Mróz do -10 blisko Polski. Czy rolnicy i sadownicy w Polsce mają obawiać się niskich temperatur?

Po kilku cieplejszych dniach, obecnie jesteśmy w okresie chłodniejszej aury. Z północy Europy spływają chłodne powietrze. Przynosi to mróz w wielu regionach północnej połówki kontynentu. Ujemne temperatury nocami pojawią się bardzo blisko Polski. We wpisie sprawdzimy gdzie będzie najchłodniej oraz czy rolnicy w Polsce muszą się obawiać. Na koniec wpisu poszukamy ciepła. Zerknę w prognozy na dalsze dni maja, aby poszukać wyższych temperatur.

Mróz w Europie nie odpuszcza. Spływ arktycznego chłodu z północy

Aby zrozumieć skąd to nagłe ochłodzenie i mróz w wielu regionach północnej Europy spójrzmy na mapę mas powietrza z naniesioną sytuacją baryczną.

Spływ chłodu. Mróz na północy Europy
Spływ chłodu. Mróz na północy Europy

Na zachód od Wysp Brytyjskich znajduje się niż. Masy powietrza wokół niżu krążą w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Nad Skandynawią znajduje się silny wyż z ciśnieniem w centrum powyżej 1030 hPa. Powietrze wokół wyżu na naszej półkuli krąży zgodnie ze wskazówkami zegara. Dlatego też nad Europą utworzyły się obecnie dwie ścieżki dla silnego przepływu mas powietrza. Pierwszą jest ścieżka pomiędzy niżem, a wyżem, gdzie z południa napływa bardzo ciepłe, zwrotnikowe powietrze z południa. Przynosi to upał między innymi w Hiszpanii, a nawet na południu Francji. Drugą ścieżka utworzyła się w od wschodniej Skandynawii, po tereny na wschód od Bałtyku, po Białoruś i północ Polski. Po wschodniej stronie wyżu spływ chłodne, arktyczne powietrze z północy kontynentu. To właśnie jest przyczyna ochłodzenia jakie obserwujemy i przez weekend będziemy obserwować w naszym regionie. Mróz wystąpi blisko Polski, ale czy temperatury spadną poniżej zera również u nas w kraju.

Mróz blisko Polski. Jakie temperatury nocami w kraju?

Nie znam się bardzo na rolnictwie, jednak wydaje mi się, że mróz w maju nie byłby dobrze przyjęty przez rolników i sadowników. Mam dobre wiadomości. Mróz w naszym kraju nie pojawi się. Możliwe są nocne, lokalne przymrozki. Jednak nie będą one silne i nie będą trwały długo. Noc z czwartku na piątek nie powinna przynieść przymrozków w Polsce. Blisko zera będzie na krańcach północno wschodnich. Jednak prognozy nie widzą obecnie spadków temperatury poniżej zera. Chłodniejsza będzie za to noc z piątku na sobotę. Wtedy w północnej połówce kraju rzeczywiście mogą pojawić się ujemne temperatury.

Mróz w Polsce wystąpi lokalnie
Mróz w Polsce tylko lokalnie, na krótko w nocy z piątku na sobotę

Powyżej prognoza temperatury na wspomnianą noc z piątku na sobotę. W drugiej części nocy i w sobotę nad ranem możliwe są spadki temperatury nawet w okolice -3 stopni Celsjusza. Taki mróz występował będzie na szczęści tylko lokalnie i przez maksymalnie kilka godzin. Mam nadzieję, że nie przyniesie to szkód we wspomnianym rolnictwie i sadownictwie. W pozostałej części kraju poza Suwalszczyzną i północą Warmii i Mazur spadki temperatury poniżej zera nie powinny wystąpić. Chłodna będzie jeszcze noc z soboty na niedzielę, ale tu już nie widać ujemnych temperatur dla Polski. Inaczej wygląda to dla państwo położonych na północny wschód od nas. W pasie od Republik Bałtyckich po Finlandię spadki temperatury sięgać mogą -10 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Silny cyklon uderzy w połowie maja. Potężne ulewy i silny wiatr

Kiedy w Polsce znów zrobi się bardzo ciepło?

Wiemy już, że najbliższe noce będą w kraju chłodne. Zobaczmy więc animację prognoz temperatury na kolejnych kilkanaście dni maja. W pierwszej części animacji sprawdzimy jakie czekają nas temperatury w Polsce choćby w przyszły weekend. W drugiej części animacji poszukamy ciepła, ponieważ cieplejsze masy powietrza w końcu muszą wrócić w nasz region. Za chwilę połowa maja. Nie może być wciąż chłodno, a mróz nie jest już mile widziany.

Mróz już w Polsce nie wystąpi

W najbliższe dni kraj podzieli się na dość ciepłe południe i chłodną północ. Podczas gdy temperatury na południu sięgać mogą 17 stopni, na północy kraju będzie to zaledwie 12-13 stopni Celsjusza. W weekend będzie już chłodniej w całym kraju. Wszędzie termometry pokazywać będą powyżej 10 stopni Celsjusza, jednak temperatur wyższych niż 12-14 stopni raczej się nie spodziewajmy. Na początku wpisu obiecałem, że pod koniec poszukam wyższych temperatury w kraju. Robiłem co mogłem, jednak nie widać w kraju silnego ocieplenia. Przyszły tydzień upłynie nam w kraju w temperaturach w okolicach 14-17 stopni Celsjusza, choć będą regiony, w których duże zachmurzenie spowoduje, że temperatury nie będą tak wysokie. Naprawdę wysokie temperatury prognozy pogody widzą na kolejny weekend, kiedy to temperatury powietrza przekroczyć mają 20, nawet 22 stopnie. Jednak to jeszcze odległy termin w prognozie i nic nie jest jeszcze pewne. Niestety, z jednej strony cieszy mnie fakt, że mróz w kraju do przyszłej zimy już raczej nie wystąpi. Z drugiej strony martwię się, że nie widać w prognozach naprawdę dużych wzrostów temperatury.