Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca w Polsce. Temperatura od +13 do -2 stopni. Silne załamanie pogody coraz bliżej Polski. „Niespodziewany” atak zimy

Śnieżyca w Polsce. Gdzie możliwy atak zimy


Na wstępie wytłumaczę się ze słowa „niespodziewany”. Otóż atak zimy w styczniu zawsze powinien być spodziewany. Jednak w tym wypadku miałem na myśli okres, w jaki wchodzimy z pogodą w Polsce. Nadciąga silne ocieplenie, jednak jak się okazuje, nie w całym kraju. Na wschodzie prawdopodobna jest śnieżyca. Lokalnie całkiem silna. Zapraszam na wpis, w którym sprawdzimy prognozy pogody na najbliższe dni. Zarówno pod kątem opadów, jak i temperatur, które wcale nie wszędzie staną się bardzo wysokie.

Śnieżyca i załamanie pogody w Polsce. Czym będzie spowodowane?

Wpis ten zacząłem dla Was przygotowywać już w poniedziałek. Tego dnia na wschodzie kraju panowała piękna słoneczna pogoda. W tym czasie jednak na zachodzie i północy Polski panowała już zupełnie inna pogoda. Do kraju dotarł front atmosferyczny, przynosząc intensywne opady. Na zachodzie i północy były to opady deszczu. W nocy z poniedziałku na wtorek na północnym wschodzie padał śnieg. Jednak to nie ta śnieżyca jest „bohaterem” dzisiejszej prognozy.

Śnieżyca nad Polską. Sytuacja synoptyczna w środku tygodnia
Śnieżyca nad Polską w środku tygodnia. Sytuacja synoptyczna

Widzimy, że już w nocy z wtorku na środę nad Morzem Północnym znajdować będzie się centrum głębokiego niżu barycznego. Z niżem tym związane będą fronty atmosferyczne, które przyniosą załamanie pogody w kraju i regionie w środku tygodnia. Opadów nad Polską będzie mnóstwo. Kwestią nie do końca jasną jest jeszcze jak daleko na wschód sięgnie sektor ciepłego powietrza. Poniżej obecna prognoza temperatury mas powietrza w wyższych partiach troposfery. Jest to kwestia kluczowa dla rodzaju opadów jakich spodziewamy się w środę na wschodzie Polski.

Kropla chłodu na wschodzie. Prawdopodobna śnieżyca
Chłodne masy powietrza pozostaną na wschodzie Polski? Śnieżyca jest tu całkiem prawdopodobna

Jeśli temperatury na wschodzie (w wyższych partiach troposfery) oscylowały będą w okolicach zera, to czeka nas na wschodzie całkiem solidna śnieżyca. Na wschód od Polski opady śniegu będą bardzo intensywne i to jest już pewne. Jednak na tym etapie wiemy, że przyczyną tego, że na wschodzie pojawi się silna śnieżyca będzie silna będzie system frontów i prawdopodobnie zalegające jeszcze na wschodzie chłodniejsze masy powietrza.

Śnieżyca na wschodzie. Przebieg zjawiska

Mam wrażenie, że poniższa prognoza wciąż nie jest w 100% trafna, a to, czy na wschodzie kraju sypał będzie śnieg, czy padał będzie deszcz rozstrzygać będzie się w środę. Jednak przeanalizujemy jak widzą to modele pogodowe obecnie.

Śnieżyca przejdzie nad Polską

Widzimy, że bardzo silna śnieżyca jest pewna na wschód od Polski. Lokalnie, na Ukrainie, czy Białorusi spadnie nawet 20 cm śniegu w przeciągu doby środa/czwartek. Opady pozostaną z nami na wschodzie kraju również w czwartek, ale podobnie jak w środę nie do końca wiadomym jest, czy będą to opady deszczu, czy jednak przelotne opady śniegu. W piątek przez Polskę przemieszczał będzie się kolejny front atmosferyczny. Przyniesie on ponownie opady deszczu na zachodzie i w centrum. Lokalnie mogą to być solidne ulewy. Na wschodzie kraju ponownie sytuacja nie jest do końca pewna.

Śnieżyca w prognozach dla Polski na koniec tygodnia
Śnieżyca na koniec tygodnia w prognozach dla Polski

Na ten moment jednak śnieżyca na koniec tygodnia na wschodzie Polski wygląda na bardzo intensywną. Pozostaje nam czekać na kolejne aktualizacje modeli. Przede wszystkim w odniesieniu do temperatur powietrza w wyższych partiach troposfery. Oczywiście będę pilnował aktualizacji i w razie potrzeby będę informował o ewentualnych korektach. Przeczytaj również: Mróz może pojawić się blisko Polski

Bardzo duży kontrast termiczny nad Polską w obecnym tygodniu

O temperaturach powietrza pisałem już co nieco w powyższej części wpisu. Jednak wszystko wskazuje na to, że rozpoczynający się tydzień przyniesie nam całkiem sporą różnicę temperatury pomiędzy wschodem a zachodem kraju.

Duża różnica temperatury pomiędzy wschodem, a zachodem kraju

Najbardziej kontrast termiczny uwidoczni się w środę i czwartek. Podczas gdy na wschodzie temperatury będą zimowe (0-2 stopni), na zachodzie kraju termometry pokazywać mogą nawet trzynaście stopni powyżej zera.

Podsumowując, przed nam bardzo dynamiczny okres w pogodzie. Już w środę przez Polskę wędrował będzie aktywny front atmosferyczny, który na zachodzie i w centrum przyniesie ulewy. Podczas gdy, w większości kraju padał będzie deszcz, na wschodzie bardzo prawdopodobna będzie śnieżyca. Lokalnie mokry, ciężki śnieg padać może naprawdę mocno. Kolejnych opadów śniegu spodziewać możemy się na wschodzie na koniec tygodnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk