jak widzą to aktualne prognozy siły wiatru dla Polski.

Załamanie pogody przyniesie wichurę w kraju

Widzimy, że wietrzny jest już wtorek w Polsce. Jednak to w środę wichura nad krajem będzie najsilniejsza. Podczas przemieszczania się ośrodka niżowego nad Bałtykiem, nad Polską wzrośnie gradient ciśnienia. W związku z tym w środę spodziewamy się bardzo silnych porywów wiatru. Załamanie pogody najsilniejszy wiatr przyniesie na północy i zachodzie kraju, gdzie wiać może z prędkością do 100 km/h. W czwartek pogoda nieco uspokoi się, by w piątek dotarła do nas kolejna strefa wiatru. Jednak silny wiatr nie będzie naszym jedynym zmartwieniem pogodowym w najbliższym czasie.

Możliwa silna gołoledź, a na wschodzie śnieżyca

Wraz z przechodzeniem nad krajem systemu frontów atmosferycznych, przez Polskę przemieszczać będzie się strefa opadów. Na zachodzie, w dodatnich temperaturach będą to opady deszczu. Jednak im dalej na wschód tym nad Polską zalegają jeszcze chłodniejsze masy powietrza. W związku z tym w centrum Polski możliwe są opady marznące powodujące gołoledź.

Możliwe opady marznące i śnieżyca na wchodzie Polski
Możliwe opady marznące i śnieżyca na wschodzie Polski

Widzimy, że w środę przed południem trudne warunki na drogach panować mogą w całej Polsce Wschodniej. Tak jak wspomniałem, w pasie centralnym bardzo możliwe są opady marznące. Na wschodzie prawdopodobnie padał będzie śnieg. W połączeniu z silnym wiatrem środa na wschodzie przynieść może zawieje i zamiecie śnieżne. Apelujemy o uwzględnienie prędkości do panujących w środę, złych warunków pogodowych. To nie koniec złej pogody. Załamanie pogody, które czeka nas w środę nie będzie ostatnim w tym tygodniu. O tym jednak będzie jeszcze czas napisać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk