Załamanie pogody w środę. Uderzą burze gradowe i silny wiatr do 75 km/h w tych regionach Polski

Załamanie pogody w środę i burze z gradem, które miejscami mogą być wyjątkowo aktywne jak na początek jesieni.

W środę Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii. Oddziaływać ma strefa pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego na wschodzie naszego kraju. Docierać zacznie coraz chłodniejsza masa powietrza. Dziś prognozowane są burze na wschodzie, południowym wschodzie.

Istotna zmiana pogody

Dziś panować ma niżowa pogoda kształtowana przez cyrkulację strefową i występować ma przewaga zachmurzenia umiarkowanego i dużego. Jednak początkowo miejscami okaże się małe. Przelotne opady deszczu, głównie na północnym zachodzie oraz południowym wschodzie kraju. Na południowym wschodzie miejscami również burze z opadami deszczu do 30 mm i lokalnie z gradem. Rano na południu lokalnie zanikająca mgła, początkowo ograniczająca widzialność do około 200 m. Temperatura maksymalna od 18°C, 20°C na północy i zachodzie do 24°C na południowym wschodzie; w rejonach podgórskich od 17°C do 19°C. Wiatr przeważnie umiarkowany i porywisty, tylko na południowym wschodzie okresami słaby, nad morzem w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach oraz podczas burz porywy wiatru do 75 km/h.

Sytuacja synoptyczna na 25.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Załamanie pogody w środę i burze

Dziś pogoda będzie kształtowana głównie przez niż znad Skandynawii i pośrednio przez wyż znad Federacji Rosyjskiej. Dzięki temu napływać ma masa powietrza z południowego zachodu. Na południowym wschodzie mogą pojawić się burze w obrębie aktywniejszego frontu atmosferycznego. Prognozuje się, że chwiejność termodynamiczna będzie dochodzić do 100-500 J/kg, a miejscami do 700-800 J/kg. Wodność atmosfery w umownym pionowym słupie powietrza wyniesie około 28-34 mm. Pionowe uskoki wiatru na ogół nie przekroczą 10-12 m/s, co nie powinno pozwolić na lepszą organizację burz. Na obszarach podgórskich wspomaganie rozwoju konwekcji wspomóc może orografia terenu. Pierwsze burze mogą pojawić się około godziny 13-14 czasu lokalnego, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 16 a 19 czasu urzędowego. Komórki burzowe mają przemieszczać się na północny wschód z umiarkowaną prędkością. Szacuje się, że porywy wiatru sięgną 60-75 km/h, wysokość opadów nie powinna przekroczyć 10-25 mm, miejscami spaść może drobny grad.

Prognoza burzowa na 25 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze i dynamiczna aura
Burze w Polsce (25 września 2024) w kraju (IMGW-PIB)

Zmienna aura i burze w drugiej części dnia i początkowo w nocy

Front ten ma oddzielać dwie zróżnicowane termicznie i wilgotnościowo masy powietrza – cieplejszą i wilgotniejszą na wschodzie, południowym wschodzie, od chłodniejszej i stabilniejszej na pozostałym obszarze. Co więcej, dodatkowym czynnikiem wspomagającym rozwój głębokiej konwekcji okaże się górna zatoka niżowa, która przemieszczać się będzie znad Czech przez południową Polskę w kierunku Ukrainy.

Polecamy: Silny wiatr, opady i burze wkroczą dziś do Polski

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju i dynamiczna pogoda
Załamanie pogody początkowo w nocy miejscami (IMGW-PIB)

Wieczorem i w pierwszej części nocy burze mogą występować na wschodzie, południowym wschodzie naszego kraju. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach nie przekroczy 20-30 mm. Ponadto wiatr w porywach osiągnie 60-70 km/h. Szczególna aktywność burzowa przypadać może na drugą część dnia i godziny wieczorne w środę. Na południowym wschodzie zaznaczać ma się początkowo falujący front atmosferyczny, który będzie sprzyjał tworzeniu się burz. Jednak wygląda na to, że wraz z odsuwaniem się strefy frontu na południe i wschód, poza obszar kraju, aktywność burz powinna zanikać.

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de,