Uwaga! Silne załamanie pogody blisko Polski. Spadnie śnieg, wystąpią burze

Niedziela przyniosła iście wiosenną aurę na przeważającym obszarze z kraju z wysokimi temperaturami jak na ostatnią dekadę marca. Nadchodzi jednak duże pogorszenie pogody. Spowodowane będzie rozbudowującą się głęboką zatoką niżową z północy na południe.

W poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem niżu o imieniu „LOUIE” z centrum nad Morzem Bałtyckim. Przez nasz kraj przechodzić ma aktywny front okluzji chłodnej, za którym napłynie powietrze arktyczne, morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

W całym kraju wystąpią korzystne warunki do powstawania konwekcji wewnątrzmasowej objawiającej się występowaniem przelotnych opadów deszczu oraz deszczu ze śniegiem i śniegu. Już od pierwszej części dnia. Dodatkowo w czasie przechodzenia chmur Cumulonimbus przewidywane są silniejsze porywy wiatru, na ogół do 65 km/h. Punktowo prawdopodobne są wyładowania atmosferyczne.

Szczególna intensyfikacja konwekcji w arktycznej masie powietrza prognozowana jest w godzinach popołudniowych, gdy insolacja będzie najsilniejsza, natomiast gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą największy, co skutkować ma występowaniem niestabilności i inicjacją konwekcji wewnątrzmasowej w powietrzu arktycznym, morskim. Stopniowo konwekcja zacznie zanikać późnym wieczorem w poniedziałek, natomiast opady powinny ustąpić dopiero w nocy. Ryzyko burz po zachodzie słońca spadnie do minimum.

Widoczna rozległa górna zatoka niżowa nad Polską, jaka przebiegać ma z północy na południe. Na wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g) prognozowana jest temperatura powietrza na poziomie od -38 °C do -34 °C.

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska, prognozowany obszar burz w poniedziałek

Prognoza modelu EMS-ARW, spodziewany obszar oraz natężenie opadów. Jutro chmury Cumulonimbus oprócz pojedynczych komórek mogą przybrać postać tzw. pasm konwekcyjnych.

Warto obserwować poniedziałkowe niebo na obszarze Polski, zwłaszcza w czasie przechodzenie chmur Cumulonimbus. Konwekcja wewnątrzmasowa w arktycznej masie powietrza na początku wiosny potrafi być bardzo fotogeniczna. Zarówno pod względem chmur Mammatus, jak i też smug opadowych.

O sytuacji pogodowej w najbliższych 16 dniach

Poniedziałkową dynamiczna aurę możecie śledzić pod adresem poniżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/