Załamanie pogody. Wichury i burze w weekend w Europie. Głęboki niż uderzy już dziś. Potężne fale i silny wiatr

Już dziś pogodą nad Europą Zachodnią i Północną zawładnie bardzo głęboki wielocentryczny niż FLORA. Po jego południowej stronie bardzo wzrośnie gradient baryczny, co będzie bezpośrednią przyczyną silnej wichury na Wyspach Brytyjskich. Obecnie, w centrum niżu ciśnienie spadło w okolice 970 hPa.

Już dziś w godzinach popołudniowych siła wiatru w Irlandii, Szkocji, czy na zachodzie Anglii przekroczy 100 km/h. W porywach porywy wiatru osiągną jeszcze większe prędkości. Szczególnie w regionach nadmorskich wiatr może czynić spore szkody. Dodatkowym zagrożeniem mogą być wysokie fale, które lokalnie osiągać mogą kilkanaście metrów wysokości.

Prócz uderzenia bardzo silnej wichury mieszkańcy Wysp Brytyjskich, a także północy Iberii oraz Francji spodziewać się mogą silnego załamania pogody. Niż FLORA przyniesie w wielu regionach zachodniej Europy bardzo intensywne opady deszczu. W Skandynawii oraz w górach Hiszpanii i Francji możliwe są opady śniegu.

Głęboki niż przemieszczał się będzie podczas weekendu na północny wschód przesuwając strefę silnego wiatru w stronę Skandynawii, Beneluksu i północnych Niemiec.

Niebezpieczne niże wtórne przyniosą silne wiatr również w Polsce

Powyższe grafiki pokazują prognozy natężenia wiatru w kolejnych dniach. Widać na nich, że mieszkańcy zachodniej Europy mogą wraz z początkiem przyszłego tygodnia spodziewać się potężnego uderzenia wiatru. Wiatr w wielu miejscach przekraczał będzie znacznie prędkość 120 km/h.

To oczywiście dość odległe prognozy, lecz warto mieć na uwadze okolice środy w przyszłym tygodniu. Obecne prognozy mówią jednak o tym, że strefa podwyższonego gradientu barycznego dotrze również do naszego regionu. Spodziewać się więc możemy, że w Polsce w przyszłym tygodniu powiać może dość mocno, chociaż wichura jest mało prawdopodobna.