Po kilkudniowej stabilizacji pogody poniedziałek przyniesie duże pogorszenie aury w całym kraju. Spodziewane są opady przelotne deszczu ze śniegiem, miejscami mokrego śniegu i krupy śnieżnej oraz drobnego gradu. Z najbardziej rozbudowanych w pionie chmur Cumulonimbus prawdopodobne są nawet wyładowania atmosferyczne.
Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym obserwuje się dalszą rozbudowę długiej fali górnej z północy na południe kontynentu europejskiego. Zatoka ta zbudowana jest z mocno wychłodzonego strumienia powietrza, jaki na wysokości izobarycznej 500 hPa, czyli 5500 m.n.p.g objawia się temperaturą na poziomie od -38 °C do -34 °C. W tym samym czasie w okolicach Wysp Brytyjskich znajduje się centrum rozległego wyżu, sprzyjając adwekcji chłodnego powietrza z okolic Grenlandii, które przetransformowane w czasie drogi nad Atlantykiem dociera już do Polski.
Rozkład pola ciśnienia i geopotencjału powoduje coraz silniejszą adwekcje powietrza arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Pierwsze chmury Cumulonimbus formować będą się już w pierwszej części dnia w poniedziałek, ale to właśnie na godziny popołudniowe i wieczorne spodziewana jest największa aktywność ośrodków konwekcyjnych.
Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na dzień 25 marca 2019 r. 06 UTC. Polska będzie pod wpływem rozległej zatoki niżowej przebiegającej z północy na południe. W tym samym czasie w okolicach Wysp Brytyjskich znajdować ma się centrum silnego wyżu. Sytuacja synoptyczna sprzyjać ma adwekcji bardzo chłodnej i nieco przetransformowanej masy pochodzenia arktycznego.
Powietrze te będzie szczególnie wychłodzone w środkowych warstwach troposfery, gdzie na poziomie 500 hPa, czyli 5500 m.n.p.g temperatura wyniesie od -38 °C do -33°C. Pomiędzy dolną a środkową troposferą dojdzie z tego powodu do zaostrzenia się gradientu pionowego temperatura w powietrzu arktycznym, morskim, co objawi się masowym rozwojem konwekcji wewnątrzmasowej z przelotnymi opadami i punktowymi burzami.
Prognozowany obszar burz w poniedziałek według stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska. Należy mieć na uwadze, że będą one dzisiaj zjawiskiem mocno punktowym, ale opady przelotne wystąpią w całym kraju.
Prognozowany obszar i natężenie chwilowe opadów według modelu EMS w poniedziałek
Pod koniec poniedziałkowego dnia
Sytuacja synoptyczna na dzień 25 marca 2019 r. godzina 12 UTC
Konwekcja w chłodnej masie powietrza bywa bardzo fotogeniczna. W niesamowity sposób mogą prezentować się dzisiejsze smugi opadowe, chmury Mammatus, jak i też same chmury Cumulonimbus.
Konwekcja i opady zaczną stopniowo zanikać późnym wieczorem, a całkowicie ustać powinny w pierwszej część nocy, najpóźniej na wschodzie.
Położenie opadów i burz pod adresem poniżej
Prognoza pogody na 16 dni
Prognoza na kwiecień 2019 r.
2 komentarze do “W poniedziałek uważnie obserwujcie niebo nad Polską. Pojawią się burze adwekcyjne z opadami mieszanymi”