Załamanie pogody we wtorek 23 maja w Polsce. Strefa burz z zachodu wtargnie do kraju

Co przyniesie nam aura we wtorek 23 maja? Wiele wskazuje na to, że przed nami załamanie pogody w Polsce. Z zachodu do Polski wkroczył płytki, lecz aktywny niż. Wraz z nim przez kraj wędrował będzie aktywny front atmosferyczny wraz z przedfrontową strefą zbieżności wiatru. Zapraszam na szczegóły.

Załamanie pogody wkroczy dziś od zachodu

Spójrzmy na mapę z sytuacją synoptyczną na dzisiejszy dzień. Mapa pochodzi ze stron niemieckiego instytutu pogodowego DWD.de

Załamanie pogody w regionie
Załamanie pogody dziś w Polsce

Widać tu front atmosferyczny łączący niże z północy kontynentu z niżem psującym aurę na Półwyspie Iberyjskim. Na froncie doszło do uformowania płytkiego niżu, który dodatkowo wspomoże dziś załamanie pogody w naszym regionie. Wczoraj burze i nawałnice przechodziły nad Niemcami. Dziś silnych burz spodziewamy się w Polsce. Pogoda najbardziej groźna powinna być na zachodzie i południu Polski.

Załamanie pogody we wtorek nad Polską. Burze lokalnie mogą być silne
Załamanie pogody we wtorek w Polsce. Wystąpią silne burze

Pierwsze burze pojawiać mogą się na zachodzie już od godzin porannych. Jednak największej intensyfikacji zjawisk burzowych spodziewamy się wczesnym popołudniem. Burze nad Polską występować mogą dziś do godzin wieczornych i wczesnonocnych. Konwekcję wspomagał będzie oczywiście front atmosferyczny i płytki niż. Jednak warto zaznaczyć, że przed frontem dojdzie dziś do akumulacji wilgoci. To również jest bardzo ważny czynnik w przypadku rozwoju silniejszych zjawisk burzowych we wtorek 23 maja nad Polską.

Wtorek z jeszcze wysokimi temperaturami

Załamanie pogody wiązało będzie się ze wzrostem zachmurzenia. Pojawią się opady i burze Lokalnie silne. Jednak wtorek nie przyniesie jeszcze dużym zmian w pogodzie pod kątem temperatur powietrza. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień wg. modelu ECMWF.

Wysokie temperatury we wtorek 23 maja
Wtorek będzie ciepłym dniem w Polsce

W większości regionów Polski termometry wskazywał będą dziś w okolicach 21-24 stopni Celsjusza. Dodatkowo temperaturę odczuwalną będzie podnosić mocno pracujące w większości regionów słońce, a także znaczna wilgotność powietrza. Na zachodzie Polski zrobi się dziś chłodniej. Wszystko to przez zachmurzenie frontowe, które ograniczy dopływ promieni słonecznych do dolnych partii troposfery. Przeczytaj również: Silny upał już w maju na Półwyspie Arabskim. Notujemy ponad 45 stopni

Wiatr nie będzie obniżał dziś temperatury odczuwalnej w Polsce. Porywy wiatru do 70 km/h możliwe są dziś tylko w burzach. Przeważnie wiatr w kraju będzie dziś praktycznie nieodczuwalny. Ciśnienie atmosferyczne powoli, lecz spada. We wtorek po południu barometry wskazywały będą już „jedynie” 1010 hPa. Podsumowując, dziś przed nami załamanie pogody. Odczują go przede wszystkim mieszkańcy zachodnich i południowych regionów kraju. Tutaj możliwe są burze, z czego lokalnie zjawiska mogą być groźne. Na pozostałym obszarze kraju dość spokojna, letnia aura. W środę pogorszenie aury przeniesie się w regiony wschodnie.