Pogoda na kwiecień 2019 r. Burze, wysokie temperatury i epizody z opadami śniegu w Polsce

Dysponujemy już najnowszą prognozą sezonową na kwiecień 2019 r. wygenerowaną przez model CFS. Wynika z niej, że czeka nas odchylenie temperatury względem normy wieloletniej od 1 °C do 2°C na obszarze Polski.

Prognozowane odchylenie temperatury powietrza na 2 m n.p.g dla obszaru Europy względem normy wieloletniej

Możliwa mała ilość opadów

Model CFS prognozuje opady poniżej normy wieloletniej na obszarze Polski. Wskazuje to na prawdopodobną dominacje wyżów barycznych. Nie oznacza to jednak, że opady nie będą występować, bo okresowo może być ich całkiem sporo, zwłaszcza pochodzenia konwekcyjnego.

Prognozowane opady na kwiecień 2019 r. według CFS

Kwiecień to również miesiąc, gdy przybywa burz w Polsce. Już tegoroczny marzec jest bardzo burzowy. Przyczyną jest aktywna strefowa cyrkulacja atmosfery o różnych składowych. W przednich częściach niżów napływają cieplejsze masy powietrza, w tylnych dużo chłodniejsze i dość niestabilne. Nie oznacza to jednak, że burze w marcu pojawiły się tylko w tylnych częściach układów niskiego ciśnienia, bo było ich całkiem sporo w pobliżu frontów atmosferycznych, zwłaszcza chłodnych i okluzji.

Dynamiczna strefowa cyrkulacja atmosfery przyczyniła się kilku wichur w mijającym miesiącu. Dopiero od kilku dni mamy względną stabilizację pogody za sprawą rozbudowy rozległego wyżu. Dominacja antycyklonu nie powoduje jednak braku dużego i całkowitego zachmurzenia. Chmur jest stosunkowo dużo, zwłaszcza pod warstwą inwersyjną za sprawą nasuwających się stref frontowych znad Skandynawii.

Wiele wskazuje, że po weekendzie czeka nas większe, ale krótkie ochłodzenie. W Polsce spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem, dodatkowo możliwe są burze adwekcyjne.

Mocno orientacyjne prognozy temperatury powietrza przez model CFS na kwiecień 2019 r.


Poniżej opublikujemy ryciny przedstawiające ilość wyładowań zarejestrowanych na obszarze Polski i państw ościennych w ciągu kilku ostatnich lat. W kwietniu mogą zdarzać się jeszcze epizody z opadami śniegu, zwłaszcza konwekcja w chłodnej masie powietrza, przynoszące przelotne opady i miejscami burze.

Kwiecień 2018 r. wyładowania zarejestrowane na obszarze Polski i państw ościennych

Wyładowania zarejestrowane w kwietniu 2017 r. w Polsce i państwach ościennych w czasie burz przez system Blitzortung

Wyładowania zanotowane związane z burzami w 2016 roku na obszarze Polski i państw ościennych.

Jaki będzie kwiecień 2019 r. okaże się wkrótce nie tylko pod względem burz. Zeszłoroczny przyniósł wiele zjawisk burzowych, również groźnych. Niektóre z nich charakteryzowały się tak wysoką aktywnością elektryczną jak burze w środku lata. Była to zasługa napływu bardzo ciepłych i wilgotnych mas powietrza, również pochodzenia zwrotnikowego.

Zeszłoroczny kwiecień był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych. Jaki będzie tegoroczny okaże się już niedługo, przebić będzie mu jednak ciężko ten z 2018 roku pod względem temperatury i burz.

Prognoza pogody na 16 dni dla Polski poniżej

https://fanipogody.pl/pogoda-na-16-dni-dla-polski-burze-snieg-ocieplenie/