Załamanie pogody pojawi się w naszej części Europy. Spodziewane ulewy i wiosenne burze. Znamy datę pogorszenia aury.
Załamanie pogody wkroczy już w nocy z piątku na sobotę do Polski
Od około 3 maja 2023 r. praktycznie cała Polska znajduje się w zasięgu blokady antycyklonalnej. Powszechne okazują się na początku miesiąca nocne i poranne przymrozki w czasie radiacyjnego wypromieniowania ciepła po zachodzie słońca i zalegania przeważnie chłodnych mas z północy kontynentu. Miejscami temperatura obniża się do nawet -6°C. Tak było na przykład ubiegłej nocy na Suwalszczyźnie. Stabilne warunki pogodowe powinny utrzymać się do około 6 dnia miesiąca, następnie wzrośnie nieco dynamika w atmosferze i pojawią się opady, a nawet i lokalne burze.
Antycyklonalna blokada osłabnie na weekend, co pozwoli na pojawienie się większych opadów, a nawet i lokalnych burz w pasie dzielnic południowych. Niewykluczone są nawet silniejsze opady w formie ulew.
Powszechne nocne i poranne przymrozki do końca tygodnia w obszarach pogodnego nieba po zachodzie słońca. Przyszły tydzień cieplejszy
Jeszcze ubiegłej doby na krańcach południowo wschodnich zaznaczała się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Z biegiem godzin zaczęło spływać z północy Starego Kontynentu coraz suchsze i chłodniejsze powietrze, nawet o cechach arktycznych morskich. Centrum antycyklonu znajdowało się nad Morzem Norweskim, przesuwało się następnie z biegiem godzin nad Skandynawię, a następnie znajdzie się nad wodami Morza Bałtyckiego. Za dnia temperatury będą przeważnie poniżej normy w ciągu dnia, ale nocne i poranne przymrozki mogą zdarzać się w wielu regionach do końca mijającego tygodnia. Przyszły tydzień zapowiada się już z wyższymi wartościami na termometrach i mniejszym prawdopodobieństwem przygruntowych przymrozków.
Wiodące modele numeryczne jasno sygnalizują nam, że załamanie pogody dotrze do Polski w sobotę i zaznaczy się na zachodzie i południu naszego kraju. Niewykluczone są również burze, które nie okażą się jednak specjalnie intensywne. Jednak musimy pamiętać, że nawet najsłabsza burza jest groźna, gdyż niesie śmiercionośne wyładowania atmosferyczne.
Prognozowana wysokość i zasięg opadów wstępnie na 6 maja 2023, 06 UTC według modelu ECMWF HRES dla Polski
Opady zaznaczą się głównie w południowej części kraju, natomiast na północy będzie bez opadów, gdzie zaznaczy się wpływ klina wyżowego z centrum na północ od Polski. Strefa opadowa wędrować ma w kierunku południowym i południowo wschodnim.
Pogorszenie pogody będzie silne
Wygląda na to, że stabilna pogoda wystąpi w dzielnicach północnych w weekend, dużo gorsza aura ma panować w pasie południowym. Popada zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, ale także w woj. opolskim i na Górnym Śląsku. Opady nie ominą najprawdopodobniej również woj. łódzkiego i świętokrzyskiego oraz Mazowsza.. Opady powinny sięgnąć również Podkarpacia i części woj. lubelskiego. Modele prognozują w najbliższy weekend akumulacje na tym obszarze do około 3-25 mm na mkw.
Prognozowana wysokość i zasięg opadów na 6 maja 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Burze możliwe w sobotę na obszarze Polski. Załamanie pogody odczujemy w wielu regionach
Słabe burze możliwe są na południowym zachodzie, częściowo zachodzie, być może zagrzmi miejscami również na południu i południowym wschodzie. Jak na maj te zjawiska burzowe okażą się mało intensywne. Niewykluczone, że będą nawet wbudowane miejscami w strefę zachmurzenia frontowego, podnosząc gdzieniegdzie sumy opadowe. Spodziewamy się, że druga połowa maja będzie obfitować w intensywniejsze burze na obszarze Polski, o czym z pewnością będziemy informować na łamach naszego portalu.
Zobacz też: Mróz do -10 blisko Polski. Czy rolnicy i sadownicy w Polsce mają obawiać się niskich temperatur?
Prognozowany zasięg i wysokość opadów na 6 maja 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza zasięgu i wysokości opadów na 6 maja 2023, 21 UTC według modelu ECMWF HRES dla Polski
Już jutro podamy bardziej precyzyjne prognozy pogody, aby wskazać, gdzie zdarzą się opady atmosferyczne w naszych szerokościach geograficznych. Od niedzieli warunki pogodowe powinny ulec ustabilizowaniu.
Załamanie pogody i ulewy oraz burze. Prognozowana akumulacja opadów w okresie od 4.05.2023, 12Z do 8.05.2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Śledźcie na bieżąco nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC