Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody zbliża się do woj. lubelskiego. Spadnie śnieg, możliwe burze i krupaZa nami bardzo przyjemny weekend w pogodzie. Jednak już w poniedziałek sytuacja pogodowa w naszym regionie ulegnie zmianie. Czekają nas opady atmosferyczne, co więcej niewykluczone, że również zagrzmi.

Marzec przynosi nam dużą dynamikę w pogodzie. W ciągu ostatnich kilku tygodni przez Polskę przeszły aż 4 wichury. Dodatkowo pojawiały się burze.

W poniedziałek Polska znajdzie się w obszarze mocno pogłębionej zatoki niżowej przebiegającej z północy na południe kontynentu europejskiego, która wypełniona będzie arktycznym chłodem. Na wysokości 5500 m.n.p.g temperatura wyniesie od -38 °C do -35 °C. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi stromy gradient temperatury, co spowoduje rozwój konwekcji wewnątrzmasowej w chłodnej masie pochodzenia arktycznego.

Modele numeryczne prognozują występowanie przelotnych opadów już od pierwszej części poniedziałkowego dnia, ale to właśnie popołudniu i wieczorem na obszarze woj, lubelskiego prognozowane są liczne opady konwekcyjne. Będzie to zarówno deszcz ze śniegiem, punktowo mokry śnieg i krupa śnieżna oraz drobny grad. Niektóre z chmur Cumulonimbus wypiętrzą się na tyle wysoko, że będą w stanie wygenerować wyładowania atmosferyczne.

Należy mieć na uwadze, że w ciągu dnia panować ma dodatnia temperatura, zatem śnieg nie utrzyma się długo.

Ruch chmur burzowych odbywać ma się na ogół z zachodu, północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadami.
W czasie wędrówki chmur Cb prędkość wiatru w porywach wzrosnąć może do 60 km/h z kierunku zachodniego, jak i też północno-zachodniego.

Na termometrach w poniedziałek zobaczymy od 4 °C do 7 °C.

Po dziennych i wieczornych opadach dojdzie do silnych rozpogodzeń w porze nocnej. Miejscami może jeszcze padać do pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek, ale słabnący wiatr i niewielkie zachmurzenie oraz napływ powietrza arktycznego sprzyjać może wystąpieniu temperatury ujemnej w regionie. Dodatkowo może dojść do oblodzenia dróg i chodników.
We wtorek kontynuacja aury z poniedziałku. Spodziewane są przelotne opady deszczu, lokalnie może zagrzmieć.


Kolejne dni przyniosą dużą poprawę pogody, o czym piszemy w naszej pogodzie na 16 dni.  https://fanipogody.pl/pogoda-na-16-dni-dla-polski-burze-snieg-ocieplenie/


Dynamiczną pogodę w poniedziałek można obserwować poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz