Temperatura sięgnie nawet 52°C. Pogoda przyniesie okropny upał i może ustanowić nowy rekord ciepła

Temperatura może sięgnąć nawet 52°C w tym tygodniu na obszarze Australii. Coraz więcej prognoz sugeruje nam apogeum wysokich temperatur. Jednak od dłuższego czasu ten kraj położony na półkuli południowej mierzy się z bardzo silną falą upałów, która ustanowić może nowy rekord krajowy.

Apogeum fali upałów w Australii na dniach

Na półkuli południowej trwa właśnie lato. Natomiast na półkuli północnej mamy obecnie zimę kalendarzową. W minionych dniach w Australii temperatura sięga aż 48-49°C. W najbliższych dniach temperatura na tym obszarze ma szanse przekroczyć 50-52°C, ustanawiając w ten sposób nowy rekord krajowy.

Najnowsze prognozy numeryczne nie pozostawiają złudzeń, że temperatura może przekroczyć na obszarze Australii aż 50°C. Na półkuli południowej trwa właśnie najcieplejsza pora roku. Coraz wyższe temperatury są również związane z postępującym ociepleniem klimatu. Pod koniec ubiegłego tygodnia w zachodniej części Australii zmierzono 48.7°C. Stało się to w miejscowości Onslow, gdzie całkiem niedawno, bo 13 stycznia 2022 r. ustanowiony nowy rekord ciepła, który wyniósł 50.7°C. Zbliżoną wartość zmierzono w pierwszy dzień stycznia 1960 r. w Oodnadatta w południowej części Australii.

Duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej – 25 stycznia 2024, 12 UTC według modelu GFS

duża dodatnia anomalia temperatury
Duże dodatnie odchylenie od normy wieloletniej na sporym obszarze Australii prognozuje model GFS

Bardzo wysokie wartości na termometrach

Apogeum wysokich temperatur w Australii w najbliższych dniach. Jeśli prognozy wiodących modeli nas nie zawiodą, to już dziś i w kolejnych dniach, odnotowane zostanie 46-50°C. Jeszcze wyższe temperatury w czasie trwającej fali upałów prognozują modele numeryczne w drugiej części mijającego tygodnia, gdy to może zostać odnotowane 49-52°C na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych.

Zobacz też: Śnieżyca w Polsce. Temperatura od +13 do -2 stopni. Silne załamanie pogody coraz bliżej Polski. „Niespodziewany” atak zimy

Najwyższe wartości powinny zostać odnotowane w Australii Zachodniej, Południowej oraz w najstarszym i najbardziej zaludnionym stanie, czyli Nowej Południowej Walii. Prognozy modeli amerykańskich zakładają, że w drugiej połowie bieżącego tygodnia temperatura wzrośnie powyżej rekordu krajowego z 2022 r. i 1960 r., przekraczając 51-52°C.

Temperatura maksymalna zanotowana na stacjach synoptycznych australijskiej służby meteorologicznej w ciągu minionych 24 godzin

Temperatura zaskoczy. duży upał w Australii
Bardzo wysokie wartości na termometrach w Australii podczas 3 dekady stycznia 2024 r. Dane. ogimet.com

Temperatura maksymalna zanotowana na standardowej wysokości pomiarowej w minionych dniach na obszarze Australii

upały w Australii
Upały w Australii. Dane: ogimet.com

Silne upały i burze oraz ulewy, powodzie w Australii jednocześnie. Temperatura może być najwyższa na dniach w historii pomiarów meteorologicznych

Wygląda więc na to, że są duże szanse na ustanowienie nowego rekordu krajowego na tym obszarze. Najwyższe temperatury omijają na ten moment północną, a zwłaszcza północno wschodnią część Australii, gdzie występują liczne ulewy i groźne burze. Odpowiedzialny jest za to cyklon tropikalny. Na skutek oddziaływania silnego załamania pogody, występują liczne szkody w infrastrukturze, gospodarstwach domowych, pojawiają się również przerwy w dostawach prądu i podtopienia oraz powodzie.

Krajowy rekord ciepła zagrożony w Australii w drugiej części mijającego tygodnia

Prognozowana temperatura powietrza na 24 stycznia 2024 na obszarze Australii według modelu numerycznego ECMWF

krajowy rekord ciepła zagrożony
Krajowy rekord ciepła zagrożony w Australii. Źródło: meteologix.com

Prognozowana wartości na termometrach na 25 stycznia 2024 r. według modelu ECMWF dla Australii

wysokie wartości na termometrach. Wysokie temperatury w Australii na dniach i apogeum upałów
Modele prognozują, że może zostać pobity krajowy rekord ciepła. Wartości na termometrach mogą sięgać 51-52°C. Źródło: meteologix.com

Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com