Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Szansa na blisko 20°C, zima nie nadejdzie, możliwe burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Szansa na blisko 20°C, zima nie nadejdzie, możliwe burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Nic nie wskazuje, aby do końca marca wystąpił silny, nieoczekiwany powiew zimy. Temperatury w naszej części Europy będą coraz bardziej wiosenne. Przeważnie nasz kraj znajdować ma się pod wpływem cyrkulacji strefowej, która zapewni napływ łagodnych mas powietrza przeważnie z zachodu, okresami z południowego-zachodu. Modele numeryczne prognozują ilość opadów w normie, miejscami powyżej normy dla analogicznego okresu 1979-2000. Okresami nasz kraj dostanie się pod wpływ wyżów barycznych.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej w najbliższych 10 dniach sięgnie nawet 4 °C.

Średnia temperatura powietrza oscylować będzie w przedziale od 5 °C do 6 °C.

W dalszym ciągu decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć niże baryczne wędrujące znad Atlantyku na wschód Europy.

Ilość opadów według prognoz modeli w ciągu najbliższych tygodni będzie w okolicach normy, okresami i miejscami powyżej normy. Lokalnie ilość opadów może być poniżej normy. Grafika poglądowa na najbliższe tygodnie, która z pewnością ulegnie zmianie.

Występować będą okresy, gdy temperatura przekroczy 12-15 stopni po 10 marca. Niektóre wiązki wskazują na wysokie wartości na termometrach w kolejnych tygodniach 3 miesiąca roku. Prawdopodobne jest blisko 20 stopni, lecz prognozy te ulegają w dalszym ciągu zmianom.

W marcu wystąpić mogą jeszcze epizody z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu na nizinach, lecz nic nie wskazuje, aby utworzyła się kilkudniowa pokrywa śnieżna na nizinach. Na frontach niżów z rodowodem atlantyckim występować będą głównie opady deszczu, rzadziej śniegu i deszczu ze śniegiem. Niewykluczone są również lokalne burze.

Okresami temperatura spadnie poniżej zera. Głównie nocami i o poranku, lecz modele są zgodne, że w kolejnych tygodniach ryzyko dwucyfrowych mrozów jest marginalne i przeważnie przez całą dobę temperatura będzie dodatnia.