Burze mogą pojawić się nad Polską. Uderzą kolejne wichury z wiatrem ponad 100 km/h i odetną prąd oraz połamią drzewa

Burze możliwe nad Polską w środę. Dynamiczna i niżowa pogoda związana w kolejnych dniach w związku z odbudową cyrkulacji strefowej atmosfery. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacji modeli numerycznych.

Niżowa pogoda w kolejnych dniach, czyli charakterystyczna dla cyrkulacji zachodniej

Na początku nowego tygodnia rozpoczęła się odwilż, która związana jest z odbudową aktywnej cyrkulacji atlantyckiej. Z zachodu na wschód przemieszczają się pierwsze cyklony atlantyckie, przynoszą wichury i dynamiczną pogodę w Europie oraz burze na Wyspach Brytyjskich. Wzrost dynamiki w pogodzie wynika nie tylko z dużej różnicy ciśnienia, ale również obecności prądu strumieniowego. W kolejnych dniach, w ciepłym wycinku niżu czeka nas kulminacyjna faza ocieplenia. Prognozy numeryczne zakładają, że w kolejnych dniach prędkość wiatru będzie sięgać 65-110 km/h, a w górach powyżej 120-160 km/h. Najsilniejsza fala wiatru związana z przechodzeniem wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad południową Skandynawią, prognozowana jest na środę w naszej części Europy. Silny wiatr o skali wichury poczynić może nie tylko szkody w drzewostanie, mieniu, ale również pojawią się miejscowe przerwy w dostawach prądu.

Prognoza położenia i prędkości w prądzie strumieniowym na wysokości 200 hPa w węzłach – 24 stycznia 2024, 12Z dla Europy i obszarów przyległych

silny wiatr i burze możliwe
Silny wiatr i burze możliwe w Polsce

Poniedziałek z silnym wiatrem

Zgodnie z prognozami w poniedziałek odczuwamy istotnie zwiększoną prędkość wiatru w całym kraju. Jednak z danych pomiarowych IMGW wynika, że najsilniej wieje w pasie dzielnic północnych i południowych oraz częściowo zachodnich. Najsilniejszy wiatr okazuje się w pasie Karpat i Sudetów. Na tym obszarze porywy wiatru potrafią przekraczać 100-130 km/h. Burze mogą lokalnie pojawić się w naszej części Europy dopiero w środę.

Maksymalne porywy wiatru zmierzone na 40 stacjach meteorologicznych IMGW-PIB w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski

wichury i dynamiczna pogoda w Polsce
Silny wiatr występuje w Polsce. Najsilniej wieje w górach i nad morzem, gdzie panuje sztorm

We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem rozległego ośrodka niżowego znad Skandynawii, jaki sprowadzać będzie duże i całkowite zachmurzenie oraz słabe i umiarkowane opady głównie deszczu. Postępować ma adwekcja ciepłej masy powietrza polarnomorskiego z rejonu środkowego Atlantyku. Na południu kraju zaznaczy się klin wyżu znad Europy Południowej.

Prognoza sytuacji barycznej na 23.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

burze i wichury w Polsce
Pogoda typowa dla cyrkulacji atlantyckiej w kolejnych dniach, już w środę możliwe burze nad Polską

Duża prędkość wiatru utrzyma się do końca poniedziałkowego dnia, dopiero w godzinach wieczornych i nocnych wyraźnie osłabnie. Istotnie zwiększona prędkość wiatru jest związana z wędrującym głębokim cyklonem o imieniu Iris (orkan Isha) i wynikającą dużą różnicą ciśnienia pomiędzy wyżem z południa Europy a niżem ulokowanym na północy Starego Kontynentu. W kolejnych dniach zaczniemy jednak dostawać się w zasięg kolejnego niżu barycznego o imieniu Jitka, który znad Atlantyku Północnego przesunie się nad zachodnią i północną część Starego Kontynentu. Po południowej stronie rozległego i głębokiego niżu dojdzie jednak do utworzenia się wtórnego niżu w rejonie Skandynawii. Będzie miał on decydujący wpływ na pogodę w środę na obszarze Polski.

Ciśnienie na poziomie morza – 22.01.2024 r. o godzinie 17:00 czasu lokalnego w Polsce

niżowa pogoda i burze w Polsce
Duża różnica ciśnienia dziś nad Polską, która sięga ponad 20 hPa. Źrodło: CMM IMGW

Burze mogą powstać w środę nad Polską. Będą jednak mocno punktowe, jeśli rozwiną się

Początkowo znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu, następnie od zachodu, północnego zachodu, zacznie być zamykany ciepły sektor cyklonu. Nie zabraknie w tym dniu opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski. We wschodniej części kraju zdarzą się opady śniegu, mieszane, które zaczną przechodzić od zachodu w deszcz. Będzie to najcieplejszy dzień w tym tygodniu i według prognoz numerycznych termometry pokażą nawet 6-11°C. Jednak na południowym zachodzie może być przez kilka godzin nawet 13-14°C. Opady prognozowane również na chłodnym froncie, gdzie dodatkowo mogą pojawić się lokalne burze z silnym wiatrem. Konwekcja utworzy się także za strefą chłodnego frontu i możliwe są dlatego wyładowania atmosferyczne.

Polecamy: Niszczące wichury suną z zachodu. Huraganowy wiatr do 160 km/h. Niebezpieczny żywioł dotrze do Polski

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 24 stycznia 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr oraz wichury w burze
Układ frontów atmosferycznych w środę oraz wichura i burze

Prognozowane porywy wiatru na 24 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichura w polsce i burze
Groźna pogoda w środę nad Polską

Prognoza zasięgu opadów konwekcyjnych i lokalnych burz, 24 stycznia 2024, 15 UTC dla Polski

wichura i dynamiczna pogoda
Niżowa pogoda i konwekcja za frontem, niewykluczone wyładowania atmosferyczne

Sytuacja baryczna na 24.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Układ frontów atm. nad Polską w środę

Silny wiatr, a nawet mogą powstać lokalne burze w środę nad Polską

Nie ulega wątpliwości, że bardzo silny wiatr da się we znaki w środę na przeważającym obszarze Polski. Najsilniej powieje w górach i na obszarach podgórskich, gdzie w szczytowych partiach gór powieje ponad 140-160 km/h. Znów największy wiatr zmierzą wiatromierze na Śnieżce, gdzie będą one huraganowe. Poza tymi rejonami mocno powieje na północy, głównie nad morzem oraz na zachodzie. Prognozuje się na tym obszarze porywy wiatru dochodzące do 75-105 km/h. Na Bałtyku ponownie prognozowany jest silny sztorm. Poza wcześniej wymienionymi regionami powieje na ogół do 50-72 km/h. Z uwagi na dużą prędkość wiatru związaną z dużą różnicą ciśnienia, dojdzie do lokalnych przerw w dostawach prądu, wiatr uszkodzi i zerwie miejscami dachy, jak i też wystąpią wiatrołomy.

Burze i silne wichury w Polsce

Wiatr poczynić może lokalne szkody

Pojawić mogą się również utrudnienia w wykonywaniu operacji lotniczych. Istotnie nasilona prędkość wiatru prognozowana jest również w czwartek, osiągając miejscami próg wichury. Druga połowa tygodnia znów okresami przyniesie wichury, ale na bardziej precyzyjne prognozy musimy jeszcze poczekać. Dynamiczny i zmienna pogoda ma być typowa dla cyrkulacji strefowej.

Prognozowane porywy wiatru – 24 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr w Polsce
Silny wiatr w Polsce – wichury i możliwe burze

Prognozowane porywy wiatru przez model globalny GFS, nie uwzględniając konwekcji i zaniżonych porywów wiatru w górach oraz nad morzem z uwagi na rzadką siatkę modelu do 26 stycznia 2024 r.

wichury w Polsce
Wichury w kolejnych dniach najsilniejsze w górach, nad morzem i na zachodzie. Nasilona prędkość wiatru będzie w całym kraju

Prognozowana średnia temperatura powietrza w okresie od 22.01.2024 r do 31.01.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr i możliwe burze
Średnia dobowa typowa dla przedzimia, a nawet jesieni termicznej okresami. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 22.01.2024 r. do 31.01.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr i burze w Polsce
Wysoka temperatura jak na styczeń w trzeciej dekadzie stycznia, dodatkowo silny wiatr i burze. Źródło: CMM IMGW

Prognoza orientacyjna maksymalnych porywów wiatru w okresie od 22.01.2024 r. do 31.01.2024 r. według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

wichury w kraju i burze
Wichury w Polsce nie będą rzadkie w 3 dekadzie stycznia 2024 r. Możliwe są również burze. Źrodło: CMM IMGW

Prognozy nieustannie monitorujemy i wkrótce podamy kolejne informacje.

Źródło: Fanipogody.pl