Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące wichury suną z zachodu. Huraganowy wiatr do 160 km/h. Niebezpieczny żywioł dotrze do Polski

Wichura dotrze do Polski. Załamanie pogody i wiatr z zachodu


Niestety prognozy nie uległy korektom. W Europę uderzą bardzo silne wichury. W najnowszych wyliczeniach modeli pogodowych wiatr ma wręcz niszczącą siłę. Mówimy tu o porywach przekraczających 160 km/h. W rozpoczętym tygodniu silny wiatr pojawi się także w naszym kraju. O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie, na który serdecznie zapraszam.

Niszczące wichury na zachodzi. Czym spowodowane?

Nie odkryję tu żadnej Ameryki, pisząc, że silny wiatr i wichury w większości spowodowane są różnica ciśnienia. W przypadku gdy zachodzie odpowiednia sytuacja baryczna (związana z ciśnieniem) wiatr może być bardzo groźny. Również na naszym kontynencie. Spójrzmy na bieżącą sytuację baryczną.

Silne wichury przy dużym gradiencie ciśnienia
Sytuacja baryczna. Silne wichury w dużej różnicy ciśnienia

Całe południe i wschód Europy są pod wpływem silnych ośrodków wysokiego ciśnienia. Pogoda jest tam spokojna, ale wyże z południa będą miały swój olbrzymi wkład w wichury, które przed mieszkańcami Europy Zachodniej i Centralnej. Znad Atlantyku w region docierać zaczęły bardzo głębokie, aktywne ośrodki niskiego ciśnienia. Podczas gdy w centrum niżu (okolice Wysp Brytyjskich) ciśnienie wynosi 950 hPa, na południu Europy jest to aż 1030-1040 hPa. Wyż na wschodzie kontynentu to ciśnienie nawet powyżej 1040 hPa. W tak skrajnie dużym gradiencie ciśnienia musi rozwijać się silny wiatr.

Potężne wichury na zachodzie Europy
Potężne wichury nasuwają się z zachodu

Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy niech będzie mapa z prognozą wiatru na pierwsze godziny poniedziałku. Siła wiatru w regionie Wysp Brytyjskich to 160 km/h. Z zaciekawieniem czekam na oficjalne dane ze stacji pomiarowych na Wyspach, ponieważ wiatr o takiej sile nie jest często notowany (poza wysokimi szczytami) na naszym kontynencie.

Kolejne wichury w kolejnych dniach obecnego tygodnia

Jak się okazuje, to nie ostatni okres z bardzo silnym wiatrem. Przed mieszkańcami Europy kolejne, silne wichury. Poniżej animacja prognoz wiatru dla naszego kontynentu na najbliższe kilkadziesiąt godzin.

Wichury uderzają i będą uderzały w Europę

Podczas gdy aktualnie panująca na zachodzie wichura we wtorek nieco osłabnie, już we wtorek wieczorem do Europy zbliży się kolejny, głęboki niż pochodzenia atlantyckiego. Przyniesie on ponownie wichur w pasie od Wysp Brytyjskich, przez północ Francji, Holandię, Niemcy, Danię po Polskę. O silnym wietrze, jaki przed nami w kraju pisał będę w ostatniej części wpisu. Teraz spójrzmy jeszcze, co będzie działo się w przyszły weekend nad Europą.

Kolejna strefa silnego wiatru nad Europą w weekend
Kolejna strefa silnego wiatru nad Europą w przyszły weekend

Na północ od Szkocji, w stronę Skandynawii przemieszczał będzie się kolejny, głęboki, aktywny niż. Znów przyniesie on olbrzymi kontrast ciśnienia, a co za tym idzie na zachodzie Europy spodziewamy się kolejnej, silnej wichury. Według obecnych prognoz siła wiatru na północnych wodach Morza Północnego sięgać może 140 km/h. Wiatr, uderzając w ląd tak silny nie będzie, jednak na zachodnim wybrzeżu Skandynawii nadal spodziewamy się wiatru wiejącego z siłą znacznie ponad 100 km/h. Przeczytaj również: Potężny mróz w Europie całkiem blisko Polski

Bardzo silny wiatr i dynamiczna pogoda w Polsce w kolejnych dniach

Niestety, dynamiczna, wietrzna pogoda nie ominie w tym tygodniu Polski. Głębokie niże atlantyckie przyniosą wichury na zachodzie, ale duży gradient ciśnienia odciśnie piętno również na pogodzie w naszym kraju. Wietrzny w kraju był już poniedziałek. Siła wiatru lokalnie przekraczała 70 km/h. Wtorek również przyniesie wiatr, jednak będzie on już zdecydowanie mniej silny.

Kolejne silne wichury w Polsce
Przed nami kolejne silne wichury w Polsce

Bardzo mocno wiało będzie w kraju w środę. Siła wiatru w górach i nad morzem przekraczać będzie 100 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą może być już groźny, dlatego zachowajmy szczególną ostrożność planując aktywności na świeżym powietrzu w środku tygodnia. Silny wiatr towarzyszył będzie nam również w czwartek. Bardzo mocno wiało będzie w kraju w sobotę. Tym razem jednak siła wiatru nie powinna przekraczać 100 km/h. Najbliższe dni to nie tylko silne wichury. Niże atlantyckie niosą ze sobą strefy frontów atmosferycznych. To z kolei wiąże się z licznymi strefami opadów jakie przetaczały będą się przez nasz kraj z zachodu na wschód. Silne opady przemieszczają się nad Polską już w poniedziałek. Jeszcze mocniej padać będzie w kraju w okolicach środy, kiedy to przez kraj przemieści się kolejna strefa frontów atmosferycznych.

Załamanie pogody nad Polską w środę 24 stycznia
Silna załamanie pogody nad Polską w środę 24 stycznia

W środku tygodnia zanotujemy nad krajem praktycznie każdy rodzaj opadów możliwy w okresie zimowym. Od deszczu na zachodzie, po lokalnie silną śnieżycę na wschodzie Polski. Nie jest wykluczone, że nad krajem powstaną burze. W takim wypadku, przykładowo na północnym wschodzie możliwe byłyby opady krupy śnieżnej. Opady zostaną z nami do końca tygodnia. Widzimy więc, że niże z zachodu przyniosą nie tylko silne wichury, ale i mnóstwo opadów. Czeka nas więc mnóstwo dynamiki w pogodzie również nad Polską.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk