Załamanie pogody wtargnie do Polski. Dni spokojnej aury są już policzone. Będą ulewy i burze z gradem [PROGNOZA]

Załamanie pogody pojawi się na koniec weekendu oraz w przyszłym tygodniu. Będą burze z gradem.

Załamanie pogody na koniec weekendu i w przyszłym tygodniu. Będą silne burze

Wraz z początkiem nowego tygodnia obserwować zaczynamy wzrost temperatury powietrza. Jednak minionej nocy przymrozki pojawiły się w centrum, południowym zachodzie i miejscami na północy. Generalnie z każdym kolejnym dniem zmniejszać ma się obszar ujemnych temperatur nocami aż do ich całkowitego ustąpienia. Już minionej doby w Wielkopolsce odnotowano przekroczenie 25°C. Stało się to na stacji synoptycznej IMGW-PIB w Poznaniu. Jeszcze cieplej zacznie robić się w drugiej połowie maja, ze szczególnym uwzględnieniem przełomu 2/3 dekady miesiąca. Dołączą do tego opady i lokalne burze w Polsce. Wyraźnie więc wzrośnie dynamika w pogodzie.

Prognozowana temperatura powietrza na 15 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

temperatury wzrosną z dnia na dzień
Temperatury mają rosnąć z dnia na dzień

W czasie ubiegłych nocy powszechne okazały się nocne i poranne przymrozki. Temperatura potrafiła spadać w rejonach rozpogodzeń do około -7°C/-1°C. W zastoiskach chłodu oraz w rejonach górskich było nawet jeszcze chłodniej. Jednak w kolejnych dniach obserwować mamy przebudowę pola ciśnienia nad Europą i obszarami przyległymi. W kolejnych dniach z zachodu i południa Starego Kontynentu napływać mają coraz cieplejsze masy powietrza.

Prognozowana temperatura powietrza na 16 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wzrost dynamiki w pogodzie
Wzrost temperatury i dynamiki w pogodzie

Wysoka temperatura w Polsce

Nieunikniony jest więc wzrost temperatury powietrza z biegiem drugiej połowy maja 2024 r. Zacznie stopniowo słabnąć pod koniec drugiej dekady mijającego miesiąca blokada antycyklonalna, umożliwiając wkroczenie stref frontowych i zatok niskiego ciśnienia. Coraz większy wpływ na pogodę po ustąpieniu ośrodków wyżowych zaczną mieć niże znad Europy Zachodniej. Zacznie płynąć do nas nie tylko ciepłe, ale również wilgotne i chwiejne powietrze. Od środy możemy spodziewać się ustąpienia nocnych i porannych przymrozków, które wyrządzają poważne szkody w sadach, polach i ogrodach od kilku dni.

Prognozowana temperatura powietrza na 17 maja 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda i dynamiczna sytuacja
Załamania pogody i groźne burze dopiero pod koniec tygodnia i w przyszłym tygodniu. Wcześniej wyżowa pogoda przez wiele dni

Z biegiem kolejnych dni najcieplejszymi dzielnicami naszego kraju będzie zachodnia i południowo zachodnia część Polski. Tam na termometrach zobaczymy nawet 23-26°C, potem fala ciepła zacznie przesuwać się w kierunku centralnej i wschodniej części naszego kraju. Wzrost zagrożenia ze strony opadów i burz czeka nas wstępnie w okresie od 18-23 maja 2024 r. Niewykluczone, że na przełomie 2 i 3 dekady maja temperatura sięgnie nawet 27°C. Pierwszego dnia upalnego nie widać w prognozach dla Polski w perspektywie 7-10 dni, a więc najprawdopodobniej na pierwszy dzień upalny w Polsce poczekamy do końca maja, a być może i nawet do czerwca.

Polecamy: Silne załamanie pogody na zachodzie. 150-200 mm deszczu. Do tego burze i wichura z wiatrem do 100 km/h. Sprawdź, kiedy aktywny niż dotrze do Polski

Dni gorące w Polsce i silne burze

Prognozowana temperatura powietrza na 20 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

załamania pogody i częste burze w 3 dekadzie maja
Załamanie pogody i częste burze w 3 dekadzie maja 2024 r.

Duża dynamika w pogodzie

Bardzo prawdopodobne, że wraz z napływem coraz cieplejszych mas powietrza czeka nas wzrost wilgotności powietrza, co w połączeniu ze strefami zbieżności wiatru prowadzić ma do rozwoju lokalnych burz. Burze tworzyć będą się zarówno wewnątrzmasy, jak i też w strefie frontów atmosferycznych i mogą być miejscami gwałtowne. Przeważać ma w kolejnych tygodniach konwekcyjny charakter opadów, dlatego będą to opady lokalne, a więc też nierównomierne. Nocne i poranne przymrozki powinny więc ustąpić w drugiej połowie maja najprawdopodobniej definitywnie.

Prognozowana temperatura powietrza na 21 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda i silne burz
Groźna pogoda i wysokie temperatury w 3 dekadzie maja 2024 r.

Burze będą niebezpieczne w ostatnich tygodniach miesiąca. Załamanie pogody da się we znaki i będą dni okresami chłodniejsze

Sporadycznie w drugiej części miesiąca trafią się dni z temperaturą niższą od normy wieloletniej. Niższe temperatury będą notowane okresami w zasięgu frontów atmosferycznych i lokalnych burz. Dynamizm w pogodzie może być szczególnie duży w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca, zmuszając nas m.in do częstych publikacji o burzach i rejonach zagrożonych w Polsce. Najpierw jednak czekają nas z każdym dniem coraz wyższe temperatury, a potem w ostatnich tygodniach maja także niebezpieczne zjawiska konwekcyjne.

Załamanie pogody i burze częstsze pod koniec tygodnia i w przyszłym tygodniu

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com