Dobiegający końca marzec przyniósł nam dużą dynamikę w pogodzie. Pojawiły się wszelkie możliwe zjawiska atmosferyczne, zaczynając od opadów śniegu po liczne burze. Dodatkowo w rejonie Grójca na Mazowszu pojawiła się trąba powietrza, o czym więcej pisaliśmy tutaj.
W ostatniej dekadzie marca wystąpiła nieco większa stabilizacja pogody za sprawą rozbudowy silnej blokady wyżowej nad Starym Kontynentem. Cyrkulacja strefowa przesunęła się w głąb Skandynawii i Morze Barentsa. Tylko poszczególne strefy frontowe zahaczały Polskę, przynosząc wzrost zachmurzenia i punktowe opady deszczu, zwłaszcza na Pomorzu, Warmii oraz wschodzie kraju.
W perspektywie kilku najbliższych dni tylko w niedzielę cieszyć będziemy się stabilną sytuacją pogodową, bo już w poniedziałek na obszarze całej Polski prognozowane są przelotne opady deszczu ze śniegiem, miejscami mokrego śniegu i krupy śnieżnej oraz drobnego gradu. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cumulonimbus zdolne będą do przyniesienia burz z wyładowaniami atmosferycznymi.
W polu ciśnienia znajdować będziemy się dzisiaj pod wpływem wyżu o imieniu „IRMELIN” z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich, w pasie dzielnic południowych znajdzie się front chłodny zmierzający dalej na południe. Kolejnym układem niskiego ciśnienia, jaki wpłynie na pogodę w Polsce będzie niż o imieniu „LOUIE”. Będzie on sprawcą dużego ochłodzenia w naszej części Europy i przyczyni się do utworzenia „korytarza” do napływu arktycznego powietrza z rejonu Grenlandii. W polu ciśnienia dojdzie do powstania tzw. „pochylni” pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich a niżem, który zmierzać ma w kierunku Rosji. Po peryferiach klina wyżu spływać ma do kraju mocno wychłodzony strumień powietrza arktycznego o dużym potencjale chwiejności, co przyczyni się do rozwoju licznych chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadami w różnej postaci, ale także rozproszonymi burzami.
Sytuacja synoptyczna na dzień 24 marca 2019 r. godzina 12 UTC, model ICON
W środkowych warstwach troposfery również zachodzą kluczowe zmiany.
Już dzisiaj od północy rozbudowywać się będzie na południe rozległa zatoka niżu znad Morza Barentsa, sprowadzając chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. W niedzielę i w poniedziałek po przemieszczeniu się klina na cyrkulacja na tym poziomie przyjmie charakter strefowy z widoczną cyrkulacją ze składową nawet północną. Liczne burze śnieżne są prognozowane w poniedziałek na obszarze kraju.
Widoczna rozległa zatoka wypełniona chłodem w środkowych warstwach troposfery w czasie poniedziałkowego i wtorkowego dnia.
Już w poniedziałek czeka nas inicjacja konwekcji wewnątrzmasowej w chłodniejszej masie powietrza, objawiająca się licznymi komórkami, jak i też pasmami konwekcyjnymi, w tym lokalnymi, rozproszonymi burzami z przelotnymi, punktowo silnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, drobnego gradu oraz krupy śnieżnej.
Sytuacja synoptyczna na dzień 25 marca 2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza opadów według modelu ICON na poniedziałek
Konwekcja wewnątrzmasowa z przelotnymi opadami i burzami zacznie tracić na intensywności pod wieczór w poniedziałek, miejscami utrzyma się jeszcze po zachodzie słońca. Ryzyko burz po zachodzie słońca spadnie do minimum.
Prognoza pogody na poniedziałek według IMGW-PIB i spodziewane maksymalne wartości temperatury. Nocą po zachodzie słońca może chwycić lekki przymrozek po zaniku w sporej części Polski zachmurzenia konwekcyjnego.
We wtorek coraz większy wpływ na przebieg warunków pogodowych w Polsce będzie mieć wyż z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Przeważający obszar Polski będzie już w zasięgu wyżu, jedynie wschodnie dzielnice w polu ciśnienia znajdą się jeszcze w zatoce niżowej.
Prognoza opadów na wtorek, prognozowane są nawet opady śniegu i burze
Prognoza pogody we wtorek według IMGW-PIB i spodziewane maksymalne wartości temperatury za dnia
W kolejnych dniach coraz cieplej, ale i z punktowymi opadami deszczu
W środę zacznie robić się coraz cieplej w całym kraju. Opady śniegu i burze ustąpią. Punktowo występować będą słabe opady deszczu.
Prognoza pogody na dzień 27 marca 2019 r. (IMGW-PIB)
W czwartek czeka nas nas większa stabilizacja pogody i jeszcze wyższe temperatury
Prognoza pogody na dzień 28 marca 2019 r. Na przeważającym obszarze Polski wystąpią dwucyfrowe wartości na termometrach, lokalnie padać ma słabo deszcz (IMGW-PIB)
W piątek jeszcze cieplej, zapowiada się bardzo przyjemny weekend
Prognoza pogody na dzień 29 marca 2019 r. (IMGW-PIB)
Weekend zapowiada się z iście wiosenną aurą, niewykluczone, że miejscami temperatura przekroczy 20°C
Prognoza temperatury powietrza na sobotę według modelu GFS. Będziemy pod wpływem stosunkowo silnego wyżu
Niedziela zapowiada się jeszcze cieplejsza niż sobota
Po weekendzie może nadejść większe ochłodzenie
Dużo wskazuje, że w pierwszych dniach kwietnia nadejdzie większe ochłodzenie. Prognozy te są obarczone dość dużym błędem prognostycznym, zatem więcej będzie można powiedzieć dopiero pod koniec miesiąca.
Średnia temperatura powietrza na 2 m n.p.g w okresie najbliższych 10 dni
Na ogół temperatura utrzymywać ma się w okolicach normy wieloletniej, bądź lekko powyżej
Na ogół będziemy pod wpływem wyżu
Co wskazują wiązki modelu GFS-ensemble na okres 16 dni?
Wygląda na to, że temperatura w okresie najbliższych 16 dniach będzie zbliżona do normy wieloletniej, bądź lekko powyżej. Na mrozy jest już za późno, za dnia utrzymywać mają się dodatnie temperatury, sporadycznie nocami spodziewane są przymrozki. Poniżej wiązki modelu GFS dla Poznania, Warszawy i Lublina. Wraz ze wzrostem długości prognozy występuje ich coraz większy „rozrzut”.
POGODA NA KWIECIEŃ 2019 R. DLA POLSKI
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
4 komentarze do “PROGNOZA POGODY na 16 dni dla Polski: Burze i krupa śnieżna, potem gwałtowne ocieplenie do 20 °C”